Umelá inteligencia (AI) dnes slúži mnohým účelom. Využívame ju na zabitie voľného času, na štúdium, na prácu a postupne aj na vedecké účely. Po novom však vedci prichádzajú s využitím, ktoré možno označiť prinajmenšom za „nekonvenčné“. Vyvinuli totiž AI model, ktorý dokáže predpovedať budúce udalosti v živote človeka, ako aj okamih jeho smrti. Téme sa venuje Oddity Central.
Prejsť na:
Konkrétne ide o model s názvom Life2vec vyvinutý vedcami z Dánska a Spojených štátov. Bol vycvičený na obrovskom objeme údajov, z ktorých čerpá pri predpovedaní rôznych aspektov života človeka. Súbor dát na tréning obsahoval údaje z dánskych zdravotných a demografických záznamov o šiestich miliónoch ľudí. Tieto údaje zahŕňali napríklad čas narodniea, školskú dochádzku, vzdelanie, mzdu, bývanie a zdravotný stav.
Je strašidelne presný
Model Life2vec podľa tvorcov preukázal celkom zvláštnu schopnosť predpovedať, kedy ľudia na základe analýzy údajov zomrú. A je strašidelne presný. Napríklad pri testovaní na skupine ľudí vo veku 35 až 65 rokov, z ktorých polovica zomrela v rokoch 2016 až 2020, dokázal predpovedať, kto zomrie a kto bude žiť, s presnosťou až 78 %.
Prečítajte si tiež:
- Instagram získava skvelú funkciu, ktorú využije každý. Opiera sa o AI
- AI môže byť revolúciou v zdravotníctve: Takto dokáže pomôcť v liečbe rôznych chorôb
- Páli do vlastných: Generatívna AI od X si ostro “uťahuje” zo svojho stvoriteľa Elona Muska
Sune Lehmann Jorgensenová z Dánskej technickej univerzity, ktorá viedla výskumný tím, však upozorňuje, že model bol trénovaný výhradne na údajoch z Dánska, takže jeho predpovede nemusia byť také presné v iných krajinách. Taktiež zdôraznila, že AI modely takéhoto charakteru by sa nemali dostať do rúk veľkých korporácií, ktoré by mohli ich kapacity zneužívať.
Tento model by mohol byť nebezpečnou zbraňou napríklad v rukách poisťovní, ktoré by tak mohli pristupovať odmietavo k tým nešťastníkom, ktorým AI predpovedá smrť, ťažké zranenie alebo stratu cennosti.
Verejnosti zatiaľ nie je k dispozícii
Aj z tohto dôvodu Life2vec nateraz nie je k dispozícii verejnosti. Jeho tvorcovia však predpokladajú, že podobné modely už boli vyvinuté a aktuálne ich používajú veľké, resp. vplyvné technologické firmy.
Takýto model sa mnohým môže zdať zbytočný, no v skutočnosti má minimálne jedno obrovské pozitívum – umožňuje ľuďom zistiť podrobnosti o svojej smrti, na základe čoho môžu podniknúť potrebné kroky, aby sa nepriaznivému osudu vyhli.
„Náš rámec umožňuje výskumníkom odhaliť potenciálne mechanizmy, ktoré ovplyvňujú výsledky života, ako aj súvisiace možnosti personalizovaných zásahov,“ uvádza tím stojaci za Life2vec.
Ak chcete, môžete si o projekte prečítať podrobnejšie na stránke Nature.