Spor medzi Európskou úniou (EÚ) a Apple nie je žiadnou veľkou novinkou. K novinkám však vedie, a to k celkom užitočným. Nakoľko kalifornský gigant musí upraviť svoju reštriktívnu politiku de facto naprieč celým operačným systémom iOS, postupne sa k nám dostávajú prvé náznaky toho, čo prinesie nadchádzajúca generácia tohto systému, resp. iOS 18. A ako informuje Bloomberg, máme sa na čo tešiť.
Kapitoly článku:
Apple pod nátlakom EÚ musí takmer od základov prepracovať fungovanie iOS, čo sa spriada s početnými výraznými zmenami a úpravami. Prerábka sa však nebude týkať iba iOS ako takého, ale aj jednotlivých služieb, ktoré sú pre používateľov iPhonov nesmierene dôležité, napr. Safari alebo App Store. Inak povedané, iOS a ekosystém Apple obecne čakajú výrazne zmeny a sme veľmi zvedaví, čo v tomto ohľade prinesie budúcnosť.
Konečne prídu vytúžené zmeny
Je však takmer isté, že prerábka vyhovie dlhodobým požiadavkám nielen používateľov, ale aj vývojárov a regulačných orgánov. Na začiatok možno spomenúť umožnenie sideloadingu, čiže povolenie sťahovania aplikácií aj mimo oficiálny obchod, čiže App Store. Táto možnosť je už veľmi dlho dostupná na konkurenčnom OS Android.
Používatelia tak získajú nové možnosti pre čerpanie aplikácií. K oficiálnemu obchodu totiž existuje viacero alternatív, napr. Aurora Store alebo Amazon Appstore. Výhoda je to však aj pre vývojárov, ktorí tak získajú nové možnosti pre cieľový vývoj aplikácií. Môžu napríklad uprednostniť platformu, ktorá im ponúka výhodnejšie podmienky pre prácu, vrátane vyššieho finančného zisku. App Store si totiž z transakcií vykonaných v prostredí jednotlivých aplikácií pýta nemalé provízie.
Ale…
iPhone budúcnosti tak bude viac prispôsobiteľný a menej nehostinný voči tretím stranám. No žiaľ, aj táto vec má svoje „ale“. A spočíva vo vyššie zmienených transakciách. Apple totiž môže účtovať obchodom s aplikáciami tretích strán poplatky za možnosť poskytovania svojich služieb na iOS. Na druhú stranu, ak by tieto poplatky tretie strany viac či menej znevýhodňovali, možno očakávať zákrok zo strany regulačných orgánov.
Tak či onak, zdá sa, že iOS, a tým pádom aj iPhone, sa zmení k lepšiemu. Len je škoda, že to nebude z vlastnej iniciatívy Apple, ale preto, lebo musí.
Spoločnosť však nepochybne bude akékoľvek zavedené zmeny prezentovať ako veľkolepú novinku, ktorá prinesie viac možností a komfortu všetkým používateľom, a to aj napriek tomu, že proti týmto zmenám len krátko predtým ostro protestoval. Koniec koncov, presne tak to bolo v prípade prechodu na konektor USB-C pri rade iPhone 15.
Prečo sa tak obáva?
Prečo sa ale Apple tak bojí otvoriť tretím stranám, keď na Androide, čo je najpopulárnejší operačný systém pre smartfóny na svete, to nie je problém? Odpovedí môže byť mnoho. Apple ako hlavnú dôvod udáva bezpečnosť. Verí, že vpustenie tretích strán kompromituje jeho bezpečnostné normy a zásady a môže viesť k vážnym rizikám pre používateľov. Dôvodov je však nepochybne oveľa viac.
Môže ním byť napríklad „zlý pocit“ zo straty plnej kontroly nad svojimi používateľmi. Keďže budú mať k dispozícii alternatívy k oficiálnym službám, vznikne riziko, že tieto služby prídu o značnú časť klientely, a teda aj peňazí.
Má len jednu možnosť
Nech už sú presné dôvody akékoľvek, jedno je isté – Apple prakticky nemá na výber. Spoločnosť totiž musí do 6. marca dosiahnuť úplný súlad s Aktom o digitálnych trhoch (DMA).
Tento zákon má za cieľ zabezpečiť identické podmienky pre všetky digitálne spoločnosti, a to bez ohľadu na ich veľkosť. Jasne stanovuje pravidlá pre dotknuté subjekty s cieľom zabrániť im v ukladaní nespravodlivých podmienok podnikom a spotrebiteľom, medzi ktoré patrí napríklad lepšie hodnotenie vlastných produktov a služieb alebo nemožnosť odstrániť predinštalovaný softvér.
EÚ teda chce prostredníctvom DMA zabezpečiť zdravú hospodársku súťaž medzi technologickými firmami na európskom trhu.
A čo ak Apple nebude súhlasiť, resp. nedosiahne súlad? Pravdepodobne prídu vážne následky, ktoré môžu siahať od finančných sankcií až po zákaz činnosti. Druhé uvedené je samozrejme jeden z najhorších možných scenárov.
Európa je však pre Apple kľúčovým trhom, preto sa neočakáva, že tu svoju pozíciu chcel nejako ohroziť. A to znamená, že má len jednu možnosť výhodnú pre všetky strany, a to podvoliť sa.
Postupné búranie hradieb spoločnosti pritom možno vnímať na viacerých frontoch. Okrem zmieneného prechodu na USB-C pri iPhone 15 to dokazuje aj zavedenie podpory pre RCS a plánované umožnenie používateľom iPhone realizovať platby cez služby tretích strán, teda cez iné služby ako Apple Pay.