Vesmír je azda najväčšou záhadou existencie, ktorú sa nám doposiaľ nepodarilo úplne rozlúsknuť. Preto ho odborníci neúprosne skúmajú, hoc aj len s úmyslom nájdenia „menších“ odpovedí. Občas sa však netreba sústrediť len na to, čo nevieme. Vesmír je síce záhadný, ba až strašidelný, no v skutočnosti ponúka mnoho krás, ktorými sa môžeme kochať. Dôkazom je doposiaľ jeho najdetailnejší záber, ktorý pozostáva až zo 170 miliónov fotiek, píše server SMARTmania.cz na základe informácií BGR.
Kapitoly článku:
Objavovanie vesmíru je veľmi zaujímavým odborom vedy, ak nie aj tým najzaujímavejším. No keďže stále nepoznáme presné rozmery kozmu a ľudstvo sa doposiaľ dokázalo dostať maximálne na Mesiac, vedci sa pri objavovaní záhad tmavého priestoru opierajú o teleskopy, ktoré slúžia ako vysunuté pracovisko pre ich oči.
Čaro vesmírnych teleskopov
V minulosti sa takýmto teleskopom podarilo učiniť viacero dychberúcich objavov, ktoré zaujali nielen tým, koľko nových poznatkov nám priniesli, ale aj krásou spôsobu, akým nám ich priniesli. Konkrétne hovoríme o fotografiách zachytávajúcich vesmírne javy a objekty, ku ktorým sa človek nemá možnosť dostať osobne.
Po novom sa odborníci pýšia ďalším dôležitým úspechom, ktorý sa podarilo dosiahnuť za pomoci rontgenového teleskopu s názvom eRosita. Ten totiž dokázal zachytiť doteraz najdetailnejšiu snímku vesmíru, hoci v skutočnosti ide skôr o mapu. Predstavuje spojenie dvoch vyobrazení oblohy. Celkovo zachytáva až 900 000 hviezd, galaxií a vesmírnych objektov.
Dáta potrebné pre jej vyhotovenie sa zbierali niečo vyše šiestich mesiacov, konkrétne od decembra 2019 do júna 2020. Počas tejto doby boli vyhotovované snímky, ktoré sa napokon zlúčili do jedného celku, teda výslednej „mapy“. Celkovo má pozostávať až zo 170 miliónov samostatných fotiek.
900 000 rôznych objektov
My, teda bežní ľudia, sa môžeme týmito snímkami asi len pokochať. Pre vedcov však ide o cenný podklad pre ďalšie pozorovania a prípadné objavy. Vďaka mape totiž majú celkom kvalitný prehľad o mieste, ktoré skúmajú. Ako už bolo spomenuté, celkovo 170 miliónov snímok dokopy pomohlo identifikovať až 900 000 rôznych objektov vo vesmíre. A s takmer 100-percentnou pravdepodobnosťou nemalú časť z nich tvoria čierne diery.
Odborníci dodávajú, že 6-mesačné skenovanie vesmíru dokopy prinieslo viac informácií, než koľko sa podarilo zistiť z misií ako XMM-Newton a Chandra v priebehu takmer 25 rokov. Okrem toho sa domnievajú, že sa im podarilo objaviť kúsok vesmírnej siete, konkrétne „plynnú diaľnicu“, ktorá napája vesmír. Výskum však zatiaľ ešte nebol podrobený recenzii vedeckej komunity, takže zatiaľ ide o nepodložené tvrdenie.
Tak či onak, tak detailný záber vesmíru tu ešte nebol. A dosť možno nejaký čas potrvá, kým ho prekoná iný. Ak vás teda fascinuje vesmír, určite si pozrite video pod týmto odsekom. Čo vy viete, možno sa najdetailnejšia snímka stane vašim novým pozadím na počítači alebo na telefóne.