Ak by sme hovorili o najobľúbenejších komunikačných platformách, nepochybne by padla zmienka o službách od spoločnosti Meta. Tá je prevádzkovateľom najväčších sociálnych sietí na svete, ako aj obľúbených četovacích služieb, spomedzi ktorých najviac vynikajú WhatsApp a Messenger. Konkrétne Messenger sa teší priam gigantickej používateľskej základni, a preto je dôležité, aby sa služba neustále zlepšovala a zdokonaľovala.
Kapitoly článku:
Ako píše server Mobilizujeme.cz, Meta v rámci Messengeru postupne zavádza tzv. end-to-end šifrovanie, a to pre všetky čety v štandardnom nastavení. To je, samozrejme, veľmi dobre. Služba však po získaní šifrovania začala od niektorých používateľov pýtať 6-miestny PIN, pričom mnohí z nich si neboli a nie sú istí, prečo je to potrebné.
Dobrou správou je, že sa netreba obávať. PIN kód slúži ako dodatočná vrstva systému, ktorý Messenger používa na ochranu používateľov. Tí jeho zadaním získajú prístup k uloženým správam na viacerých zariadeniach. Netreba sa však obávať, že by ste museli PIN kód zadávať pri každom jednom otvorení Messengera. Pravdepodobne ho bude potrebné zadať iba raz.
Na prístup k uloženým dátam
„Ak ste si uložili svoje konverzácie zo zabezpečeného úložiska z aplikácie Messenger, môžete ich obnoviť v novom zariadení pomocou PIN kódu. Ide o PIN kód, ktorý ste si vytvorili pri prvom zapnutí zabezpečeného úložiska,“ vysvetľuje centrum pomoci služby.
Proces obnovy chatov cez PIN kód pozostáva z dvoch krokov. Na vybranom zariadení stačí navštíviť stránku Messenger.com, zadať vytvorený PIN kód a následne už len sledovať inštrukcie. Ak ste náhodou svoj PIN zabudli, žiadny strach, môžete si ho resetovať. V takom prípade treba spustiť Messenger na zariadení spoločne so zabezpečeným úložiskom, potom prejsť do nastavení a vybrať sekciu Súkromie a bezpečnosť. Na oči sa vám ukáže možnosť Čety šifrované end-to-end, ktorú zvolíte. Potom stačí už len vybrať Bezpečné úložisko a resetovať PIN.
Ako ste už zrejme pochopili, zadanie PIN kódu bude potrebné napríklad v prípade, keď si na svojom zariadení preinštalujete Messenger, prípadne keď prejdete na nový smartfón. To isté platí aj o verzii služby pre počítače.
Na čo slúži end-to-end šifrovanie?
Ak náhodou neviete, o čo ide, end-to-end šifrovanie (E2EE) je metóda na zabezpečovanie konverzácií používateľov komunikačných platforiem. Šifrovanie prebieha od konca do konca (end-to-end), čo znamená, že nikto, teda ani spoločnosť prevádzkujúca službu, na ktorej konverzácia prebieha, ani žiadna tretia strana, nemá k vymieňaným informáciám prístup.
Ak komunikačná služba podporuje end-to-end šifrovanie, všetky čety vrátane ich obsahu, nech už sú to súbory alebo len čistý text, sú počas prenosu medzi spojenými zariadeniami šifrované, resp. premieňané na zakódovaný text. Ten je štandardne nečitateľný, pričom dekódovať ho možno iba pomocou tajného kľúča.