Trh s umelou inteligenciou je čoraz sýtejší. Noví konkurenti pre systém GPT, ktorý vyvinula spoločnosť OpenAI, vznikajú ako na páse. Nie sú to pritom len americké firmy, ktoré v tomto odvetví pôsobia alebo chcú pôsobiť. Veľký záujem oň majú aj európske firmy. Jedna z nich, menovite Mistral AI z Francúzska, po novom prináša model, ktorý sa má po inteligenčnej stránke takmer rovnať GPT-4, píše Živě.cz.
Kapitoly článku:
Konkurencia hustne
Vlastný model generatívnej AI dnes ponúka viacero popredných firiem z technologickej sféry. Ošiaľ v tejto oblasti pôvodne vyvolal debut modelu ChatGPT v novembri 2022. Krátko po oficiálnom vydaní sa z neho stala najrýchlejšie rastúca aplikácia v histórii.
Reakcia konkurencie na seba nenechala dlho čakať. Vlastný AI model neskôr predstavili ďalšie renomované spoločnosti, ako napríklad Google, Meta či Microsoft. Konkrétne Google zvolil celkom zaujímavú stratégiu. Najskôr vydal model Bard, ktorý nedávno nahradila platforma Gemini AI. Tá prichádza v troch verziách odlišujúcich sa výkonom aj náročnosťou na hardvér.
Poslednou novinkou od Google v tomto smere bolo vydanie modelu Gemini 1.5 Pro, ktorý má byť schopná spracúvať až milión tokenov. Má byť teda mnohonásobne výkonnejší a schopnejší ako ChatGPT. Pre lepšie pochopenie – tokeny v súvislosti s AI modelmi označujú vstupné informácie, ktoré pre interakciu s modelom zadávajú používatelia. Zadané informácie si model dokáže vložiť do svojej pamäte a na ich základe neskôr poskytovať adekvátnejšie, čiže presnejšie výstupy.
Je celkom bystrý
Ako je na tom nový model z dielne francúzskeho štúdia Mistral AI? Podľa testov MMLU veľmi dobre. Nevieme, či zohľadňovali aj novú verziu Gemini 1.5 Pro, no uvádzajú, že model Mistral Large sa svojou inteligenciou takmer rovná GPT-4, čo je na mladú firmu obrovský úspech. Skončil teda na druhom mieste. Na treťom skončil model Claude 2, na štvrtom Gemini Pro, na piatom GPT-3.5, na šiestom LLaMA 2.
MMLU v prostredí AI figuruje ako jeden zo štandardných spôsobov testovania kapacít modelov. Tento proces prebieha podobne ako písomky v škole – modelom je zadaných niekoľko úloh z rôznych akademických oblastí, napríklad z matematiky, dejepisu či informatiky. Na základe počtu správne zodpovedaných otázok sa následne vyhodnotí výsledná „inteligencia“.
Ako môžeme vidieť na snímke nižšie, najviac správne zodpovedaných otázok mal model GPT-4. Konkrétne dosiahol 86,4 %. Mistral Large skončil druhý s výsledkom 81,2 %. Nasledujúce výsledky boli 78,5 % (Claude 2), 71,8 % (Gemini Pro), 70 % (GPT-3.5) a 69,9 % (LLaMA 2).
Výtvor francúzskeho štúdia teda možno vnímať ako dlho žiadanú európsku odpoveď na mimoriadne úspešný a obľúbený ChatGPT. Samo sa pritom minulý rok tešilo obrovskému záujmu investorov, vďaka ktorým vyzbieral stovky miliónov eur na ďalší rozvoj. Dnes ponúka vlastný vývojársku platformu na báze pay as you go. Pokiaľ ide o segment AI, svoje modely hosťuje vo veľkých verejných cloudoch. Konkrétne model Mistral Large bude najskôr dostupný na Microsoft Azure.
Porozumie nielen angličtine
Disponuje pritom obrovskou výhodou, aké mu môžu americké modely len ticho závidieť. Nakoľko vznikol v Európe, nebol trénovaný len na anglickom jazyku, ale aj na francúzskom, nemeckom, talianskom a španielskom jazyku. Pôvod taktiež prináša kľúčovú výhodu v súvislosti s legislatívou Európskej únie (EÚ). Natívne beží na akceptovanej infraštruktúre, takže nehrozia komplikácie so základnými pravidlami a normami bloku, ako je napr. GDPR.
Pokiaľ ide o podrobnejšie parametre, Mistral Large má k dispozícii pamäť na 32 000 tokenov, čo znamená, že si dokáže zapamätať súvislý dialóg a poradí si s programovaním, matematickými operáciami a tzv. function callingom.
Francúzske štúdio však nemá v pláne len Mistral Large. Popri ňom pracuje aj na modeli Ie Chat. Ten je však zatiaľ k dispozícii len na pozvánky, pričom na jeho používanie je potrebné mať aktívne konto na vývojárskej platforme.