Vstupujeme do obdobia veľkej transformácie osobnej dopravy. Spaľovacie motory sú pre ekológov a mnohých ďalších odborníkov príliš škodlivé pre naše životné prostredie, čo utvára miesto pre vzostup alternatívnych, resp. ekologickejších typov pohonu. Do tejto skupiny sa zaraďujú aj elektromobily, ktorých je každým rokom viac a viac. No nechcú ich úplne všetci.
Kapitoly článku:
Server Autosalon TV upozornil na nedávne správy, ktoré de facto priamo odporujú tomu, že elektrombily sú pre všetkých ideálnym riešením. Tieto správy sa týkajú dvoch najväčších požičovní áut, ktorými sú Sixt a Hertz.
Obidve spoločnosti oznámili, že výrazne redukujú počet elektromobilov vo svojich flotilách, pričom uvoľnené miesta majú nahradiť spaľovacími motormi. Sixt zvolila o čosi radikálnejší prístup, nakoľko oznámila, že ruší ponuku všetkých elektromobilov. Hertz sa zatiaľ zbavuje len tretiny.
Dôvod prekvapí
Renomované požičovne redukujú počet elektromobilov z celkom paradoxného dôvodu. Pristúpiť k nemu mali kvôli znižovaniu cien vozidiel zo strany výrobcov, predovšetkým však zo strany spoločnosti Tesla.
Napríklad Hertz na jeseň v roku 2021 oznámila, že nakúpi 100 000 elektromobilov Tesla, 175 000 modelov od General Motors a 65 000 kusov od Polestar. O niečo vyše 2 roky neskôr prichádza veľký zvrat – požičovňa ho odôvodňuje nesúladom medzi dopytom a ponukou, pričom opakované znižovanie cien zo strany Tesly viedlo k zníženiu hodnoty vozového parku pre ďalší predaj.
Práve kvôli znižovaniu cien sa obidve požičovne zbavujú najmä modelov Tesla. Akonáhle totiž klesne predajná cena nového vozidla, automaticky klesne aj cena jazdenej verzie. To je veľký problém, nakoľko požičovne majú svoj podnikateľský model nastavený tak, aby dokázali zarábať aj z predaja jazdených vozidiel. Je teda pre ne kľúčové, aby vozidlá zarábali od ich kúpi až po ich predaj (vrátane).
Problémom je, taktiež paradoxne, aj technologický pokrok. Elektromobily neustále prechádzajú dôležitými inováciami a vylepšeniami, čo znamená, že každý nový model je podstatne lepší ako ten predošlý. Inak povedané, kvôli rýchlemu pokroku staršie elektromobily rýchlo strácajú na cene. A hoci je pravda, že pri spaľovákoch sa to deje taktiež, nedeje sa to v tak výraznej miere. Asi nebudeme ďaleko od pravdy, ak povieme, že spaľováky sa za posledné roky príliš nepohli.
Spaľováky majú výhodu aj čo sa týka cien. Jazdené verzie nestrácajú na hodnote tak rýchlo ako jazdené elektromobily, čo pre požičovne predstavuje obrovské plus.
Trápia sa aj leasingovky
Nie sú to však len požičovne áut, ktoré trápia najväčšie výhody elektrického pohonu. S elektromobilmi majú problém aj leasingové spoločnosti, ktoré taktiež musia zarábať na predaji jazdeného vozidla po tom, čo as vráti z operatívneho leasingu.
„Téma zostatkových cien je ale určite zaujímavá,“ hovorí Martin Brix, riaditeľ spoločnosti Drivalia Lease Czech Republic. „Zastúpenie elektromobilov je v tuzemských flotilách zatiaľ malé, no aj napriek tomu vývoj ich cien na sekundárnom trhu pozorne sledujeme a analyzujeme. V posledných mesiacoch sme na trh umiestnili prvé čisté elektromobily, ktoré sa nám vrátili od klientov po operatívnom leasingu, teda po dvoch až štyroch rokoch prevádzky. Predali sa rýchlo a za veľmi dobré ceny.“
Brix dodáva, že výhľady na blízke obdobie je optimistické. Vývojom cien v strednodobom a dlhodobom časovom horizonte si však nie je istý, nakoľko ide o oveľa zložitejšiu otázku, ktorú riešenia odborníci z mnohých krajín.
„Jasnú odpoveď zatiaľ nemáme. Je treba rátať s tým, že trh bude horšie čitateľný, ovplyvňovaný mnohými často protichodnými faktormi. Zásadný pre vývoj zostatkových cien bude najmä technologický pokrok. Na trh s novými autami budú prichádzať modely so stále kvalitnejšími batériami, a preto bude klesať záujem o vozidlá so staršími generáciami batérií. Na druhú stranu bude rásť skupina ľudí, ktorí budú elektromobilitu preferovať z ekologických dôvodov, prípadne budú elektrické autá vnímať ako symbol statusu,“ vysvetľuje Brix.
U nás a v Českej republike zatiaľ tento problém nie je až taký „aktuálny“, keďže elektromobily tvoria veľmi malé percento objednávok. Jedna z najväčších leasingových spoločnosti u našich českých susedov, Arval, však tvrdí, že počíta s výkyvmi pri určovaní zostatkových hodnôt.
„Zostatkovú hodnotu u elektromobilov ako problém nevnímame, pretože hneď od začiatku sme pri ich výpočtoch vzali do úvahy viacero faktorov, vrátane situácie na trhu s elektromobilmi, dopytom českých zákazníkov, infraštruktúry v Českej republike a podobne, a podľa toho sme stanovili zostatkové hodnoty,“ hovorí Jiří Beran, vedúci oddelenia značky a marketingu v spoločnosti Volkswagen Financial Services.
Dodáva však, že ak sa budú aj naďalej znižovať ceny elektromobilov Tesla, zvýši sa ponuka z Ázie alebo vzniknú efektívnejšie batériové technológie, môže to uvažovanie firmy ovplyvniť. „Stále však smerujeme k tomu, že aj keby k tomu došlo, stratoví na zostatkovej hodnote nebudeme,“ zavŕšil Beran.