Samsung sa na prebiehajúcom veľtrhu CES naozaj činí. Krátko po tom, čo predstavil svoje špičkové TV pre tento rok, prichádza s ďalším dôležitým oznámením. Tentokrát predstavil svoju víziu s názvom „AI for All“, čiže „Umelá inteligencia pre všetkých“. Podľa tejto vízie bude využívanie moderných technológií už v blízkej budúcnosti intuitívnejšie a pohodlnejšie ako kedykoľvek predtým.
Kapitoly článku:
Jong-Hee Han, viceprezident, generálny riaditeľ a riaditeľ divízie Device eXperience (DX), na úvod konferencie popísal, ako umelá inteligencia v moderných prístrojoch uľahčí používateľom život a pritom na seba nebude zbytočne strhávať pozornosť. Namiesto toho ostane v akomsi pomyselnom zákulisí.
Han sa spoločne s ďalšími vystupujúcimi zameral predovšetkým na potenciál AI uľahčiť fungovanie rôznych zariadení. Súčasťou prezentácie boli aj ukážky celého zástupu produktov a služieb, ktoré prispievajú k naplneniu tohto cieľa.
„S nástupom umelej inteligencie nás čakajú inteligentnejšie a lepšie zážitky, ktoré nám zmenia spôsob života,“ hovorí Han. „Vďaka nášmu rozsiahlemu portfóliu prepojených zariadení a otvorenej spolupráci s partnermi dokážeme každému ponúknuť AI a nevídané možnosti konektivity.“
Nové zážitky v domácnosti
Tlačovej konferencie sa zúčastnil aj Jonathan Gabrio, riaditeľ oddelenia Connected Experience Center v Samsung Electronics America. Počas svojej časti hovoril o spôsobe, akým AI mení využitie zobrazovacích zariadení a digitálnych domácich spotrebičov.
Napr. nová TV Samsung Neo OLED 8K QN900D je vybavená vysoko výkonným procesorom NQ8 AI Gen 3, ktorý má 8-násobne viac neurónových sietí a 2-násobne rýchlejšiu NPU jednotku v porovnaní s predchodcom. Vďaka tomuto procesoru dokáže televízor automaticky dopočítať obraz v nižšom rozlíšení do kvality 8K, technológia AI Motion Enhancer Pro sa zase stará o doostrenie rýchlych pohybových scén. Do výbavy radu Samsung Neo QLED 8K patrí aj funkcia Active Voice Amplifier Pro, ktorá analyzuje hlas a ruchy v pozadí a optimalizuje podľa toho zvuk.
V súvislosti s novou TV nemožno opomenúť ani Tizen OS Home s ponukou najnovších aplikácií, služieb, obsahu šitého na mieru adť. To všetko zlepšuje zážitok z domácej zábavy.
Samsung taktiež myslí na používateľov so špeciálnymi potrebami. Televízory radu Samsung Neo QLED sú vybavené rozpoznávaním znakovej reči, takže ju ľahko môžu ovládať sluchovo postihnutí. Funkcia Audio Subtitle zase číta nahlas titulky v reálnom čase pre divákov so zrakovým postihnutím.
Podrobnejšie si o novo predstavených televízoroch a soundbaroch si môžete prečítať v samostatnom článku na tomto odkaze.
Okrem zobrazovacích technológií Samsung vylepšil napríklad Ballie, čo je robotická lopta, ktorá bola prvýkrát predstavená v roku 2020. V novej verzii sa z nej stal regulárny spoločník s podporou AI, ktorá dokáže komunikovať s ďalšími inteligentnými prístrojmi. Majiteľa dokáže zastúpiť pri mnohých nudných činnostiach a premieta na stenu rôzne fotografie a videá, takže máte vždy poruke napr. predpoveď počasia alebo ďalšie dôležité informácie.
Na svoje si prídu aj milovníci dobrého jedla, nakoľko Samsung predstavil chladničku Bespoke 4-Door Flex Refrigerator with AI Family Hub+. Rozoznateľná je už na prvý pohľad, a to vďaka veľkému displeju s uhlopriečkou 32 palcov (82 cm), ktorý disponuje technológiou AI Vision Inside. Ide o interný fotoaparát, ktorý dokáže identifikovať 33 potravín uložených v chladničke a na želanie navrhnúť recepty, čo z nich uvariť.
Okrem toho displej dokáže zobraziť dátumy spotreby uskladnených potravín, pričom chladnička odošle upozornenie vtedy, keď sa pri niektorých položkách blíži tento dátum. AI tak týmto spôsobom obmedzuje plytvanie jedlom, čím prispieva k ekologickému aj ekonomicky zdravšiemu životnému štýlu. Čo sa týka jedla, zaujímavý je aj sporák Anyplace Induction vybavený 7-palcovým displejom a taktiež AI.
Kapacity AI od Samsungu sa však neobmedzuje len na kuchynské priestory. Uvedená bola aj nová práčka so sušičkou Bespoke AI Laundry Combo, ktorá je vybavená funkciou AI Hub. Ide o 7-palcový LDC displej, ktorý finguje ako intuitívne ovládacie centru. Zariadenie si dokáže zapamätať najdôležitejšie zvyky používateľov s využitím strojového učenia sama navrhuje optimálne cykly.
AI v nemalej miere využíva aj Bespoke Jet Bot Combo, robotický vysávač s mopom. Tento vysávač disponuje systémom AI Object Recognition, ktorý v novej verzii dokáže rozpoznať viac objektov, ako aj škvrny na podlahe a voľné priestory. Okrem toho dokáže rozpoznať aj typ podlahy.
Samsung Galaxy Book4: Najväčší krok k AI vo svete notebookov
Samsung investoval aj do počítačového odboru, pričom na vytvorení nových prepojených zážitkov pracuje spoločne s Microsoftom. Výsledkom tejto spolupráce sú nové funkcie, vďaka ktorým sú notebooky zo série Galaxy Book4 ešte inteligentnejšie a prispôsobivejšie potrebám zákazníkov.
Inteligentná a intuitívna AI aplikácia Microsoft Copilot dokáže prepojiť Galaxy Book4 so smartfónom Samsung Galaxy, čím sa odomyká jednoduchá a bezproblémová spolupráca. Používateľ má jednoducho dojem, že pracuje nie s dvoma, ale len jedným zariadením. Copilot dokáže nájsť, prečítať a zhrnúť textové správy z telefónu a dokonca aj automaticky vytvára a posiela správy za používateľa priamo z počítača. Galaxy Book4 sa tak dokáže jednoducho dostať k telefónnym funkciám a dátam bez toho, aby sa telefón musel zapínať alebo aby sa na ňom museli otvárať aplikácie.
Nové notebooky dokážu dokonca aj využívať fotoaparáty smartfónov Galaxy ako webkamery. Stačí jednoducho kliknúť myšou a systém automaticky prepne medzi predným a zadným fotoaparátom. K dispozícii je potom aj celý zástup fotografických funkcií, ktoré poznáme z telefónov, ako je napr. rozostrenie pozadia alebo automatické rámovanie kompozície.
A aby toho nebolo málo, notebooky je možné spárovať aj s inými zariadeniami Galaxy, napr. tabletmi či slúchadlami.
Priestorová AI
Jaeyeon Jung, výkonná viceprezidentka a riaditeľka divízie SmartThings sa vo svojej prezentácii zamerala na spôsoby, ktorými AI mení vzťah medzi používateľmi a prístrojmi. Do tejto kategórie spadá aj SmartThings -čím viac prístrojov značky Samsung človek používa, tým múdrejšie jeho prístroje sú.
Kľúčom k naplneniu tejto vízie je tzv. priestorová umelá inteligencia (Spatial AI). Vďaka nej dokážu prístroje rozpoznať a pochopiť, ako vyzerá životný priestor a zvyky používateľov, čo im následne umožňuje na mieru šitú starostlivosť a domácnosť. Platforma SmartThings využíva pri pripojených zariadeniach technológiu LiDAR. Práve vďaka nej si dokážu napr. robotické vysávače vytvoriť podrobný digitálny pôdorys domácnosti a potom sa v nej skúsene pohybovať.
V marci sa platforma SmartThings dočká aktualizácie, ktorá prinesie vylepšené 3D mapovanie, ktoré bude možné využiť na televíznych obrazovkách alebo na displejoch mobilných zariadení.
Vďaka inteligentným senzorom a AI dokáže platforma SmartThings odhaliť rôzne anomálie, napr. pád používateľa, a zaslať upozornenie rodinným príslušníkom alebo profesionálnym opatrovateľom. Vďaka Galaxy SmartTag2 môžu používatelia zase monitorovať pohyb svojich domácich miláčikov a ukladať si príslušné dáta. Stačí prívesok pripnúť k obojku alebo postroju.
Jung taktiež hovorila o inteligentnom hlasovom asistentovi Bixby, ktorý vďaka AI výrazne vylepšuje možnosti inteligentných domácností. V súčasnej verzii dokáže napr. automaticky smerovať hlasové príkazy na najvhodnejšie zariadenie v domácnosti, kde sa používateľ nachádza a čo práve robí. Za zmienku taktiež stojí technológia Multi Device Wakeup v kombinácii so zdieľaným komunikačným protokolom, vďaka ktorej Bixby dokáže počuť všetky príkazy všetkým prístrojom v miestnosti, načo vyberie zariadenie, ktoré následne príkaz vykoná.
V neposlednom rade možno v súvislosti s inteligentnou domácnosťou sa v blízkej budúcnosti stane televízor so službou Samsung Daily+, ktorý zároveň ponúkne prístup k celému radu ďalších služieb. Medzi ne patria napr. videohovory cez ConnecTime, veterinárne vyšetrenia na diaľku v reálnom čase alebo funkcia Workout Tracker, ktorá prenesie dáta o cvičení do inteligentných hodiniek Galaxy Watch.
Samsung taktiež ohlásil službu Samsung Now+, ktorá umožňuje na televíznej obrazovke zobrazenie dôležitých informácií aj vtedy, keď je televízor vypnutý.
Spolupráca medzi autom a domácnosťou
Je toho celkom dosť, no stále nekončíme. Samsung taktiež predstavil niekoľko noviniek z oblasti autopriemyslu, najmä partnerstvo so spoločnosťou Hyundai Motor Group. Už pred veľtrhom CES 2024 podpísali obe firmy memorandum o vzájomnom porozumení. V rámci tejto dohody budú mať používatelia prístup k službám Home-to-Car a Car-to-Home, a to vďaka platforme SmartThings.
„Platforma SmartThings bude využívať softvérové nástroje Hyundai Motor Group a rovnomenné aplikácie budú fungovať vo vozidlách Hyundai, Kia a Genesis,“ vysvetľuje Haeyoung Kwon, riaditeľ Centra pre vývoj infotainmentu a subdivízie SDV v Hyundai Motor Group. „Spoluprácu so Samsungom si v Hyundai Motor Group všetci veľmi vážime a tešíme sa na nové funkcie, ktorými budeme môcť vybaviť naše automobily vďaka inteligentnejšej konektivite.“
Vďaka SmartThings budú používatelia môcť napríklad cez hlasové príkazy spúšťať rôzne funkcie vo vozidle aj na diaľku, ako napr. kúrenie alebo otváranie či zatváranie okien. Systém však funguje aj obrátene – priamo z auta bude možné ovládať prístroje v domácnosti.
Samsung ďalej opätovne prehĺbil dlhoročné partnerstvo so spoločnosťou HARMAN. „Samsung je jednotka v spotrebných technológiách, čo v kombinácii s odbornými znalosťami firmy HARMAN v automobilovej oblasti otvára dvere k jedinečným prevratným inováciám. Patria medzi ne hlavne systémy HARMAN Ready Care, Ready Vision a Ready Display,“ hovorí Michelle Gattuso, viceprezident pre produktový manažment v spoločnosti HARMAN. „V súčasnej dobe sa naša spolupráca ešte viac prehlbuje. Ruka v ruke pracujeme na ešte lepších technológiách, ktoré výrazne vylepšia ekosystém vo vozidle.“
Systém HARMAN Ready Care je zameraný na zvýšenie bezpečnosti pri šoférovaní, a to pomocou techník strojového učenia, vďaka ktorému dokáže rozpoznávať pohyby vodiča a jeho aktuálnu vnímavosť a bystrosť. Ak je to potrebné, systém ho upozorní na možný problém.
Ďalej je tu systém Ready Vision, ktorý vytvára virtuálny displej na báze rozšírenej reality priamo na čelnom skle pred očami vodiča v okamihu, kedy je to potrebné. Na tomto displeji sa môže zobraziť mapa s navigáciou, odporúčanie najrýchlejšej cesty alebo miesta, kde sa možno zastaviť na kávu.
Ďalším produktom spoločnosti je Ready Upgrade, ktorý umožňuje automobilkám často aktualizovať hardvér aj softvér vozidiel, takže zostávajú moderné a dlhšie vydržia.
Bezpečnosť a ochrana súkromia
Samsung si uvedomuje dôležitosť ochrany osobných údajov a súkromia používateľov. Na bezpečnostné riešenie v ére hyperkonektivity sa vo svojej prezentácii zameral Shin Baik z oddelenia Mobile Experience Security.
V tejto súvislosti možno spomenúť riešenie Samsung Knox Matrix, ktoré ponúka kompletné šifrovanie dát medzi mnohými typmi telefónov Galaxy a inteligentných televízorov Samsung. Technológia umožňuje vzájomný monitoring obidvoch zariadení z dôvodu odhalenia a izolácie rôznych bezpečnostných hrozieb.
Vylepšenie bolo učinené aj v rámci systému Knox Vault, ktorý pomáha zabezpečiť používateľské dáta pri niektorých z najobľúbenejších prístrojov od Samsungu.
Dôraz na ekológiu
Samsung taktiež oznámil, že vo svojich produktoch používa stále viac a viac recyklovaných materiálov, medzi inými plasty z vyradených rybárskych sietí v zariadeniach Galaxy, recyklovaný plast v televízoroch alebo recyklovaný hliník v chladničkách Bespoke.
Ekologické úsilie spoločnosti sa prejavuje aj v snahe o vyššiu udržateľnosť za pomoci AI. V tomto smere vyniká režim AI Energy Mode v aplikácii SmartThings, ktorý automaticky optimalizuje spotrebu energie a tým umožňuje šetriť elektrinu.
Systém SmartThings Energy sa dočkal ďalšieho vylepšenia aj vďaka novo nadviazanej spolupráci so spoločnosťou Tesla, vďaka čomu funguje lepšie nielen v domácnosti, ale aj mimo nej. Súčasťou systémy sú tak po novom aj elektromobily, domáce batérie Powerwall, Solar Inverter a dobíjacie riešenie pre elektrické vozidlá Wall Connector.
Späť k zákazníkom so špeciálnymi potrebami, spotrebiče dokážu napr. reagovať na handsfree gestá. Mobilné zariadenia zase počas hovorov dokážu automaticky generovať tiulky, televízory a monitory ponúkajú nový inteligentný systém premeny písaného textu na hovorenú reč.