Európska únia (EÚ) je aktuálne v procese vytyčovania mantinelov pre popredné technologické firmy. S cieľom zlepšiť kvalitu a zdravie hospodárskej súťaže reguluje predovšetkým popredné mená, medzi ktorými rozhodne nechýba ani Apple. S tým EÚ vedie viacero ťahaníc, keďže Apple, ako všetci veľmi dobre vieme, sa nerád riadi pravidlami niekoho iného.
Kapitoly článku:
Dlhšie sa špekulovalo, že EÚ reguluje viacero služieb, ktoré Apple poskytuje, nakoľko sa jej zdali byť neférovo zvýhodňované. Medzi týmito službami sa mala nachádzať aj platforma iMessage, avšak EÚ po novom rozhodla, že natívny komunikátor pre smartfóny iPhone napokon reguláciám podliehať nebude, píše server Engadget.
Modré a zelené bubliny
Možno ste už počuli o „kauze“ modrých bublín. Ak nie, v stručnosti vám to vysvetlíme – iMessage v ekosystéme Apple funguje ako natívna náhrada za tradičné SMS. To znamená, že cez ne možno komunikovať s každým telefónnym číslom, ktoré máte k dispozícii, a to bez ohľadu na to, či je SIM karta s daným číslom uložená v smartfóne s Androidom alebo iOS.
Háčik je v tom, že ak majiteľ iPhonu napíše správu niekomu s Androidom (alebo naopak), farba bubliny s textom sa zmení na zelenú. Ak vzájomne komunikujú dvaja používatelia iOS, bubliny sú modré. Apple si tak evidentne dal námahu, aby bolo hneď jasné, kto používa iPhone a kto nie.
Gigant taktiež čelil kritike kvôli odmietaniu zavedenia štandardu RCS, čo je moderná náhrada za SMS a MMS správy s viacerými skvelými výhodami. Prijatie tohto štandardu odmietal so slovami, že už ponúka vlastnú alternatívu v podobe iMessage, no neskôr nečakane povolil. Do smartfónov iPhone by sa podpora pre RCS mala dopracovať niekedy v priebehu tohto roku.
iMessage sa regulovať nebude
Dlho sa debatovalo o tom, či EÚ bude v súvislosti s Aktom o digitálnych trhoch (DMA) a Aktom o digitálnych službách (DSA) regulovať aj iMessage. Napokon sa ukázalo, že nie. No čo presne to znamená?
Aby sme dokázali odpovedať na túto otázku, je potrebné si najskôr rozobrať uvedené akty, teda DMA a DSA. Účelom DMA je zabezpečiť identické podmienky pre všetky digitálne spoločnosti, a to bez ohľadu na ich veľkosť. Jasne stanovuje pravidlá s cieľom zabrániť firmám v ukladaní nespravodlivých podmienok podnikom a spotrebiteľom. DMA má taktiež zamedziť neférovým praktikám, ako je napríklad lepšie hodnotenie vlastných služieb a produktov alebo nemožnosť odstrániť predinštalovaný softvér.
DSA sa zase zameriava na zvýšenie bezpečnosti online priestoru formou ochrany základných práv. Hlavnými obavami, ktoré chce legislatíva adresovať, sú obchod s nelegálnym tovarom, službami a obsahom, ako aj algoritmy, ktoré podporujú šírenie dezinformácií. Ďalším cieľom DSA je vytvorenie jednotnej komunikačnej platformy, v rámci ktorej by vzájomne spolupracovali všetky popredné četovacie služby.
Vznik jednotnej komunikačnej platformy je to hlavné, čomu sa služba iMessage vďaka rozhodnutiu EÚ vyhne.
Aby sme boli konkrétnejší, EÚ rozhodla, že služba nemá až tak dominantné postavenie, aby bolo potrebné ju regulovať prostredníctvom Aktu o digitálnych trhoch. Podobný rozsudok si vypočulo aj niekoľko služieb od Microsoftu.
Apple si po obdržaní finálneho verdiktu zrejme vydýchol. Keby totiž EÚ rozhodla inak a iMessage by zaradila na svoj zoznam, kalifornský gigant by musel zbúrať svoje hradby a umožniť iMessage kooperovať s inými komunikačnými platformami.
Čísla na to má
A zrejme od toho nebolo ďaleko. iMessage totiž spĺňajú kvantitatívne limity na to, aby mohli byť regulované DMA. V EÚ a na severe totiž má viac ako 45 miliónov aktívnych používateľov, pričom ročne tu má najmenej 10 000 podnikových zákazníkov. Napriek tomu však Apple tvrdí, že iMessage je relatívne malým hráčom oproti ostatným komunikačným službám, ktoré sú dostupné na území bloku.
Google aj mobilní operátori orodovali za to, aby bola služba iMessage regulovaná, teda aby podliehala náležitostiam DMA. EÚ sa ale nakoniec rozhodla chytiť stranu Apple.
To ale neznamená, že má Apple vyhraté vo všetkom. Stále je tu mnoho iných vecí, ktorých sa DMA týka a ktoré bude spoločnosť musieť náležite upraviť tak, aby sedeli s nastavenými pravidlami. Musí napríklad v rámci iOS umožniť tzv. sideloading, čiže povoliť sťahovanie aplikácií mimo App Store, ako aj umožniť možnosť bezkontaktného platenia prostredníctvom služieb tretích strán.
Očakáva sa, že Apple začne svoj ekosystém výraznejšie otvárať vonkajšiemu svetu buď to s príchodom niektorej z budúcich aktualizácií iOS 17, alebo s príchodom iOS 18.