Ak pravidelne sledujete náš web, zrejme ste už natrafili na pár článkov o spore medzi Európskou úniou (EÚ) a Apple. Ten sa vedie kvôli dvom čerstvým legislatívam, menovite Aktu o digitálnych trhoch (DMA) a Aktu o digitálnych službách (DSA). A dôvod? Nútia Apple k tomu, aby zbúral svoje hradby a pustil do svojho ekosystému aj niekoho iného, ako seba samého. Pochopiteľne, Apple sa náležitosti dvojice aktov nepáčili a stále nepáčia. Nemá však veľmi na výber.
Kapitoly článku:
Vplyv popredných technologických firiem rastie. Sú to práve spoločnosti z tohto odvetvia, ktoré patria medzi najhodnotnejšie. A medzi nimi rozhodne nechýba ani Apple. Problém je v tom, že kalifornský gigant uplatňuje výrazne inú politiku ako ostatní. Má vlastný ekosystém, do ktorého si takmer nikoho nepúšťa. A keď už doň niekoho pustí, tak len minimálne.
Dva účinné a nekompromisné nástroje
EÚ má za cieľ nastaviť na svojej pôde čo najspravodlivejšiu a najzdravšiu hospodársku súťaž. No aby sa mu niečo také podarilo, potrebuje, aby ostatní spolupracovali. Žiaľ, ochota spolupracovať neprichádza vždy od každého, a tak musel blok pritvrdiť. Navrhol dve nové legislatívy, prostredníctvom ktorých vymáha od technologických firiem spravodlivé jednanie, a to ako voči spotrebiteľom, tak aj voči konkurenčným subjektom.
Konkrétne Akt o digitálnych trhoch (DMA) stanovuje prísne pravidlá pre technologické firmy s cieľom zabrániť im v nespravodlivom konaní, resp. v ukladaní nespravodlivých podmienok spotrebiteľom a ostatným podnikom. Medzi praktiky, ktoré DMA považuje za nesprávne, možno zaradiť napríklad lepšie hodnotenie vlastných služieb a produktov či nemožnosť odstrániť predinštalovaný softvér.
Pokiaľ ide o DSA, táto legislatíva cieli na zlepšenie bezpečnosti online priestoru, a to formou ochrany základných práv. Hlavnými obavami, ktoré chce adresovať, sú obchod s nelegálnym tovarom, službami a obsahom, ako aj algoritmy, ktoré zvyšujú šírenie dezinformácií, Obecne majú mať používatelia vďaka DSA viac kontroly a možností lepšie sa dozvedieť, na základe čoho im je zobrazený špecifický obsah. Legislatíva taktiež zakazuje používanie cielenej reklamy u mládeže.
Podrobnejšie si môžete o DMA a DSA prečítať na stránkach Európskeho parlamentu.
Apple odolával, napokon však neodolá
Ako som spomenul vyššie, Apple má konkrétne s DMA veľký problém. EÚ však na to išla rozumne. Firmy musia akceptovať nové podmienky, inak prídu následky. A Apple nie je žiadnou výnimkou. Spoločnosť musí dosiahnuť úplný súlad s DMA už do 6. marca.
Čo hrozí, ak sa firma nepodvolí? Nedodržiavanie DMA môže viesť k finančným sankciám, ktorých výška sa bude odvíjať od výšky ročného obratu danej firmy, ale aj k tvrdším postihom. Nemožno vylúčiť, že jedným z tých najhorších scenárov je zákaz činnosti.
Predpokladáme, že Apple nebude chcieť, aby k niečomu takému došlo. Predsa len je preňho EÚ kľúčovým trhom, ktorý si rozhodne chce a bude chcieť udržať. No žiaľ pre neho – niečo za niečo. Ak chce v EÚ aj naďalej fungovať bez obmedzení, bude sa musieť podvoliť, rovnako ako ostatní.
Pozorujeme náznaky
A hoci to verejne nepriznáva, postupne tak robí. Náznakov máme hneď niekoľko. Jeden z tých väčších prišiel v septembri, konkrétne počas predstavenia radu iPhone 15. Nové modely sú totiž prvé, ktoré presedlali z konektoru Lightning na USB-C port. Tvrdil síce, že zmena štandardu povedie k mnohým benefitom a nabádal používateľov k tomu, aby sa tešili, no všetci veľmi dobre vedeli, že tak nespravil z vlastnej iniciatívy.
K prechodu na USB-C ho s najväčšou pravdepodobnosťou dotlačila EÚ, ktorá prikazuje, aby všetky zariadenia z kategórie malej spotrebnej elektroniky od jesene 2024 používali výhradne USB-C. Vďaka jednotnému nabíjaciemu štandardu získajú spotrebitelia viac komfortu, planéta zase bude odľahčená od mnohých ton zbytočného elektronického odpadu.
Apple však dokázal aj túto situáciu využiť vo svoj prospech. Nižšie modely, teda iPhone 15 a iPhone 15 Plus, totiž dostali starší, čiže pomalší štandard. Bleskové rýchlosti tak ponúkajú iba modely iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. To znamená, že ak chce používateľ naplno využívať tie najlepšie výhody USB-C, musí si priplatiť.
Náznakov postupného podrobovania sa nárokom EÚ je však viacero. Apple dlho odolával napríklad aj zavedeniu podpory pre komunikačný štandard RCS, ktorý možno v skratke poňať ako náhradu za tradičné SMS a MMS. Napokon však oznámil, že podporu pre štandard uvedie na smartfóny iPhone v priebehu tohto roka.
V posledných dňoch sa taktiež objavujú špekulácie, že Apple v rámci jednej z budúcich aktualizácii iOS umožní tzv. sideloading, čiže možnosť čerpania aplikácií aj mimo oficiálny obchod App Store. Aj proti tomuto kroku sa urputne bránil. Avšak ak by aj naďalej umožňoval sťahovanie aplikácií iba cez svoj obchod, dostal by sa do rozporu s DMA. To je dôvod, prečo mnohí predpovedajú príchod veľkej zmeny.
Okrem toho by mal Apple umožniť aj využívanie platobných služieb tretích strán. Nateraz platí, že ak chcete realizovať bezkontaktnú platbu telefónom, môžete tak urobiť len cez Apple Pay. Po novom vraj Apple umožní realizovať platby aj cez služby tretích strán, takže nemožno vylúčiť, že už v blízkej budúcnosti budeme môcť bezkontaktne platiť napríklad aj cez Google Pay.
Vyberte si preferovaný prehliadač
V tomto bode môžeme premostiť k tomu, čo som avizoval v nadpise, a to k beta aktualizácii iOS 17.4. Členom beta programu som už dlhšie, čo znamená, že mám vždy prístup k najnovším verziám softvéru a všetkým funkciám či zmenám, ktoré prinášajú. Čo sa zmenilo s príchodom iOS 17.4?
Akonáhle som si aktualizáciu stiahol a nainštaloval, zobrazila sa mi tabuľka, ktorá ma vyzvala k nastaveniu predvoleného prehliadača. To ma celkom príjemne prekvapilo, nakoľko Apple predtým otvorene túto možnosť neponúkal. Áno, mohli ste si z App Store stiahnuť aj iné prehliadače, no k ich nastaveniu ako predvolenej možnosti vás iOS nikdy priamo nevyzval. Teraz sa to mení.
Po novom tak môžete ako predvolený prehliadač používať prakticky ktorúkoľvek vami preferovanú možnosť, nie iba Safari.
Samozrejme, je to drobná zmena, no ide o jasný náznak, že sa Apple skutočne postupne podriaďuje nárokom EÚ spätých s DMA a DSA. Som veľmi zvedavý, čo príde ďalej. O možnosti sideloadingu som však zatiaľ nenašiel ani len zmienku. Uvidíme, či sa to zmení s príchodom niektorej budúcej verzie.