V poslednom období trh so smartfónmi opustilo viacero známych značiek. A po novom sa k tejto skupine pridáva ďalší uznávaný výrobca, a to z Číny. Je ním Meizu, ktorého história v oblasti smartfónov siaha do začiatku tohto milénia. Za tie roky to síce nedotiahol tak ďaleko, ako napríklad Samsung, Xiaomi či Apple, no na trhu rozhodne mal svoje miesto. Žiaľ, teraz sa tohto miesta vzdáva, aby mohol nasledovať svoje nové poslanie. Téme sa venuje server Gizmochina.
Kapitoly článku:
Smartfóny Meizu možno poznáte aj vy. Hoci väčšej obľube tešili na domácom trhu, svoje zastúpenie mali aj v iných regiónoch. Je však pravda, že v priebehu posledných rokov sme o tejto značke počúvali čoraz menej. A asi to malo svoj dôvod. Teraz spoločnosť oznámila svoju veľkolepú stratégiu, v rámci ktorej končí s výrobou smartfónov a presúva svoje zameranie na inú oblasť, ktorá sa aktuálne teší ohromnej popularite. Presne tak – Meizu sa chce po novom plne zamerať na umelú inteligenciu (AI).
Nová vášeň
Pred učinením tohto rozhodnutia firma nepochybne zvažovala viacero možností. Mohla skombinovať svoju novo nadobudnutú vášeň s tým, v čom má dlhoročné skúsenosti, a teda vyrábať pokročilé telefóny opierajúce sa z veľkej časti o AI. Napokon sa ale rozhodla smartfóny zo svojho plánu úplne vynechať a zamerať sa výhradne na AI.
Táto zmena sa zrejme chystala dlhší čas. Shen Ziyu, predseda predstavenstva a generálny riadite Xingji Meizu Group, uviedol, že v roku 2023 spoločnosť úspešne prešla z pozície „firmy vyrábajúcej mobilné telefóny“ na pozíciu „ekologickej skupiny“. Spoločnosť sa priebežne odklonila od smartfónov a uprednostnila zdieľanie kľúčových kompetencií s partnermi prostredníctvom otvorenej platformy Unbounded Zhixing či svoju značku MYVU, ktorá sa stala lídrom v oblasti okuliarov s rozšírenou realitou (AR).
Súčasný vývoj trhu jej nevyhovoval
Shen taktiež adresoval pár slov vývoju trhu so smartfónmi. Uviedol, že dnešní spotrebitelia dlhšie rozmýšľajú nad tým, či presedlajú na nový smartfón, v priemere vraj až 51 mesiacov. Dôvodom je rastúca konkurencia v jednotlivých cenových segmentoch. Mnoho telefónov rôznych značiek ponúka porovnateľný výkon v základných oblastiach, ako je plynulosť, fotografia a softvérové funkcie. Podľa jeho názoru inovácie v smartfónoch čoraz viac pripomínajú preteky v zbrojení s čo najlepšími možnými parametrami.
A má celkom pravdu. Keď sa pozrieme na segment vlajkových lodí, každým rokom sa výrobcovia snažia vzájomne prekonávať najmä tým, že do vo svojich nových modeloch použijú komponenty s čo najvyššími možnými číslami. Na druhú stranu vstupujeme do éry umelej inteligencie, čo znamená, že smartfóny v budúcnosti sa môžu odkloniť od mentality „čo najviac hardvéru“ a viac sa sústrediť na softvérovú výbavu.
V dôsledku súčasného vývoja na trhu sa spoločnosť Meizu rozhodla skončiť v podnikaní v oblasti smartfónov. Logicky sa tým pádom ruší príprava plánovaných modelov, menovite Meizu 21 Pro, Meizu 22 a Meizu 23.
Po novom sa spoločnosť zameria na investovanie do technológií budúcnosti, teda do AI. Po zhruba dvoch rokov príprav, ktoré zahŕňali budovanie tímu, prideľovanie zdrojov a plánovanie produktov, je podľa riaditeľa spoločnosť pripravená naplno sa pustiť do svojho nového cieľa.
Ubezpečuje však používateľov, že aj napriek veľkej strategickej zmene zostane podpora existujúcich produktov a služieb Meizu, vrátane pohodlného prístupu do offline obchodov v Číne, zachovaná.
Ďalšie škrtnuté meno
Meizu sa tak stáva ďalšou známou firmou, ktorá skončila s výrobou smartfónov. Táto správa, ktorá nie je úplne smutná, keďže spoločnosť ako taká nekončí, prichádza len krátko po tom, čo sme sa dopočuli, že s výrobou telefónov končí legendárna Nokia. Nové telefóny vraj budú vychádzať už len pod značkou HMD Global.
Ešte predtým sa ku nám dostala správa o konci smartfónov značky CAT. V tomto prípade však bol odchod nedobrovoľný. Spoločnosť sa údajne dostala do nepríjemných finančných ťažkostí, ktoré napokon vyústili do platobnej neschopnosti. Následne sa spustilo veľké domino, pričom pád každej ďalšej dlaždice bol tvrdší ako ten predošlý. Výrobca vo svojich posledných okamihoch musel prepustiť všetkých zamestnancov a úplne zastaviť výrobu.
To je veľká škoda, keďže smartfóny CAT si dokázali v priebehu vyše 10 rokov, ktoré strávili na trhu, vypestovať celkom slušnú reputáciu.