Spoločnosť Neuralink, ktorej šéfuje všetkým známy Elon Musk, sa v poslednom období podarilo učiniť viacero dôležitých pokrokov. Len nedávno sme sa o implantovaní pokročilých čipov na ľudský mozog bavili len v teoretickej rovine. Dnes už po svete chodí prvý človek, ktorý má tento čip implantovaný naozaj. Naposledy sme vás v tejto súvislosti informovali, že sa pacient zotavuje z náročnej operácie. Teraz denník Pravda prináša správu, že pacient je už plne zotavený a dokonca už má za sebou prvé úspešné testy.
Kapitoly článku:
Nedávno len sci-fi, dnes realita
Mozgové čipy, ktoré umožňujú rozširovať bežné ľudské schopnosti a kapacity, sú niečo, čo sa len 10 rokov považovalo za vec ďalekej budúcnosti. Technológie však napredujú raketovým tempom, ktoré sa miestami zdá byť priam strašidelné. Pred 10 rokmi sme sa radovali z toho, že do iOS prišli widgety. Dnes všade počúvame o pokročilých AI modeloch, ktoré pôsobia ako živé bytosti, ako aj o mozgových čipoch, ktoré ľuďom odomykajú schopnosti ako z filmov o budúcnosti.
Takýto čip vyvíja aj spoločnosť Neuralink pod vedením Elona Muska. Len veľmi málo firiem má prostriedky na to, aby sa mohla čo i len snažiť o implantovanie počítačového čipu na ľudský mozog. Musk mal tú česť sa o to snažiť. A napokon uspel.
Mnohí boli (a sú) proti
Samozrejme, cesta od prvého plánu k operácii, počas ktorej bol človeku na mozog nanesený malý čip, nebola jednoduchá. So zámerom spoločnosti Neuralink mali (a stále majú) mnohí bežný ľudia, ale aj odborníci a organizácie. Samozrejme, povedať čo stále majú aj zarytí konšpirátori.
Spoločnosť sama viackrát zdôraznila, že cieľom čipu nie je ľuďom škodiť, ale práve naopak, pomáhať. Čip implantovaný na mozog môže pomôcť napríklad k návratu videnia osobám so zrakovým postihnutím, ochrnutým zase môže pomôcť opäť sa postaviť na nohy. Je teda určený na to, aby ľuďom prinášal prospech, nie škodu.
Mnohí však aj napriek tomu stále veria, že Musk má v úmysle čosi iné… niečo, o čom nám nepovedal. Samozrejme, ide o konšpiračnú teóriu, ktorá má v úmysle spochybniť účinnosť novej technológie. No háčik je v tom, že podobne ako mnohé iné konšpiračné teórie, nemáme hmatateľný dôkaz, že nie je pravdivá.
Na druhú stranu, pochybovačné konšpirácie sú tu s nami už veľmi dlho. S každou novou technológiou sa nájdu ľudia, ktorí v nej vidia len to zlé a vnímajú ju ako nástroj tých najbohatších na ovládanie ľudstva. A zrejme bude tento trend pretrvávať aj v budúcnosti.
Zdolané prekážky
No hoci sa Muskovi mnohí ľudia snažili nahádzať pod nohy palice, jeho spoločnosť Neuralink uspela. V roku 2019 bolo zahájené prvé terénne testovanie. V tom čase bol čip implantovaný na mozog opice. O rok neskôr sa vzorka rozšírila o ošípané.
Nejaký čas po uskutočnení týchto testov, konkrétne v roku 2022, firme pristálo na stôl vážne obvinenie z ubližovania zvieratám. Následne započalo federálne vyšetrovanie, ktoré citeľne spomalilo výskum a oddialilo plány týkajúce sa ďalších testovacích fáz.
Očividne sa ale firme podarilo zdolať aj túto prekážku. Neskôr totiž obdržala kľúčové oprávnenie od Správy potravín a liečiv (FDA), ktoré jej umožnilo zahájenie testovania mozgového čipu na ľuďoch. A prvý dobrovoľník na seba nenechal dlho čakať.
Pacient sa uzdravil, teraz mysľou posúva kurzor
Operácia bola náročná a vyžadovala si dlhšiu rekonvalescenciu. Počas nej Musk informoval, že pacient sa zotavuje bez komplikácií a že prvé testy ukazujú sľubnú detekciu aktivity neurónov. Konkrétne použil slovo „spikes“, čo v slovníku Národného inštitútu zdravia (NIH) znamená schopnosť buniek využívať elektrické a chemické signály na vysielanie informácií do mozgu a zvyšku tela.
Pokiaľ ide o proces implantovania, o ten sa stará špecializovaný robot, ktorý na mozog pacienta nanáša tzv. mozgovo-počítačové rozhranie (BCI). Konkrétne je nanášané na oblasť mozgu zodpovedného za pohyb. Muskova spoločnosť uviedla, že prvotným cieľom je umožniť ľuďom za pomoci mysle pohnúť kurzorom na počítači alebo napísať niečo cez klávesnicu.
A tento cieľ sa jej aktuálne podarilo dosiahnuť. „Pokrok je dobrý a zdá sa, že pacient sa plne zotavil,“ uviedol Musk počas pondelkového rozhovoru, ktorý bol vysielaný na sieti X. „Pacient je schopný hýbať myšou po obrazovke len svojím myslením,“ doplnil.
Predstava, že človek sedí za počítačom a ovláda kurzor myši nie rukou, ale len svojou mysľou, je rovnako strašidelná, ako je fascinujúca. Sme skutočne zvedaví, ako rýchlo bude Muskov čip napredovať a rozširovať svoje kapacity. Pevne dúfame a veríme, že jedného dňa bude skutočne schopný robiť to, čo nám bolo sľubované – pomáhať ľuďom, predovšetkým tým so zdravotným postihnutím.