Spor medzi Európskou úniou (EÚ) a Apple nie a nie utíchnuť. Po tom, čo sme sa dopočuli o všetkých tých zmenách, ku ktorým bol kalifornský gigant de facto donútený novými legislatívami, prichádza celkom nečakaná správa. EÚ má pokutovať Apple kvôli porušeniu zákona čiastkou až 500 miliónov €. Toto porušenie sa údajne týka prístupu k službám spoločnosti na streamovanie hudby, píše Politico na základe informácií denníka Financial Times.
Kapitoly článku:
Ak sa tak stane, pôjde o vôbec prvú pokutu, ktorú kedy EÚ uložila Apple. Zdá sa pritom, že ide o viac-menej hotovú vec. Definitívne oznámenie pokuty sa predpokladá na začiatok budúceho mesiaca.
Odporúčanie konkurencie? No to určite…
Finančná pokuta vo výške pol miliardy eur sa má odvíjať od výsledkov protimonopolného vyšetrovania zo strany Európskej komisie. Tá zisťovala, či požiadavky spoločnosti Apple na tzv. anti-steering neporušujú pravidlá bloku týkajúce sa zneužívania dominantného postavenia na trhu. Takéto správanie totiž poškodzuje hospodársku súťaž a môže viesť k tomu, že používatelia služieb „môžu nakoniec platiť viac“ za aplikácie.
Anti-steering je praktika, ktorou firmy zamedzujú, aby sa v rámci ich platforiem zobrazovali či poskytovali odporúčania na alternatívne riešenia.
Vyšetrovanie zahŕňalo zmluvné obmedzenia, ktoré Apple uložil vývojárom aplikácií a ktoré im bránia v informovaní používateľov o iných možnostiach, ktoré môžu byť často lacnejšie. Konkrétne v tomto prípade sa záležitosť týkala služby na streamovanie hudby. Vývojári tak údajne mali zmluvne zakázané poskytovať používateľom akékoľvek odporúčania, že v skutočnosti za streamovanie hudby môžu platiť menej.
Toto vyšetrovanie bolo zahájené po tom, čo služba Spotify v roku 2019 predložila oficiálnu sťažnosť regulačným orgánom.
Komisia má rozhodnúť, že konanie Apple v tejto veci bolo protizákonné, teda že bolo v rozpore s pravidlami hospodárskej súťaže v EÚ. Výkonný orgán údajne zakáže spoločnosti aplikovať prístup, ktorý bráni v informovaní používateľov o cenovo dostupnejších alternatívach mimo jej vlastný ekosystém. Týkať by sa to malo nielen služieb na streamovanie hudby.
Súboj titánov
Táto udalosť len prilieva olej do ohňa, ktorým je konflikt medzi EÚ a Apple ohľadne nových legislatív zameraných na zlepšenie kondície hospodárskej súťaže na európskom území. Týmito legislatívami sú Akt o digitálnych trhoch (DMA) a Akt o digitálnych službách (DSA).
DMA stanovuje prísne pravidlá pre technologické firmy s cieľom zabrániť im v nespravodlivom konaní, resp. ukladaní nespravodlivých podmienok spotrebiteľom a ostatným podnikom. Medzi praktiky, ktoré DMA považuje za nesprávne, možno zaradiť napríklad lepšie hodnotenie vlastných služieb a produktov či nemožnosť odstrániť predinštalovaný softvér.
DSA zase cieli na zlepšenie bezpečnosti online priestoru, a to formou ochrany základných práv. Hlavnými obavami, ktoré chce táto legislatíva adresovať, sú obchod s nelegálnym tovarom, službami a obsahom, ako aj algoritmy, ktoré zvyšujú šírene dezinformácií. Obecne majú mať používatelia vďaka DSA viac kontroly a možností lepšie sa dozvedieť, na základe čoho im je zobrazený špecifický obsah. Legislatíva taktiež zakazuje používanie cielenej reklamy u mládeže a snaží sa o vytvorenie jednotnej komunikačnej platformy, v ktorej budú vzájomne kooperovať všetky popredné komunikačné služby.
Podrobnejšie si o náležitostiach DMA a DSA môžete prečítať na stránkach Európskeho parlamentu.
Na jednej strane teda máme EÚ, ktorá chce na svojej pôde čo najspravodlivejšiu a najzdravšiu hospodársku súťaž. Na druhej strane máme Apple, ktorý sa zubami-nechtami snaží o to, aby nemusel otvoriť svoj ekosystém tretím stranám.
EÚ je vo výhode
EÚ však má výhodnejšie postavenie. Ona stanovuje pravidlá, ona utvára legislatívy. Apple síce je druhou najhodnotnejšou firmou na svete, avšak stále je „len firmou“. Ak chce na európskom trhu aj naďalej fungovať, musí akceptovať podmienky, ktoré sú mu uložené. V opačnom prípade mu hrozia mastné pokuty, ako nás presviedča vyššia opísaný prípad. Na zozname sú však aj oveľa tvrdšie tresty.
Prístup Apple k novým pravidlám EÚ je celkom chaotický. Najskôr sa k nám dostávajú správy, podľa ktorých Apple postupne otvára svoj ekosystém tretím stranám (hoci veľmi nerád), no potom príde správa o 500-miliónovej pokute. Je však pravda, že táto pokuta vychádza zo sťažnosti, ktorá bola podaná 5 rokov dozadu.
Nech už sa Apple bráni ako chce, zrejme nebude mať inú možnosť, než sa podvoliť. Alternatívne sa môže rozhodnúť opustiť EÚ, no to je celkom nepravdepodobné, keďže tu má veľkú časť svojej používateľskej a zákazníckej základne.
Na dosiahnutie súladu s náležitosťami DMA má Apple čas do 8. marca.