Hoci sme ešte len v polovici februára, informátori už horlivo prezentujú svoje predikcie týkajúce sa nadchádzajúcej série smartfónov iPhone. Tá ponesie označenie iPhone 16 a debutuje (pravdepodobne) v septembri. Predpovede ohľadne nadchádzajúceho kvarteta modelov sú celkom zaujímavé. Napríklad únik od informátora známeho ako Landsk nám hovorí, že modely iPhone 16 Pro prídu s nevídanou kapacitou úložiska, okrem iného. Na jeho príspevok upozornil server PhoneArena.
Kapitoly článku:
Väčšie displeje aj vyšší výkon
Prémiové modely iPhone 16 Pro a iPhone 16 Pro Max ponúknu oproti súčasným špičkám (iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max) hŕstku „určitých“ zmien. Tou najväčšou zmenou, a to doslova, má byť natiahnutie uhlopriečky displeja. Pri modeli iPhone 16 Pro sa má uhlopriečka roztiahnuť zo 6,1 palca na 6,3 palca, zatiaľ čo pri iPhone 16 Pro Max sa očakáva zväčšenie displeja v uhlopriečke o 0,2 palca. V oboch prípadoch má Apple použiť OLED displej s technológiou Micro Lens Array (MLA), ktorá zabezpečuje vyššiu svietivosť a širšie pozorovacie uhly.
Pokiaľ ide o interiér, v tom má zažiariť nový procesor A18 Pro. Očakáva sa, že ho pre Apple vyrobí TSMC, a to na báze svojho 3 nm výrobného procesu druhej generácie (N3E). Presúvajúc sa na zadnú stranu – vylepšený periskop po novom vraj neponúkne len najväčší iPhone 16 Pro Max, ale aj jeho menší súrodenec iPhone 16 Pro. Obidva prémiové modely tak majú ponúknuť možnosť snímania teleobjektívom s 5-násobným optickým priblížením. Rozlíšenie ultraširokouhlého objektívu má dosahovať 48 Mpx.
Action Button pre všetkých
Taktiež sa dozvedáme, že niektoré funkcie, ktoré sú alebo doposiaľ boli špecifikom prémiových modelov Pro a Pro Max, sa s nástupom iPhone 16 dopracujú aj do základných modelov. Všetky štyri telefóny majú disponovať novým tlačidlom s názvom Capture, ktoré bude slúžiť de facto ako manuálna spúšť. Čiastočným stlačením tlačidla má objektív maximalizovať zaostrenie na vybraný objekt, pričom úplným stlačením sa vyhotoví snímka alebo spustí natáčanie videa. A čo Action Button? Aj to sa vraj po novom dostane do všetkých modelov, teda aj do iPhone 16 a iPhone 16 Plus.
Ak náhodou neviete, o čo ide, Action Button označuje novo pridané tlačidlo, ktoré na modeloch iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max nahrádza fyzický prepínač medzi tichým a normálnym režimom. Toto tlačidlo je programovateľné, takže jeho stlačením možno vykonávať rôzne aktivity. V ponuke je napríklad:
- Aktivácia, resp. deaktivácia tichého režimu;
- Zapnutie, resp. vypnutie konkrétneho ostrenia pri fotení alebo natáčaní videí;
- Otvorenie aplikácie fotoaparátu;
- Zapnutie, resp. vypnutie baterky;
- Spustenie, resp. zastavenie nahrávania hlasovej poznámky;
- Otvorenie aplikácie lupy;
- Spustenie prekladu reči;
- Otvorenie pridelenej skratky.
Späť k prémiovým modelom iPhone 16 Pro a iPhone 16 Pro Max, čerešničkou na torte má byť vyššia vrchná hranica kapacity úložiska. Zatiaľ čo teraz si možno zadovážiť iPhone s maximálne 1 TB úložného priestoru, s nástupom radu iPhone 16 sa má vrchný strop navýšiť na 2 TB, čiže až dvojnásobne. Uvidíme, či Apple vykoná nejaké zmeny aj pri úložisku základných modelov.
Taktiež možno spomenúť očakávané zlepšenie výdrže batérie, a to predovšetkým u iPhone 16 Pro Max. Kapacita článku sa má v tomto prípade navýšiť o viac ako 5,3 %, čiže zo 4 441 mAh na 4 676 mAh. iPhone 16 Pro by mal dostať batériu s kapacitou 3 355 mAh, čo predstavuje medzigeneračný rozdiel 2,5 %.
Základné modely opäť príliš pozadu?
V priebehu posledných rokov Apple začal čoraz výraznejšie oddeľovať svoje prémiové modely od tých dostupnejších (no stále celkom drahých). Kedysi tých rozdielov nebolo až tak veľa, dnes už ich nedokážeme spočítať ani na dvoch rukách.
Táto stratégia sa z určitého hľadiska dá chápať. Apple chce adekvátne odmeniť tých, ktorí investujú viac, aby mali dojem, že sa im ich investícia vyplatila. S tým nemožno mať akýkoľvek problém. Koniec koncov, kopa iných výrobcov používa podobnú stratégiu.
Kalifornský gigant však už miestami zachádza priďaleko. Základné modely ostávajú akosi v zabudnutí. Áno, nejakých tých vylepšení sa v poslednej dobe dočkali, no paradoxne stále viac a viac zaostávajú za svojimi prémiovejšími súrodencami. Majú o generáciu starší procesor, menej výkonné fotoaparáty, pomalšie nabíjanie, ako aj menej kvalitnú konštrukciu. No čo mňa osobne udivuje najviac, je absencia displeja s vyššou obnovovacou frekvenciou.
Modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, hoci stoja toľko, čo vlajkové lode, sú vybavené displejom s obnovovacou frekvenciou iba 60 Hz. Pre porovnanie, telefón Redmi Note 13, ktorý som nedávno dotestoval, stojí približne 230 € a má 120 Hz displej. Základný iPhone 15 je mnohonásobne drahší, takže šetrenie nákladov rozhodne nie je dobrá výhovorka.
Apple sa skôr spolieha na to, že zákazníci, ktorí sa obzerajú po základnom iPhone alebo po iPhone Plus, nevedia, aký príjemný je plynulý displej. To sa ako-tak dá akceptovať ako pádny argument. No na druhú stranu – telefón za najmenej 950 €, ktorý nemá aspoň 90 Hz displej? No tak, Apple.