Akú toleranciu prekročenia maximálnej rýchlosti poznáte? 5 km/h, 10 km/h? Pri „manuálnom“ meraní rýchlosti dopravnými policajtami možno. Radary sú, podľa všetkého, oveľa prísnejšie. Vyplýva to zo zistení servera Autosalon.tv. Príbeh, o ktorý sa podelil jeden z čitateľov slúži ako poriadny strašiak motoristov. Pokutuje totiž nekompromisne aj za 3 km/h vyššiu rýchlosť.
„Prišla mi pokuta od mestskej polície mesta Vimperk s tým, že mi bola nameraná rýchlosť 56 km/h, čo je 53 km/h po odpočítaní tolerancie 3 km/h. Mám okamžite zaplatiť pokutu. Domnieval som sa pritom, že radary majú nastavenú vyššiu toleranciu. Naozaj musím platiť pokutu len za 3 km/h cez limit,“ zdôveril sa jeden z čitateľov.
Pokuta aj za 3 km/h nad limit
Zaujímavosťou je, že radar je osadený v osade Korusova Huť, v ktorej býva len približne tridsať stálych obyvateľov. Problémom je, že cez osadu prechádza vyťažený úsek spájajúci mestá Strakonice a Vimperk s Bavorskom.
Mesto Vimperk rozhodnutie využiť radar na meranie maximálnej povolenej rýchlosti argumentuje tým, že v osade nie je ani jeden prechod pre chodcov a navyše sú popri ceste dve autobusové zastávky. S cieľom chrániť deti dochádzajúce do školy či dospelých obyvateľov, ktorí dochádzajú do práce nemali inú možnosť ako práve použiť automatizovaný systém radaru.
Prečítajte si tiež:
- 150 km/h na diaľnici už tento rok: Vybrali prvé vhodné úseky
- Panika v leteckom priemysle: Boeing 737 MAX 9 uzemnili ďalšie spoločnosti
- Vodiči POZOR: Pripravte si viac peňazí. Skokovo zdražie základná služba
Mesto šťastie najskôr skúsilo len s informačnou tabuľou, ktorá vodičom dáva vedieť či prekračujú rýchlosť alebo nie. To sa však neosvedčilo, a tak museli pritvrdiť. „Z merania sme zistili, že nie je výnimkou, že prechádzajúce autá išli rýchlosťou v priemere 90 km/h, rekord bol cez 120 km/h,“ vysvetlil tajomník mestského úradu Vimperku Jan Tůma.
Radar za pár mesiacov udelil tisíce pokút
To, že sú ľudia nepoučiteľní svedčí aj ohromný počet pokút, ktorý radar udelil. Mesto ho osadilo v auguste 2020, pričom do konca toho roku vystavil celkom 6874 pokút. Za rok 2021 ich bolo 12-tisíc a v roku 2022 dokonca 13-tisíc.
Mestská polícia hovorí, že aj keď je pokút stále veľa, rýchlosť na meranom úseku je citeľne nižšia a obyvatelia sa cítia bezpečnejšie. Takéto využitie radaru je preto viac než obhájiteľné.