Technológie budúcnosti. Viac či menej sa nad nimi zamýšľajú viacerí z nás, a to predovšetkým z toho hľadiska, ako budú vyzerať. Hoci technológie za posledné roky výrazne pokročili, nedočkali sme sa ktovieako veľkého množstva vizuálnych zmien. A platí to predovšetkým pre notebooky, ktoré už dlho používajú jeden a ten istý formát. Jedna firma sa však rozhodla prelomiť ľady. Je ňou Lenovo, ktorá na veľtrhu MWC v španielskej Barcelone demonštrovala vôbec prvý laptop s transparentným displejom na svete, píše The Indian Express.
Kapitoly článku:
Názov tohto zariadenia nie je ktovieako kreatívny – Lenovo ThinkBook Transparent Display. No na druhú stranu jasne ukazuje, čo je hlavným lákadlom. Obrazovka notebooku skutočne vyzerá ako z budúcnosti, keďže vidno nielen to, čo sa odohráva na nej, ale aj to, čo sa odohráva za ňou.
Priehľadný „len z polovice“
ThinkBook je vybavený 17,3-palcovým priehľadným displejom bez rámčekov. To ale neznamená, že pôsobí, ako keby tam ani nebol. Úroveň priehľadnosti činí 55 %, čo znamená, že objekty za displejom sú mierne rozmazané a slabšie viditeľné, aby sa zaručilo čo najpohodlnejšie používanie. Spoločnosť si zvolila panel typu micro-LED s rozlíšením 720p. Priehľadná je potom aj spodná časť s klávesnicou.
Lenovo sa taktiež rozhodlo pre integráciu technológie AIGC (Artificial Intelligence Generated Content), v rámci ktorej môžu používatelia komunikovať s objektmi z reálneho sveta. Na šasi notebooku sa totiž nachádza malá kamera, ktorá za pomoci umelej inteligencie prenáša obraz v digitálnej podobe na displej.
Laserová klávesnica
Spodná časť, ako sme už spomenuli, je taktiež priehľadná. Klávesnica je v prípade potreby generovaná laserom, pričom plocha môže poslúžiť aj ako skicár, ak vlastníte (alebo si kúpite) stylus. Znie to naozaj zaujímavo, no toto prevedenie má jednu celkom značnú nevýhodu – keďže chýbajú fyzické klávesy, môžete rovno zabudnúť na hmatovú spätnú väzbu. V podstate je to taký pocit, ako keby ste ťukali prstami po rovnom skle. A to rozhodne nebude vyhovovať každému.
Pokiaľ ide o softvér, notebook poháňa najnovší operačný systém Windows 11. Podrobnosti týkajúce sa hardvéru, teda s výnimkou pár parametrov displeja, nám zatiaľ nie sú známe.
Prototyp, nie produkt
Od tohto notebooku si však nateraz nesľubujte veľa. Očividne ide len o demonštráciu technických zručností spoločnosti, nie o produkt, ktorý by bol nachystaný na oficiálny predaj. Koniec koncov, stále je tu mnoho otázok, ktoré neboli zodpovedané – akú životnosť má takýto displej? Koľko bude stáť prípadná oprava? Koľko bude stáť samotný notebook?
Keď sa však na zariadenie pozrieme len ako na náhľad možnej budúcnosti notebookov, ide o celkom zaujímavý príspevok. Čo my vieme, možno jedného dňa budeme všetci písať do strojov, ktoré majú menej nepriehľadných komponentov, ako tých priehľadných.