Apple Vision Pro je nový headset podporujúci virtuálnu (VR) a rozšírenú realitu (AR). Pýši sa naozaj špičkovými parametrami, aké by sme u konkurencie hľadali len veľmi ťažko, hoci napríklad taký Mark Zuckerberg, šéf spoločnosti Meta, má na toto trochu iný názor. Napriek tomu ale mnohí používatelia headset vracajú so žiadosťou o vrátenie peňazí, informuje server Gizmochina.
Kapitoly článku:
Apple Vision Pro: Špička odvetvia
Či už ste alebo nie ste fanúšikmi Apple, nemožno spochybniť fakt, že Vision Pro je skutočne prvotriedne zariadenie vystatujúce sa priam neuveriteľnými kapacitami a schopnosťami. Pôvodne bol predstavený ešte v júni minulého roku, a to počas konferencie WWDC, pričom veľkolepú šou sledovali milióny divákov. A asi sa niet čo čudovať. Keďže išlo o vôbec prvý AR/VR headset z dielne Apple, očakávania boli vysoké.
A už počas úvodnej prezentácie bolo zrejmé, že minimálne po hardvérovej stránke týmto očakávaniam vyhovie. Predstavenie ozrejmilo, že headset bude poháňať vysoko výkonný čip M2, bude schopný sa pripojiť k Wi-Fi a bude obsahovať nový procesor s názvom R1 a schopnosťou v reálnom čase spracovávať všetky údaje získané zo senzorov, ktorými bude headset disponovať.
Všetko, čo bolo sľúbené, bolo aj dodržané. Apple Vision Pro je vybavený skutočne širokou diaspórou senzorov – má bočné kamery snímajúce okolie po stranách, spodné kamery snímajúce priestor v okolí rúk a nôh, predné kamery snímajúce dianie pred očami používateľa, infračervené snímače, snímače hĺbky, ale aj LiDAR skener. Niekoľko infračervených senzorov má potom aj vo vnútri, resp. v okolí očí. Tie tak môžu byť monitorované pre účely ovládania používateľského rozhrania.
Po softvérovej stránke je headset poháňaný úplne novým operačným systémom visionOS. Ten bol špeciálne navrhnutý a optimalizovaný tak, aby dokázal maximalizovať výpočtový výkon aj energetickú efektivitu – headset napríklad reprodukuje obraz v plnej kvalite len v tej oblasti, na ktorú sa používateľ práve pozerá.
Rozhranie s virtuálnymi pracovnými oknami aplikácií sa priam futuristicky prelína so skutočným svetom. Naraz tak môžete vidieť otvorené aplikácie, ale aj vaše skutočné okolie. Ovládanie pritom prebieha buď to očami alebo pohybom rúk. To všetko headset robí pri špičkovej obrazovej kvalite, keďže disponuje dvoma displejmi s rozlíšením 4K, jedným na každé oko.
Schopnosť reprodukovať reálny svet vo vysokej kvalite však má aj svoju temnú stránku. Poniektorí používatelia si totiž zmysleli, že bude dobrý nápad vyjsť s nasadeným headsetom do ulíc či sadnúť si za volant auta. Najmä pri šoférovaní predstavuje používanie Apple Vision Pro vážne bezpečnostné riziko.
Hoci cez headset vidno na svet, ktorý sa nachádza v okolí používatelia, nejde o reálne zábery, ale o prenosy z kamier. A tie nemusia vždy všetko vykresľovať s maximálnou presnosťou. V skutočnosti headset bráni v plnom výhľade používateľa, resp. vodiča, na vozovku, v dôsledku čoho môže dôjsť k dopravnej nehode. Z tohto dôvodu sa začínajú objavovať náznaky úprav zákonov cestnej premávky. Napríklad v Holandsku je nosenie headsetu pri vedení vozidla považované za bezohľadnú jazdu a môže sa trestať pokutou až 8 700 € alebo odňatím slobody na 6 mesiacov.
Masívny ošiaľ
Apple Vision Pro má špičkové kapacity, ale aj poriadne mastnú cenovku. Apple si za jeden kus pýta až 3 500 dolárov. Ani to však nezabránilo obrovskému úvodnému návalu objednávok. Pred koncom januára známy analytik Ming-Či Kuo informoval, že Apple ešte pred spustením oficiálneho predaja obdržal až 180 000 objednávok.
Dodal, že v priebehu celého roku 2024 by sa Apple mohlo podariť predať až 500 000 kusov Vision Pro. To vylúčiť nemožno, no aktuálne sa zdá, že cesta k dosiahnutiu tohto míľnika pre spoločnosť nebude veľmi jednoduchá. Mnoho používateľov sa totiž rozhodlo svoj špičkový headset reklamovať.
Je ho vôbec treba?
Používatelia pri reklamáciách udávajú rôzne dôvody. Viacerí z nich uviedli, že headset je nepohodlný na nosenie, spôsobuje bolesti hlavy a v niektorých prípadoch dokonca aj závrate. V tejto súvislosti je kritizovaný najmä fakt, že headset nie je dobre vyvážený, nakoľko sa väčšina hmotnosti nachádza v prednej časti, resp. na očiach.
Tieto problémy nie sú vo svete VR headsetov ktovieakou novinkou. Keď však svoje zariadenie predávate za 3 500 dolárov, treba rátať s tým, že nároky zákazníkov nebudú nízke.
Poniektorí používatelia však začínajú pochybovať aj o užitočnosti headsetu ako takého. Tvrdia, že im nedokáže výrazne pomôcť v plnení každodenných pracovných úloh, ako aj že neponúka dostatok zábavného obsahu či hier.
Táto reakcia komunity ešte väčšmi upevňuje fakt, že mnohým priaznivcom VR headsetov nezáleží ani tak na tom, koľko stojí, alebo či ponúka tie najvyššie možné čísla, ale skôr na tom, či sa nosí pohodlne a či je v praktickom živote človeka naozaj užitočný a prospešný.
Samozrejme, príbeh Apple Vision Pro je ešte len na začiatku, takže zatiaľ nemôžeme robiť akékoľvek finálne závery. Jeho cestu budeme pozorne sledovať.