Moderná éra preplnená ľahko dostupnými digitálnymi technológiami má mnoho pozitív, ale aj negatív. Jedným z hlavných pozitív je ich schopnosť uľahčiť a spríjemniť náš každodenný život. Pokiaľ ide o negatíva, vypichnúť možno napríklad závislosť, ktorá sa prejavuje väčšinou u mladistvých. Preto mnohé firmy a platformy hľadajú riešenia, ako mladých zabaviť, ale zároveň aj dbať na ich zdravie. Jedno také riešenie teraz prináša Instagram, píše Engadget.
Kapitoly článku:
Instagram je bez akýchkoľvek pochýb jednou z najobľúbenejších a najúspešnejších sociálnych sietí súčasnosti. A niet sa čo čudovať. Dokážeme cez ňu odpisovať na správy, volať, pozerať si fotky našich známych, ale aj sledovať krátke videá prispôsobené nášmu vkusu.
Žiaľ, tieto rozsiahle kapacity nemusia vždy padnúť na úrodnú pôdu, predovšetkým ak hovoríme o mladistvých používateľoch. Hoci s tým nebudú súhlasiť, v skutočnosti je mládež oveľa náchylnejšia na vybudovanie závislosti ako dospelí. A platí to aj v spojitosti so smartfónmi, resp. sociálnymi sieťami.
Závislosť ako každá iná
Závislosť na sociálnych sieťach môže mať mnoho následkov, vážnych i menej vážnych. Pokiaľ ide o tie vážnejšie, veľkou hrozbou je vybudovanie depresie plynúcej z nedostatočnej popularity či pocitu menejcennosti po porovnaní svojho života so životom určitej celebrity.
Instagram má tendenciu veci skrášľovať. Žiaľ, nie je nezvyčajné, že tínedžeri prechovávajú negatívne pocity po tom, čo porovnajú svoj život so životom influencera, ktorý práve publikoval fotky z dovolenky, na ktorých sa usmieva od ucha uchu so svojou drahou polovičkou. Netreba zabúdať, že ide o cielený efekt, za ktorým sa často neskrýva autenticita. Hoci sa influencer môže tváriť spokojne a vyrovnane, nikdy neviete, či sa práve so svojou polovičkou nepohádal, teda či na fotke nepózuje nadšene len preto, lebo si myslí, že to jeho publikum vyžaduje.
Dospelí si toto dokážu uvedomiť lepšie a rýchlejšie ako mladiství. Preto je dôležité mladistvých chrániť. Instagram za týmto účelom už vydal pár nástrojov, medzi ktorými nájdeme napríklad možnosť schovania počítadla lajkov. Zistilo sa totiž, že poniektorí mladí používatelia prežívali depresívne stavy, v horších prípadoch páchali samovraždy, keď ich príspevky nemali veľa palcov hore, teda srdiečok.
Uberajú im drahocenný spánok
Sociálne siete však dokážu uškodiť zdraviu tínedžerov aj inak. Závislosť na Instagrame vo väčšine prípadov znamená, že daná osoba na sieti trávi viac času, než je zdravé. Nie zriedka sa stáva, že tínedžeri radšej scrollujú naprieč príspevkami, než aby si dlhšie pospali. A asi vám nemusíme vysvetľovať, že spánok je pre mladého človeka veľmi dôležitý. Nedostatok odpočinku môže viesť k podráždenosti, problémom so sústredením, výkyvom nálad a áno, aj k depresiám.
Instagram si toto veľmi dobre uvedomuje, preto vydal kuriózny nástroj, ktorým sa ho pokúša eliminovať. Ide o drobné upozornenia, ktoré sa objavia, keď používateľ strávi viac ako 10 minút odpisovaním na správy či sledovaním videí v Reels. Tieto „Nighttime Nudges“, ako naznačuje názov, vyzývajú používateľa k tomu, aby aplikáciu radšej zatvoril a šiel spať.
Do postele, a to bez debát
Možno ste si povedali, že tínedžeri na to nebudú brať ohľad a funkciu jednoducho vypnú. No hoci je pravda, že odporúčanie môžu ignorovať, nebude to také jednoduché. Upozornenia posielajúce mladistvých na spánok totiž nebude možné vypnúť, pričom ich aktivácia prebehne automaticky. Nateraz však nie je úplne jasné, či sa táto funkcia bude týkať iba používateľov do 18 rokov, alebo všetkých tínedžerov, teda aj 19-ročných.
Instagram tento nový nástroj odôvodnil vysvetlením, že chce, aby boli dostatočne kontrolovaní a korigovaní aj tí mladiství, ktorí ešte nepoužívajú funkcie typu „daj si pauzu“.
„Chceme, aby tínedžeri opúšťali Instagram s pocitom, že čas, ktorý strávili v aplikácii, je zmysluplný a zámerný,“ uvádza platforma. „Vieme, že spánok je pre mladých ľudí obzvlášť dôležitý.“
Ak teda máte doma tínedžera, ktorý v neskorých hodinách rád surfuje po Instagrame, a príde za vami s otázkou, prečo ho sieť vyháňa spať, viete, čo mu máte povedať.