Samsung možno pochváliť za mnohé činy, no delenie vlajkových modelov Galaxy S podľa cieľového trhu medzi ne rozhodne nepatrí. Zvyčajne do Spojených štátov dodáva verzie zariadení vybavené vysoko výkonným procesorom Snapdragon, zatiaľ čo do modelov pre Európu a ďalšie trhy implantuje vlastné čipy Exynos. To by bolo v poriadku, keby medzi nimi neboli žiadne rozdiely. No žiaľ, tak tomu nie je. A ako uvádza Tarun Vats v príspevku na sieti X, smutná sága série Exynos pokračuje aj s radom Galaxy S24, ktorý bol predstavený v polovici januára.
Kapitoly článku:
Delenie smartfónov Galaxy S podľa cieľového trhu je niečo, s čím sa zo strany Samsungu stretávame už viacero rokov. Výnimkou bol rok 2023, kedy bol predstavený rad Galaxy S23. V tom čase sa výrobca rozhodol všetky tri modely na všetkých trhoch vybaviť procesorom Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy. To potešilo najmä európskych zákazníkov, keďže čipy Exynos vždy boli o poznanie menej výkonné, úsporné aj efektívne. Cudzie im pritom nebolo ani prehrievanie.
Používatelia z trhov, na ktorých sa Samsung rozhodol používať vlastné čipy, sa dlho dožadovali férovejšieho zaobchádzania. A s príchodom modelov Galaxy S23 sa zdalo, že ich prosby boli vyslyšané. Zdanie však napokon ostalo len zdaním.
História hovorí jasne
Pre mnohých zákazníkov by asi nebol problém ani scenár, v ktorom by medzi dvoma verziami modelov Galaxy S síce existovali rozdiely, no neboli by až-tak výrazné. Smutným faktom však je, že presne také boli.
Jedným z mnohých príkladov je rad Galaxy S22, ktorý debutoval predvlani koncom februára. Zatiaľ čo modely pre Spojené štáty dostali čip Snapdragon 8 Gen 1, európske modely dostali procesor Exynos 2200. A hoci boli obidva čipy založené na 4 nm výrobnom procese, panovali medzi nimi nemalé rozdiely.
Podľa webu NanoReview, ktorý zhŕňa výsledky benchmarkingových platforiem, si Snapdragon 8 Gen 1 viedol viac než obstojne vo všetkých kľúčových kategóriách. Ponúkal slušný čistý výkon, priaznivú energetickú efektivitu, ako aj solídny výkon v hrách. V rámci platformy AnTuTu 10 obdržal skóre vo výške 1 175 252 bodov, čo bol na ten čas veľmi slušný výsledok.
Zaujímavosťou je, že aj Exynos 2200 sa v rámci benchmarkingových platforiem tešil celkom slušným výsledkom. V AnTuTu 10 sa pýšil skóre vo výške 1 124 815 bodov, čo je síce menej, než koľko získal Snapdragon 8 Gen 1, no nejde o ktovieako výrazný rozdiel.
Háčik je v tom, že benchmarkingové platformy nedokážu adekvátne interpretovať správanie čipov v reálnom svete. Na papieri síce procesory Exynos vyzerajú, že dokážu adekvátne konkurovať svojim náprotivkom od Qualcommu, no v skutočnosti sa ich nikdy nedokázali dostatočne držať, nieto ich ešte prekonať.
Smutným faktom je, že čipy Exynos samé o sebe nie sú zlé či nekvalitné. No v porovnaní s modelmi Snapdragon tak pôsobia.
Asi nebudeme ďaleko od pravdy, ak povieme, že európskym zákazníkom modelov Galaxy S neprekáža ani tak to, že čipy Exynos zo seba neodkážu „vymačkať“ rekordný výpočtový výkon, ale skôr to, že s nimi nie je zaobchádzané férovo, resp. rovnako ako so zákazníkmi zo Spojených štátov.
Exynos 2400 sľuboval zmenu
Debut modelov Galaxy S23 dal za vznik domnienke, že Samsung bude používať výhradne čipy Snapdragon vo všetkých nadchádzajúcich vlajkových radoch. Táto domnienka sa však napokon ukázala byť nepravdivá.
Modely Galaxy S24 sa opäť delia na dve verzie. Výnimkou je najvyšší Galaxy S24 Ultra, ktorý sa na všetkých trhoch dodáva s čipom Snapdragon 8 Gen 3. A už to nám značí, že je niečo v neporiadku. Ak by bol nový Exynos rovnako výkonný ako nový Snapdragon, prečo by mal Samsung potrebu ponúkať najdrahšiu „Ultru“ len so Snapdragonom?
A žiaľ, tento sprvu náznak sa ukazuje byť skutočnosťou. Tarun Vats totiž na sieti X zverejnil príspevok, v ktorom varuje o vážnych nedostatkoch, ktorými trpí Exynos 2400 poháňajúci európske verzie modelov Galaxy S24 a Galaxy S24+.
Rovnaké testy, rôzne výsledky
V príspevku stojí, že dva čipy boli podrobné rovnakým testom, no dosiahli rôzne výsledky. A ako sa dalo čakať, Snapdragon 8 Gen 3 zo súboja vyšiel ako víťaz. Exynos 2400 má byť o poznanie slabší a viac náchylný na prehrievanie.
V skúške výdrže batérie vraj má Snapdragon 8 Gen 3 nemalý náskok. Keď sa model vybavený čipom Exynos 2400 vybil na nulu, variant s čipom od Qualcommu mal v nádrži ešte 17 % energie.
Rovnako znepokojivé boli aj výsledky týkajúce sa teploty, pri ktorej smartfóny pracujú. Exynos 2400 je vraj horúcejší o 4 až 5 °C, čo nie je zrovna málo.
Tarun Vats ďalej uvádza, že pri natáčaní 4K videa na európskej verzii aplikácia fotoaparátu znenazdajky vypovedala službu. Pri testovaní opierajúcom sa o používanie Google Meet na 5G sieti mal smartfón dokonca zamrznúť.
„Exynos 2400 nemôžem odporučiť. Snapdragon je lepší v efektivite, práce s teplom aj výdrži batérie,“ stojí v príspevku. „Toto nie je malá medzera, je to priepasť! Exynos 2400 NIE JE konkurentom pre Snapdragon 8 Gen 3, za ktorého sa vydáva. Je to skôr prezlečený Gen 2.“
Kompletné porovnanie dvoch čipov si môžete pozrieť na tomto videu.