Spoločnosť Xiaomi koncom minulého roka oficiálne predstavila svoj nový operačný systém s názvom HyperOS. Figuruje ako náhrada za doposiaľ používané rozhranie MIUI s tým, že prináša niekoľko nových funkcií a dizajnových úprav. Pôvodne debutovalo na modeloch Xiaomi 14, teraz prichádza do ďalších zariadení. Ich kompletný zoznam spracoval server GSMChina.
Kapitoly článku:
Cesta k HyperOS
Pôvodne sa špekulovalo, že HyperOS debutuje ako úplná náhrada za operačný systém Android. Zo strany Xiaomi teda malo ísť o podobný krok, ako keď ďalší čínsky výrobca, Huawei, predstavil HarmonyOS. Táto téoria však už od začiatku nedávala veľmi zmysel.
Huawei bol de facto donútený k predstaveniu náhrady za Android, keďže kvôli tvrdým sankciám od Spojených štátov, ktoré boli uvalené ešte za vlády Donalda Trumpa, prišiel o mnoho dôležitých spoluprác s poprednými americkými firmami. A žiaľ, medzi nimi bol aj Google.
Google je poskytovateľ základných služieb, s ktorými sa stretávame na takmer každom Android smartfóne, ako aj strojca a správca Androidu. Huawei tak musel zamakať a vytvoriť vlastnú alternatívu, ak chcel na trhu so smartfónmi zotrvať. Napokon sa mu to podarilo, a to práve cez HarmonyOS.
Jeden čas sa špekulovalo, že na tzv. čiernu listinu môže byť zaradené aj Xiaomi, no tieto debaty veľmi rýchlo utíchli. Nedávalo teda zmysel, aby sa výrobca pripravil o tak kľúčovú výhodu, akou sú služby Google a OS Android.
Špekulácií ohľadne HyperOS kolovalo viacero. Prvé zmienky označovali nové rozhranie ako MiOS. Vieme však, že Xiaomi už dávnejšie upustilo od značky „Mi“, čiže bolo viac-menej isté, že systém napokon debutuje pod iným názvom. A tak sa aj stalo. Lei Jun, generálny riaditeľ spoločnosti, neskôr oznámil, že systém bude oficiálne známy a distribuovaný ako HyperOS.
Tento názov znie ambiciózne. A je preto dobrý dôvod. Rozhranie totiž pokladá dôležité základy pre vznik nového ekosystému, ktorého súčasťou majú byť rôzne produktové rady, vrátane smartfónov, inteligentných hodiniek, chytrých domácich spotrebičov a eventuálne aj vozidiel.
Lei Jun uviedol, že HyperOS je založený na integrácii OS Android a vlastného systému Xiaomi s názvom Vela. Táto zmena reprezentuje úplnú prerábku základnej softvérovej architektúry, a to s cieľom pripraviť sa na vznik čerstvého ekosystému, v ktorom budú môcť vzájomne komunikovať a kooperovať miliardy zariadení.
HyperOS pritom nie je žiadnym spontánnym nápadom. Xiaomi malo prípravou rozhrania stráviť zhruba 7 rokov, čo značí, že by malo ísť o stabilnú a plne dotiahnutú platformu. „HyperOS je jedným z najviac používateľsky orientovaných operačných systémov, aké kedy Xiaomi vytvorilo. Systém sme tajne vyvíjali posledných 7 rokov za využitia 13-ročných skúseností našej značky. HyperOS bude systém, ktorý prepojí používateľa, autá a domácnosti a bude slúžiť ako centrum vášho technologického vesmíru,“ uviedol dávnejšie Cici Wei, výkonný reprezentant Xiaomi, v príspevku na sociálnej sieti.
Obecne teda možno HyperOS označiť za akési riadiace centrum pre vzájomnú komunikáciu a kooperáciu smartfónov, hodiniek, spotrebičov, áut a ďalších možných produktov, ktoré Xiaomi (spolu so svojimi podznačkami) chystá alebo plánuje chystať.
Nie iba pre Čínu
Taktiež sa špekulovalo, že HyperOS nahradí MIUI iba na území Číny. Rýchlo sme sa však dozvedeli, že ani táto teória nebola správna. HyperOS postupne nahradí MIUI na všetkých podporovaných zariadeniach, a to bez ohľadu na trhu, na ktorom sa predávajú.
To je rozhodne dobre. Čím širšie bude HyperOS zavedený, tým viac zariadení ho poženie. A čím viac zariadení ho poženie, tým bude šikovnejší a užitočnejší.
Donedávna rozhranie dostupné len pre hŕstku produktov Xiaomi, Redmi a POCO. Postupne sa však dostáva do čoraz väčšieho množstva zariadení, predovšetkým do smartfónov. Tu je zoznam podporovaných modelov, ktoré mali obdržať aktualizáciu ku začiatku februára:
- Redmi Note 12
- Redmi Note 12 NFC
- Redmi 12 5G
- Xiaomi Pad 6
- Xiaomi Pad 6 Pro
- Xiaomi Pad 6 Max
- POCO F5 Pro
- Xiaomi 11T
- Xiaomi 13 Pro
- Redmi Note 12S
- POCO F5
- Xiaomi 13 Ultra
- Xiaomi 12T
- Xiaomi Mix Fold 3
- Xiaomi Mix Fold 2
- Redmi K60 Pro
- Redmi K60
- Redmi K60 Ultra
- Xiaomi 13T
- Xiaomi Civi 3
- Xiaomi 13 Pro
- Xiaomi 13
- Xiaomi 12
- Xiaomi 12 Pro
- Xiaomi 12S
- Xiaomi 12S Pro
- Xiaomi 12S Ultra
- Redmi K50
- Redmi K50 Pro
- Redmi Note 12 Pro
- Redmi 12
- Redmi 12C
- Xiaomi 12 Lite
- POCO X5 Pro 5G
- Redmi Note 12 Pro 4G
- Redmi K50 Gaming
- Xiaomi 12X
- POCO X5 5G
- Redmi Note 12 5G
- POCO M5
- Redmi Note 13 5G (len Čína)
- Redmi Note 13 Pro 5G (len Čína)
- Redmi Note 13 Pro+ 5G (len Čína)
Všetky uvedené zariadenia by tak už mali mať nárok na HyperOS. Ak niektorý z nich vlastníte, no aktualizáciu ste zatiaľ nezaregistrovali, skúste ešte chvíľu počkať.
Z uvedeného zoznamu jasne vyplýva, že Xiaomi skutočne plánuje priniesť výhody svojho nového rozhrania čo najväčšiemu počtu používateľov, keďže podporované sú nielen vlajkové lode či najnovšie modely, ale aj cenovo dostupnejšie a staršie modely.
HyperOS vs. MIUI
Osobne som už mal možnosť stretnúť sa s HyperOS, a to počas testovania smartfónu POCO X6 Pro. Pre mnohých bude dobrou správou, že oproti MIUI neprináša mnoho dizajnových rozdielov. V tomto ohľade sú úpravy len minimálne, čo znamená, že po aktualizovaní sa používatelia nebudú musieť učiť pracovať so svojím zariadením úplne od základov. A to je rozhodne veľké pozitívum.
Niektoré ovládacie prvky mi do istej miery pripomínajú iOS, čo mi ktovieako neprekážalo. Koniec koncov, aj keby tam bola nejaká inšpirácia (čo zrejme bola), Xiaomi si dalo záležať, aby systém nepôsobili „cudzo“.
Koniec koncov, hlavné výhody a prínosy rozhrania sú skôr skryté, a to vo funkčnej stránke. Ako bolo spomenuté, HyperOS má slúžiť ako riadiace centrum pre nový ekosystém, a teda očakávame, že práve prepojenosť zariadení bude jeho najsilnejšou stránkou. No aby sme ju spoznali, musíme počkať, kým sa rozhranie nerozšíri do väčšiny zariadení, ktoré sú aktuálne v obehu.