Pamätáte si na zábery zo sci-fi filmov, v ktorých ľudia nosili na hlavách rôzne technologicky vyspelé headsety, pričom vôbec nevnímali, čo sa deje v ich skutočnom okolí? V realite to takto ďaleko našťastie ešte nezašlo, no odkedy Apple vydal svoj headset Vision Pro, objavujú sa celkom hrozivé náznaky, že sme od takejto „slepej“ budúcnosti vzdialení menej, ako sme si mohli myslieť.
Kapitoly článku:
Ak pravidelne sledujete dianie na internete, dosť možno ste sa už stretli s fotografiami alebo videami, ktoré zachytávajú ľudí s nasadeným Vision Pro v rôznych verejných lokalitách. Takýchto jedincov možno vídať v hromadnej doprave, v reštauráciách alebo len-tak na ulici. Ako však píše server Electrek, poniektorí používatelia to už začínajú preháňať – headset nosia napríklad aj pri šoférovaní.
Technológia budúcnosti už dnes
Apple Vision Pro je skutočne prvotriedny headset, na ktorý sa po výkonnostnej a funkčnej stránke nechytá žiadny z konkurentov. Má len tie najprémiovejšie komponenty, ale za to aj poriadne mastnú cenovku.
AR/VR headset za 3 500 dolárov sa najskôr zdal byť bizárom, no v skutočnosti ide o celkom obľúbený produkt. Nadšenci nových a neprebádaných technológií, ktorí mali pár tisíc dolárov navyše, zamierili na stránky alebo do najbližšej predajne, aby sa im tento kúsok futuristickej technológie dopracoval do rúk čo najskôr.
Ak si spomínate, počas oficiálneho predstavenia headsetu nám boli prehrávané ukážky, ktoré zachytávali jeho používanie v domácom prostredí, teda v interiéri. Postupne sa však objavuje čoraz viac ľudí, ktorí sa s nasadeným Vision Pro neboja vyjsť von.
Predstavte si, že si narýchlo vybehnete do centra mesta, aby ste si kúpili niečo pod zub. A kým čakáte na objednávku, prejde okolo vás človek, ktorý má oči prekryté VR headsetom a šibrinkuje rukami okolo seba. Áno, presne to sa teraz deje.
Môže sa to zdať divné, no na druhú stranu, Vision Pro dokáže celkom adekvátne reprodukovať priestor vo svojom okolí, takže aj keď ho má používateľ nasadený, vidí, čo sa okolo neho deje. Dokonca umožňuje aj premiestňovanie pracovných okien, takže je možné si ich hodiť bokom, aby priestor priamo pred používateľom ostal čo najviac viditeľný.
Samozrejme, aj takéto používanie so sebou prináša určité bezpečnostné riziká. Hoci vo väčšine prípadov zrejme vyústi len do jemnej zrážky s inou osobou, môžu nastať aj prípady, kedy bude v ohrození ľudský život.
Človek s nasadeným headsetom môže napríklad vstúpiť na cestu a nevšimnúť si prechádzajúceho auta, prípadne môže niekam spadnúť. Ešte strašidelnejšie sú však zábery, ktoré zachytávajú ľudí používajúcich Vision Pro pri šoférovaní.
A čo, však mám autopilota…
Konkrétne sa objavujú videá ľudí, ktorí používajú Vision Pro počas jazdy v elektromobiloch Tesla so zapnutým autopilotom. Ten v minulosti síce niekoľkokrát dokázal svoje obdivuhodné kapacity, no stále má ďaleko od dokonalosti. Rozhodne nie je v takom štádiu, aby sa vodič mohol namiesto cesty sústrediť na okienka, ktoré sa mu zobrazujú vo virtuálnej realite.
Takéto počínanie je veľmi nebezpečné, a to ako pre samotného používateľa, tak aj pre ostatných členov premávky. Autopilot Tesly, ktorý automobilka označuje za „samojazdiacu technológiu“, je v súčasnosti na úrovni dva. To znamená, že aj keď je zapnutý, ruky používateľa by mali byť na volante a oči na ceste.
Na jednej strane je na vine aj Tesla. Ak prezentujete produkt s názvom „plne samojazdiaci“, mnohí mu budú veriť. Problémom je, ako sme spomenuli vyššie, že autopilot rozhodne nie je na úrovni „plne samojazdiaceho“ produktu.
Na druhej strane sú na vine používatelia, ktorí si o systéme nezisťujú dostatok informácií. Ak zakopete hlbšie, dozviete sa o všetkých bezpečnostných opatreniach, ktoré treba dodržiavať. Medzi nimi nájdete aj povinnosť mať ruky stále na volante. Žiaľ, to mnohí ignorujú a rozhodnú sa uprednostniť komfort, aj keď ich to môže stáť život.
Do tejto skupiny spadajú aj niektorí používatelia Vision Pro. Namiesto toho, aby venovali plnú pozornosť vozovke, radšej odpisujú na maily, prípadne sledujú videá. Toto správanie je nielen veľmi nebezpečné, ale aj zakázané. Azda každý zákon cestnej premávky jasne prikazuje, že vodič musí počas jazdy vždy venovať maximum svojho sústredenia ceste pred sebou, nie práci či zábave.
Taktiež treba poznamenať, že zlyhať nemusí len autopilot. Vision Pro je stále veľmi nová technológia, čo znamená, že sa môžu vyskytnúť nečakané chyby. Môže dôjsť napríklad k nečakanému vypnutiu či seknutiu obrazu. V takom prípade ostane človek na pár sekúnd doslova slepý. A ak sa to stane v aute, je zarobené na vážny problém.
Ak teda vlastníte Teslu s autopilotom a plánujete si jedného dňa kúpiť Vision Pro, prosíme vás, aby ste ich používanie nekombinovali. Buď jedno, alebo druhé.