Nedávno som sa rozhodol zmeniť svoj štandardný internetový prehliadač. Dlhodobo som používal Google Chrome, nakoľko kedysi predstavoval najlepšie a najrýchlejšie riešenie. Volil som ho aj kvôli jeho bezproblémovej kompatibilite na viacerých zariadeniach a možnostiam synchronizácie. Avšak od momentu, kedy som prvýkrát stiahol a spustil Chrome, už ubehol nejaký ten piatok. Za ten čas doba pokročila a s ňou pokročili aj ďalšie webové prehliadače. Nabral som teda odvahu a skúsil niečo, nad čím som rozmýšľal už dlhšie – prejsť z Chrome na Microsoft Edge.
Kapitoly článku:
Prečo som sa tak rozhodol? Dlhodobo sa na internete, byť to vo forme mémov alebo príspevkov na sociálnych sieťach, stretávam s posmeškami alebo kritikou na adresu Microsoft Edge. Chápem, Internet Explorer bol naozaj veľkým fiaskom, no tento prehliadač už dávno neexistuje. Edge je niečo úplne iné, tak prečo sa mu ľudia stále smejú?
Po nie príliš dlhom premýšľaní som našiel odpoveď – reputácia. Internet Explorer poškodil reputáciu Microsoftu v súvislosti s internetovými prehliadačmi natoľko, že používatelia neberú vážne ani nové riešenia, nech sú hocijako dobré. To je však veľká škoda.
Prvé dojmy
Moje prvé dojmy z Microsoft Edge boli celkom pozitívne. Nakoľko ide o natívny prehliadač OS Windows, netreba ho ani sťahovať, ani inštalovať. Po prvom spustení, ktoré bolo naozaj bleskové, na mňa vyskočil úvodný nastavovací proces. Ten bol veľmi jednoduchý a intuitívny. Mohol som si prispôsobiť dizajn, spôsoby spracúvania osobných údajov, domovskú stránku a čo ma potešilo najviac, mohol som si preniesť dáta z iného prehliadača. Tak som aj spravil, pričom sa preniesli všetky potrebné veci, ako napr. záložky alebo uložené kontá aj s heslami. Na žiadnu sieť či platformu som sa tak nemusel prihlasovať nanovo, čo považujem za veľké plus.
Rovnako ma prekvapila aj blesková rýchlosť, a to nielen pri spustení, ale aj pri otváraní nových kariet a načítaní stránok. Obecne sa mi Edge zdal rýchlejší ako Chrome. Rozdiely síce nie sú veľké, no sú tam a dajú sa všimnúť.
Ako to pokračovalo?
Microsoft Edge som ďalej používal na rôzne úkony. Používal som ho na zábavu, na zisťovanie informácií, ale aj na prácu. Vo všetkom mi slúžil verne, rýchlo, stabilne a spoľahlivo. Veľmi sa mi páči elegantne plynulé scrollovanie, ktoré som na Chrome nikdy nespozoroval. Áno, je to drobnosť, no aj na drobnostiach záleží.
Čím viac som Edge používal, tým viac som si uvedomoval, že po funkčnej či vizuálnej stránke je medzi ním a Google Chrome relatívne málo veľkých rozdielov. Čo sa týka dizajnu, oba prehliadače ponúkajú širokú paletu možností prispôsobenia. Edge sa mierne odlišuje bočným panelom, ktorý ponúka rýchly prístup k niekoľkým dôležitým funkciám a službám, ako je Microsoft Nakupovanie, Microsoft 365 alebo Microsoft Outlook.
Edge si ma však získal predovšetkým jednou funkciou, o ktorej som si nemyslel, že ju budem veľmi používať. Touto funkciou je Microsoft Copilot, model generatívnej umelej inteligencie (AI), ktorý je do Edge priamo zabudovaný. Prehliadač teda preň ponúka natívnu podporu. A je veľmi šikovný. Často som sa ocitol v situácii, kedy som si potreboval niečo rýchlo zistiť. No namiesto toho, aby som tipoval kľúčové slová do Google, ktoré by ma mohli dostať k odpovedi, jednoducho som otvoril Copilot a otázku položil jemu. Jeho odpovede boli vždy rýchle a celkom presné. Len párkrát sa stalo, že ma veľmi nepochopil, no koniec koncov, chyba dosť možno bola na mojej strane.
Samozrejme, nebol to len Copilot, čím ma Edge milo prekvapil. Potešilo ma aj automatické pozastavovanie aktivity nepoužívaných kariet, čo náramne šetrí zdroje počítača, predovšetkým operačnú pamäť. A keď už sme pri operačnej pamäti, Edge jej obecne vyžaduje menej ako Chrome, čo je dobrá správa najmä pre tých so slabšími zostavami.
Môj skromný verdikt
Je pravda, že s Chrome som strávil dlhé roky, takže mám k nemu blízko. No na druhú stranu, Edge ma veľmi milo prekvapil. Príde mi rýchlejší, efektívnejší a spoľahlivejší. Áno, má svoje muchy, no tie má každý prehliadač.
Taktiež stojí za zmienku, že Edge o používateľoch zbiera menej dát, čo taktiež môže byť pre niekoho dôležitým faktorom pri výbere prehliadača.
Netvrdím, že Chrome je obecne horší ako Edge. Mňa však oslovil a zrejme pri ňom nejaký čas ostanem. Uvidíme, či je to len nadšenie z novej veci, alebo je pre mňa Edge jednoducho lepšou voľbou.