Apple v Spojených štátoch dostal zákaz predávať dva modely hodiniek Apple Watch, a to Apple Watch Series 9 a Apple Watch Ultra 2. Dôvodom boli komplikácie s patentmi týkajúce sa snímača na monitorovanie okysličenia krvi SpO2. Konkrétne sa spor vedie medzi Apple a Masimo, renomovaným výrobcom medicínskych zariadení. Ten tvrdí, že ho spor vyjde na poriadny balík peňazí, no zároveň verí, že to kalifornského giganta zmení k lepšiemu, píše server 9to5Mac.
Prejsť na:
Čo presne sa stalo?
Ak náhodou neviete, čo sa stalo, Apple sa pred časom dostal do sporu so spoločnosťou Masimo, podľa ktorej mal kalifornský gigant pri svojich posledných dvoch modeloch Apple Watch (Series 9 a Ultra 2) porušiť viacero patentov týkajúcich sa senzora SpO2, ktorý slúži na meranie okysličenia krvi.
Hoci sa tento senzor nachádza v modeloch Apple Watch už od Series 6, spor medzi dvoma firmami sa týka len posledných dvoch modelov. Taktiež treba zdôrazniť, že sa nateraz týka len Spojených štátov.
Prezident mohol zakročiť, ale nezakročil
Spor sa vedie už dlhšie. Zlomový bod však prišiel v októbri, kedy Medzinárodná obchodná komisia rozhodla v prospech Masimo. Súbežne bol uvedený zákaz na dovoz Apple Watch Series 9 a Apple Watch Ultra 2 do Spojených štátov a bola spustená lehota v trvaní 60 dní, počas ktorej mohol náležitosti sporu vetovať americký prezident Joe Biden.
Čas na to mal do 26. decembra, no svoje právo napokon nevyužil. Následne bol uvalený zákaz predaja dotknutých modelov hodiniek, hoci len na krátko. Apple sa proti zákazu odvolal u federálneho súdu, ktorý jeho žiadosti vyhovel. Zákaz predaja hodiniek tak bol krátko na to pozastavený. To ale neznamená, že má Apple vyhraté.
Boj, ktorý stojí za to
Patentový spor s Masimo nie je ani zďaleka na konci. Joe Kiani, generálny riaditeľ spoločnosti, v rozhovore pre denník The Wall Street Journal do hĺbky vysvetlil, prečo je tak odhodlaný bojovať proti Apple, kým to len bude možné. „Nikto sa im nepostaví. Ak to dokážem ja, môže to Apple zmeniť k lepšiemu,“ uviedol.
Kiani v rozhovore prezradil, že jeho spoločnosť doposiaľ na boj proti Apple minula približne 100 miliónov dolárov. Treba podotknúť, že spor sa oficiálne ťahá od januára 2020. To nie je zrovna nízka čiastka, obzvlášť pri zohľadnení skutočnosti, že celkový príjem Masimo za rok 2022 bol 144 miliónov dolárov.
Predtým, ako sa pustili do sporu s Apple, zamestnanci spoločnosti Masimo varovali Kianiho pred rizikami ďalšieho postupu. „Ľudia mi hovorili, že som blázon a že sa nemôžem priečiť s Apple. Majú totiž neobmedzené zdroje,“ uviedol Kiani.
Má však dôvod veriť. Hoci je Apple najhodnotnejšou firmou na svete s možnosťami, aké nemá takmer nikto iný, Masimo v minulosti párkrát v podobných prípadoch zvíťazilo. Napríklad v roku 2006 sa spoločnosti podarilo vyhrať až 7-ročný patentový spor s Nellcor, v tom čase dominantným dodávateľom zariadenia na meranie pulzného tlaku. V roku 2016 zase porazila Royal Philips, pričom aj tento spor sa týkal porušenia patentu.
V rámci urovnania sporu so spoločnosťou Nellcor v roku 2006 získalo Masimo takmer 800 miliónov dolárov ako náhradu škody. V rámci vyrovnania so spoločnosťou Royal Philips zase získalo 300 miliónov dolárov. Okrem toho vtedy odsúhlasilo zmluvu, ktorá mu vyniesla viac ako miliardu dolárov.
S Apple sa vie dohodnúť
Kiani tvrdí, že Apple sa ešte nezúčastnil „serióznych rokovaní o vyrovnaní“ s Masimo. V predchádzajúcich rozhovoroch uviedol, že Masimo je otvorené dohode s Apple, ale že „na tango treba dvoch“.
„Mám pocit, že to musím urobiť. Ak sa mi podarí zmeniť najmocnejšiu spoločnosť na svete, aby nepokračovala v nesprávnom konaní, bude to mať na svet väčší vplyv ako čokoľvek iné, čo robím,“ uzavrel rozhovor Kiani.