Ak ste náhodou strávili uplynulý víkend v Berlíne, mohli ste sa stať svedkami celkom nevídaného javu. Nad hlavným mestom Nemecka totiž 21. januára v skorých ranných hodinách explodoval asteroid. Vybuchol pri vstupe do zemskej atmosféry, pričom svetelnú žiaru vytvorenú týmto úkazom vraj bolo vidieť až na stovky kilometrov. O novinke informuje server Live Science.
Kapitoly článku:
Padajúce meteority či asteroidy nie sú žiadnou vzácnosťou. Svedkami padajúcich vesmírnych telies, či už na našu planétu alebo okolo nej, môžeme pozorovať každý rok niekoľkokrát. Posledný úkaz nad Berlínom však rozhodne nebol všedný. Bolo to totiž len po ôsmykrát v histórii, čo sa astronómom podarilo zaznamenať asteroid ešte pred jeho vstupom do atmosféry.
Asteroid explodoval, keď vysokou rýchlosťou narazil do zemskej atmosféry. Výsledkom tejto kolízie bola jasná, hoci neškodná ohnivá guľa, ktorá obohatila oblohu pre všetkých vo vzdialenosti niekoľkých stoviek kilometrov.
Asteroid objavil náš sused
Tento asteroid niesol názov 2024 BXI a ako prvý ho objavil samozvaný lovec asteroidov Krisztián Sárneczky z horskej stanice Piszkésteto, ktorá je súčasťou areálu Konkolyho observatória v Maďarsku. Sárneczky dokázal odhaliť asteroid za použitia Schmidtovho ďalekohľadu o dĺžke 60 cm.
Prečítajte si tiež:
- AKTUÁLNE: Obrovský objav vo vesmíre. Vedci objavili niečo, po čom pátrali desiatky rokov
- Najväčší vesmírny úspech za posledných 55 rokov: Sonda Parker sa má “dotknúť” Slnka a získať prvú vzorku jeho atmosféry
- Obrovský posun vpred vo výskume čiernych dier: Nad Zemou už krúži špeciálny satelit
Krátko po tom, čo bol objav potvrdený, NASA poskytla predpoveď miesta a času dopadu. „Pozor: Malý asteroid sa rozpadne ako neškodná ohnivá guľa západne od Berlína, neďaleko Nennhausenu, krátko okolo 1:32 SEČ. Pozorovatelia ho uvidia, ak bude jasno,“ napísala NASA v príspevku na sociálnej sieti X.
Explóziu sa podarilo zachytiť napríklad živej kamere v Lipsku na severe Nemecka. Jej záber sledoval, ako sa asteroid dokázal v priebehu len niekoľkých sekúnd objaviť aj zmiznúť.
Mal byť široký len 1 meter
Pozoruhodným zistením je, že hoci bolo žiaru vidieť na stovky kilometrov ďaleko, asteroid, ktorý ju spôsobil, bol veľmi malý. Jeho šírka pred dopadom sa odhaduje iba na 1 meter. Odborníci odhadujú, že sa začal rozpadávať približne 50 km západne od Berlína, ako aj že je vysoko pravdepodobné, že na Zem dopadli jeho úlomky.
Pre Sárneczkyho je objavenie tohto asteroidu ďalším z mnohých obdivuhodných úspechov. V priebehu posledných rokov sa mu podarilo objaviť stovky asteroidov. Taktiež bol prvým, kto dokázal odhaliť asteroid 2022 EB5 približne 2 hodiny pred jeho nárazom do zemskej atmosféry. Obdivuhodný úspech je to kvôli tomu, že pozorovanie takto malých asteroidov nie je úplne obvyklé.
Podľa Európskej vesmírnej agentúry (ESA) nebolo objavených až 99 % asteroidov s priemerom menším ako 30 metrov, ktoré sa priblížili k Zemi. Platí pritom, že čím je asteroid menší, tým bližšie musí byť k povrchu našej planéty, aby sa dal odhaliť. A to ešte nehovoríme o externých faktoroch. V niektorých prípadoch môže v pozorovaní asteroidov brániť aj slnečný svit.
Včasné odhalenie je veľmi dôležité
Včasná identifikácia asteroidov je pritom veľmi dôležitá, hoc aj keď ich veľkosť neznie hrozivo. Aj malé teleso dokáže vážne zraniť, ak nastane kontakt pri veľmi vysokej rýchlosti. Exemplárnym príkladom je meteor, ktorý v roku 2013 dopadol na územie ruského mesta Čeľabinsk. Kolízia viedla k dočasnému oslepeniu chodcov, popáleninám a k rozbitým oknám. Celkovo malo byť zranených viac ako 1 300 ľudí.
Mnohé vesmírne agentúry preto v súčasnosti vyvíjajú nové technológie na skenovanie oblohy na asteroidy pred ich kontaktom so Zemou. Za týmto účelom má NASA v roku 2027 vypustiť družicu s názvom Surveyor, Nasledovať bude družica ESA s názvom NEOMIR. Štartovať by mala po roku 2030.