Samsung v polovici tohto mesiaca oficiálne predstavil rad Galaxy S24, ktorý zahŕňa trio vlajkových smartfónov. Očakáva sa, že táto trojica udá smer pre celý priemysel naprieč rokom 2024. Koniec koncov, popularita tohto radu zvyčajne pretrváva až do okamihu, kedy Samsung nepredstaví novú generáciu. Portfólio Samsungu však nie je obľúbené len vďaka vlajkovým lodiam, ale aj vďaka veľmi slušným modelom strednej triedy.
Kapitoly článku:
Ako píše server SamMobile, Samsung môže už čoskoro usporiadať predstavenie nových smartfónov spadajúcich do nižších cenových relácií. Aktuálne sa majú objavovať náznaky blížiaceho sa predstavenia modelov Galaxy A35 a Galaxy A55, čiže nástupcov veľmi úspešných Galaxy A34 a Galaxy A54.
Toto je dobrá správa pre mnohých zákazníkov, vrátane tých slovenských. Konkrétne na našom trhu sa modely Galaxy A34 a Galaxy A54 tešia obrovskej popularite, čo nám v priebehu väčšiny minulého roka dokazovali rebríčky operátorov hovoriace o najpredávanejších smartfónoch z ich ponuky. Konkrétne Galaxy A54 sa často umiestňoval ako prvý, takže predbiehal aj vlajkové lode iných firiem či najnovšie iPhony.
Šetrní, alebo rozumní?
Poniektorí by si mohli myslieť, že Slováci sú len príliš šetrní. No to nemusí byť pravda v každom prípade. Skôr by sa dalo povedať, že Slováci vedia oceniť výhodný pomer medzi cenou a výkonom. Galaxy A54 je totiž svižný smartfón, ktorý si hravo poradí aj s náročnejšími úlohami. Jeho dizajn je takmer rovnaký ako pri vlajkových lodiach. Okrem toho má šikovné fotoaparáty, veľmi kvalitný displej, objemnú batériu, solídnu softvérovú podporu a samozrejme aj veľmi atraktívnu cenovku.
Preto nás veľmi teší, že Samsung môže už čoskoro predstaviť jeho nástupcu, ako aj pokračovanie ságy Galaxy A3x.
Modely Galaxy A35 a Galaxy A55 sa mali objaviť na miestach, kde sa zvyčajne vyskytujú, keď sa blíži ich predstavenie. Konkrétne boli spozorované v prostredí certifikačnej webovej databázy Indian BIS, a to pod modelovými označeniami SM-A356E a SM-A556E. Tie nám prezrádzajú, že aspoň v Indii debutujú s podporou pre 5G konektivitu a slotom pre dve SIM karty. Nižší Galaxy A35 sa taktiež objavil na oficiálnej stránke Samsungu pre Spojené arabské emiráty.
Žiaľ, ani jedna z týchto lokalít nepriniesla podrobnejšie informácie ohľadne technickej, resp. hardvérovej výbavy.
Čo sa šepká?
Na základe nastaveného precedensu sa však očakáva, že obidve zariadenia prinesú niekoľko funkcií, ktoré sme doposiaľ mohli vidieť iba na vlajkových lodiach Samsungu. Napríklad uniknuté zábery modelu Galaxy A55 ukazujú, že pôjde o prvý smartfón z radu Galaxy A, ktorý dostane kovový rám. Taktiež sa špekuluje, že dostane súpravu troch fotoaparátov a čipset Exynos 1480. Ten má obsahovať aj grafický čip Xclipse 530 postavený na oceňovanej architektúre RDNA2 od AMD.
Späť k fotoaparátom, očakáva sa prítomnosť 32 Mpx selfie objektívu, 50 Mpx hlavného snímača, 12 Mpx ultraširokouhlého senzora a 5 Mpx makro fotoaparátu.
V prípade Galaxy A35 máme rátať s procesorom Exynos 1380, ktorý bol použitý v Galaxy A54, Galaxy F54 a Galaxy M54, čo je celkom dobrá správa. Operačná pamäť má dosahovať 6 GB, čo je v prostredí mierne nižšej strednej triedy ako-takým štandardom. Rátať potom máme aj s vylepšením hlavného objektívu, ktorý by mal po novom dostať rozlíšenie 50 Mpx.
Podobne ako pri Galaxy A55, aj Galaxy A34 sa má dočkať aktualizovaného vizuálu v podobe tenších rámikov a okrúhleho výrezu pre selfie fotoaparát. Pre porovnanie, Galaxy A34 má výrez pre selfie objektív v tvare písmena U.
Obidva smartfóny by sa napokon mali pýšiť 5 000 mAh batériou s podporou pre 25 W nabíjanie, čo nie je ktovieaká rýchlosť, no väčšine to zrejme postačí.
Lacné smartfóny sú čoraz lepšie
Tieto slová vám môžu znieť povedome, ak sledujete YouTuberov zameraných na technológie. Konkrétne tento výrok vyslovil MKBHD. A súhlasíme s ním. Vlajkový segment totiž nemá toľko voľného priestoru, kam by sa mohol rozpínať, keďže je limitovaný technologickým pokrokom.
Stredná trieda sa má kam pohnúť, pričom tento priestor pre ňu utvorili práve vlajkové modely. A aby si firmy, ktoré sa v tejto triede činia, dokázali udržať priazeň zákazníkov, musia ich neustále inovovať.
Taktiež treba poznamenať, že vlajkové lode sú také drahé najmä preto, lebo používajú nové, špičkové technológie. A keďže sú nové, firmám zvyčajne chvíľu trvá, kým sa im podarí ich vyrábať či vyvíjať pri znížených nákladoch. Skôr či neskôr sa im to však podarí, čo znamená, že môžu byť použité aj v lacnejších zariadeniach. To je zrejme jeden z dôvodov, prečo sú lacné smartfóny čoraz lepšie. A za to sme veľmi vďační.
Osobne som práve recenzoval smartfón Redmi Note 13, ktorý sa začína predávať za 200 €. Keby mi ho však dáte do ruky s tým, že mi súbežne alebo predtým nepoviete cenu, tipol by som mu oveľa vyššiu hodnotu. Hoci stojí len 200 €, má kvalitnú sadu fotoaparátov, slušný výkon, veľmi pekný displej, objemnú batériu a taktiež nádherne spracovaný dizajn. Ešte pred pár rokmi by ste za túto cenu dostali len ako-také minimum. Teraz za to viete získať obstojné zariadenie, ktoré zvládne aj náročnejšie úlohy.
Som veľmi zvedavý, akým smerom sa bude tento segment uberať v budúcnosti. Pri pohľade na súčasný vývoj mám celkom vysoké očakávania. Uvidíme, či sa sklamem, alebo či ostanem prekvapený ešte viac, než som si myslel.