Elon Musk sa stal obeťou ostrej kritiky zo strany viacerých vysoko postavených členov amerických firiem. Podľa prieskumu, ktorý uskutočnil prestížny časopis Fortune, je Musk mnohými označovaný za najviac preceňovaného generálneho riaditeľa (CEO) v Spojených štátoch. Tento verdikt má vychádzať z niekoľkých stoviek hodnotení, píše Business Insider.
Kapitoly článku:
Čo robí dobrého šéfa? Na túto otázku existuje mnoho odpovedí, no asi všetci sa zhodneme na tom, že šéf by mal byť vodcom a vzorom pre svojich zamestnancov. Mal by im zabezpečiť čo najvhodnejšie pracovné podmienky a adekvátne hodnotiť ich úsilie.
O jeho šikovnosti nemožno pochybovať
Pokiaľ ide o Elona Muska, nevieme, pod akými mzdami fungujú jeho zamestnanci. Nemožno však spochybniť fakt, že je inovátorom a lídrom, ktorý sa vie šikovne obracať v tom, v čom je dobrý. Len-tak nenájdete človeka, ktorý by sa súbežne venoval toľkým firmám a startupom. Musk šéfuje Tesle, jednej z najúspešnejších automobiliek na svete, SpaceX, poprednej spoločnosti zameranej na objavovanie vesmíru, Neuralinku, firme implantujúcej revolučné čipy na ľudské mozgy, xAI, spoločnosti zaoberajúcej sa umelou inteligenciou, ale aj X, prominentnej sociálnej sieti.
O tom, že Musk je šikovný, nemožno pochybovať. Všetky z uvedených subjektov sú totiž relatívne úspešné. A to sme ani zďaleka nevymenovali všetky aktivity, ktorým sa venuje.
Aj napriek tomu si ale očividne mnohí myslia, že Musk je jednoducho príliš preceňovaný. Vyplýva to aj z už zmieneného prieskumu magazínu Forbes. Ten požiadal stovky generálnych riaditeľov, aby uviedli, ktorí z ich kolegov sú najviac preceňovaní, ako aj ktorí sú najviac podceňovaní. Žiaľ, presný počet respondentov Forbes neuvádza.
Najpreceňovanejší už druhý rok po sebe
Vieme však, že Musk získal až 399 hlasov, konkrétne v súvislosti s otázkou najviac preceňovaného šéfa. Umiestnil sa tak na prvom mieste, a to s celkom značným náskokom. Na druhom mieste skončil Bob Iger, generálny riaditeľ Disney, ktorý obdržal 302 hlasov. Pripomíname, že Musk bol označený za najviac preceňovaného šéfa aj rok predtým.
Naopak, za najviac podceňovaného šéfa bol označený Satya Nadella, riaditeľ Microsoftu, ktorý získal 274 hlasov. Nadella si tento titul drží už 8 rokov po sebe.
Nemožno s istotou povedať, prečo sú americkí šéfovia voči Muskovi tak vysadení. Možno je to kvôli tomu, že v minulosti nastavil pár príliš ambicióznych cieľov, ktoré sa mu nepodarilo splniť. Exemplárnym príkladom je Cybertruck, ktorý bol pôvodne predstavený ešte v roku 2019, no na trh sa dopracoval až o štyri roky neskôr, a s podstatne vyššou cenovkou, než aká nám bola sľubovaná.
Niekoľkokrát potom odložil aj plány v spoločnosti SpaceX. V roku 2017 uviedol, že prvých ľudí na Mars vyšle v roku 2024. Neskôr, konkrétne v roku 2021, termín posunul na rok 2026. A v roku 2022 ho posunul opäť, a to až na koniec tejto dekády.
Pokiaľ ide o Muskove pocity z titulu najpreceňovanejšieho amerického šéfa, Business Insider požiadal jeho zástupcov o vyjadrenie. Tí však na ňu zatiaľ nezareagovali.