Stav elektromobility na Slovensku zrejme nie je taký, ako by si mnohí priali. A má to svoje dôvody. Nejaké tie elektrické autá sa však v našej malej krajine predsa len nájdu a je potešujúce vidieť, že ich počet postupne rastie, hoci nie veľmi rýchlo. Ako píše server TeslaMagazin.sk, podľa informácií Slovenskej asociácie pre elektromobilitu (SEVA) bolo na Slovensku ku koncu minulého roka evidovaných vyše 10 000 batériových elektromobilov.
Kapitoly článku:
Konkrétnejšie bolo k 31. decembru 2023 na Slovensku registrovaných 10 273 elektrických batériových vozidiel z kategórie M1 (osobné vozidlá) a N1 (malé úžitkové vozidlá). To sa môže zdať ako celkom málo, no v skutočnosti ide o medziročný rast až 87 %. V uplynulom roku tak pribudlo 4 293 nových registrovaných elektromobilov. Medziročný rast výhradne v kategóriách M1 a N1 dosiahol úrovne 70 %.
Tieto štatistiky pritom nezahŕňajú len vozidlá od automobiliek, ktoré majú na Slovensku priame zastúpenie. Zahŕňajú aj importované vozidlá zahraničných značiek, ako je napríklad Tesla. A keď už sme pri značkách – ktorá bola v roku 2023 pre Slovákov najatraktívnejšia?
Víťazí Škoda, na druhom mieste je VW
V rámci značiek predávaných oficiálnymi importérmi, ktorí sú združení v Zväze automobilového priemyslu Slovenskej republiky (ZAP SR), sa najlepšie predávali elektromobily značky Škoda. Podarilo sa jej predať až 382 kusov modelu Enyaq, vďaka čomu si zabezpečila trhový podiel 16,3 %. Na druhom mieste skončil nemecký Volkswagen, ktorý v roku 2023 predal 342 elektromobilov a zadovážil si podiel 14,6 %. Nemecká značka potom skončila aj na treťom mieste. Je ňou Mercedes-Benz s 257 predanými elektromobilmi, čo predstavuje 11-percentný podiel na trhu.
Ak sa pozrieme na celkový počet registrácii v centrálnej evidencii vozidiel, ktorá zahŕňa aj individuálne dovozy a jazdené vozidlá, lídrom sa stala Tesla, ktorá dokázala prekonať Volkswagen aj Škodu. V tomto prípade však SEVA nezverejnila konkrétne čísla.
Predaje brzdí nulová podpora
Uvádza však, že predaje elektromobilov na Slovensku môžu brzdiť pretrvávajúce diskusie ohľadne toho, či štát vydá alebo nevydá stimuly na ich nákup. „Diskusie o tom, či štát nakoniec podporí alebo nepodporí nákup elektromobilov, alebo aspoň nezavedie odporúčané daňové a iné zvýhodnenia, trhu príliš neprospievajú,“ hovorí Patrik Križanský, šéf SEVA. „Samozrejme, všetci čakajú, kedy sa dotačný program, ktorý je mimochodom obsiahnutý aj v schválenom Akčnom pláne pre rozvoj elektromobility, konečne rozbehne.“
Podľa SEVA by bolo cenným prínosom, keby vláda schválila podporu predaja elektromobilov čo najskôr. „Presne takýmito krokmi sa našim susedom podarilo rozhýbať trh s elektromobilmi. My navyše máme výhodu, že na to môžeme využiť peniaze z Plánu obnovy a odolnosti,“ vysvetľuje Križanský.
Súčasné stimuly Slovenska na nákup elektromobilov sú na bode mrazu. A zrejme aj preto sme v rámci elektromobility na chvoste Európy. Elektromobily u nás dokonca nie sú zvýhodnené ani na diaľniciach. Diaľničné známky ich teda stoja toľko, čo vozidlá so spaľovacím motorom. Napríklad v Českej republike majú elektromobily diaľnice zadarmo.
To však nie je jediný dôvod pomalého rozmachu elektromobility na Slovensku. Väčšina obyvateľov si jednoducho kúpu nového elektromobilu nemôže dovoliť, nakoľko ich priemerná obstarávacia cena je o poznanie vyššia v porovnaní so spaľovákmi. V tomto ohľade taktiež treba spomenúť nedostatočnú infraštruktúru nabíjacích staníc, predovšetkým v južných regiónoch Slovenska.
Limity EÚ sú čoraz bližšie
Dúfajme, že vláda tento problém adresuje čím skôr. Koniec koncov, eventuálne asi nebude mať veľmi na výber, nakoľko Európska únia (EÚ) už od roku 2035 zakáže predaj nových vozidiel produkujúcich emisie. Povolené tak budú len bezemisné vozidlá, akými sú práve elektromobily. Alternatívnym riešením môžu byť vozidlá poháňané e-palivami.
Treba však pripomenúť, že prvé obmedzenia pre bežné spaľovacie motory začnú oveľa skôr ako v roku 2035. Medzi rokmi 2025 až 2030 budú nové osobné vozidlá produkovať o 25 % menej CO2 v porovnaní s priemerom za rok 2021, zatiaľ čo medzi rokmi 2030 a 2035 sa limit dvihne na 55 %.
A nebudú to len osobné vozidlá, ktoré budú musieť byť ekologickejšie. Nové dodávky medzi rokmi 2025 a 2030 produkovať o 17 % menej CO2 v porovnaní s priemerom za rok 2021, zatiaľ čo medzi rokmi 2030 a 2035 to bude až 50 %.
Emisné normy sa taktiež dotknú ťažkých úžitkových vozidiel. Dohoda medzi Európskym parlamentom a Radou o predbežnej politickej dohode stanovuje, že ťažké úžitkové vozidlá budú musieť do roku 2030 až 2034 produkovať o 45 % menej emisií CO2 v porovnaní s údajmi z roku 2019. To ale nie je všetko – medzi rokmi 2035 až 2039 sa limit dvihne na 65 % a do roku 2040 stúpne na 90 %.
Napokon sa emisné normy dotknú aj autobusov. Mestské autobusy budú musieť znížiť svoje emisie o 90 % už od roku 2030, pričom od roku 2035 má byť ich prevádzka úplne bezemisná.