Európska únia (EÚ) vidí budúcnosť v digitalizácii. Jedným z jej popredných projektov v tomto smere je tzv. digitálna identita, pod čím možno rozumieť presun identifikačných údajov a dokladov občanov bloku do virtuálneho priestoru. Nebudeme sa teda musieť preukazovať len fyzickými kartami, ktoré máme uložené v peňaženke, ale aj mobilom, čo je oveľa efektívnejšie, rýchlejšie, pohodlnejšie a aj bezpečnejšie. U nás takú možnosť zatiaľ nemáme, no Česi už áno. Ako píšu Hospodářske Noviny na základe informácií ČTK, o aplikáciu eDoklady, ktorá v krajine debutovala v sobotu, bol tak obrovský záujem, že to systém nevydržal a spadol.
Kapitoly článku:
Aplikácia eDoklady slúži na vytvorenie elektronickej verzie občianskeho preukazu, teda občianskeho preukazu uloženého v smartfóne. Hoci je jej stiahnutie a nastavenie dobrovoľné, Česi o ňu prejavili obrovský záujem. Taký záujem asi nikto nečakal, nakoľko aplikácia relatívne krátko po spustení skolabovala. Problémy so stabilitou registrovala dokonca aj na druhý deň.
Občiansky preukaz v mobile chcelo 100 000 ľudí
Samotný štát priznal, čo bolo každému jasné – preťažila sa infraštruktúra. To ale na popularite aplikácie rozhodne neubralo. Len v priebehu prvých dvoch dní od uvedenia si ju stiahlo viac ako 100 000 ľudí.
„Na opravách nepretržito pracujeme, aby bolo v pondelok, kedy budete môcť eDoklady po prvýkrát reálne využiť, už všetko bez problémov funkčné,“ uviedli v reakcii na výpadky zástupcovia Digitálnej informačnej agentúry (DIA), ktorá zabezpečuje prevádzku služby. Konkrétne má byť problémom prihlasovanie a sťahovanie dát.
Je potrebná obnova infraštruktúry
Výpadky jasne poukazujú na potrebu vylepšenia, resp. obnovy infraštruktúry Národnej identitnej autority (NIA). Aktuálne má byť prioritou výmena hardvéru základných registrov. „Bohužiaľ sme nútení priorizovať, ktoré zo systémov začneme obnovovať ako prvé – teraz pracujeme na výmene hardvéru základných registrov a NIA bude hneď ako ďalšia. Súčasná verzia NIA má obmedzenú kapacitu a nemožno ju voľne škálovať podľa potreby. Berieme túto situáciu ako impulz pre zvýšenie priority obnovy tejto služby, ktorá už čiastočne prebieha, ale nie v dostatočnom rozsahu,“ vysvetlila agentúra.
Systém je jednoducho príliš zastaraný na to, aby dokázal odolať tak veľkému náporu registrácií. Aplikácia ako taká však fungovať má. „Bohužiaľ ten systém NIA je zastaraný a nápor neustál. Kvôli nedostupnosti Identity občana sa potom nebolo možné prihlásiť ani k ďalším službám, ktoré ale, rovnako ako eDoklady, inak fungujú,“ konštatovala Anna-Maria Lichtenbergová, hovorkyňa DIA.
Samotná DIA uznala, že nápor používateľov neostala Identita občana, kvôli čomu sa znefunkčnila registrovanie a prihlasovanie. „Veľmi sa za dočasné výpadky ospravedlňujeme a robíme všetko pre to, aby aplikácia fungovala bez problémov,“ uviedla agentúra na sieit X.
Ak patríte medzi našich českých čitateľov a máte záujem o aplikáciu eDoklady, môžete si ju stiahnuť prostredníctvom obchodov App Store (iOS) a Play Store (Android).
Digitálna identita v rámci EÚ
Ako sme zmienili vyššie, digitálna identita nie je úsilím len jednej krajiny, ale celej EÚ. V októbri minulého roku sme vás prostredníctvom samostatného článku informovali o spustení pilotnej fázy projektu na dvoch popredných európskych trhoch, konkrétne v Nemecku a vo Francúzsku. V plnej fáze chce EÚ projekt zaviesť v roku 2025.
Digitálna identita je súčasťou projektu digitálnej peňaženky, čo je návrh zákona s cieľom poskytnúť právny rámec na zabezpečenie interoperability národných digitálnych peňaženiek vo všetkých členských štátoch. Ako sme zmienili vyššie, do týchto peňaženiek si občania budú môcť ukladať kľúčové identifikačné doklady, ako sú vodičské preukazy, rodné listy či iné úradné dokumenty.
Prototyp peňaženky obstaranej v rámci programu Digitálna Európa slúži na skúmanie a informovanie o špecifikáciách vypracovaných členskými štátmi v úzkej spolupráci s Komisiou ako spoločného súboru nástrojov EÚ na vykonávanie digitálnej identity EÚ.
Poniektoré krajiny už s digitálnou identitou či peňaženkou experimentujú alebo zavádzajú ako-tak stabilného riešenia dočkáme aj u nás.