Ako nám bolo sľubované, Apple tento rok oficiálne uvedie na trh svoj prvý headset pre rozšírenú a virtuálnu realitu (AR a VR). Konkrétne hovoríme o zariadení s názvom Vision Pro, ktoré sa vyznačuje viacerými zaujímavými črtami. Medzi tie najzaujímavejšie nepochybne patria technické parametre, ktoré sú nič menej než špičkové. Zaujať však rozhodne dokáže aj cena, ktorá je doslova bezkonkurenčná. Je totiž astronomicky vysoká. Ako informuje Mobile World Live, headset bude uvedený najskôr v Spojených štátoch, a to už 2. februára.
Kapitoly článku:
Pôvodne bol Apple Vision Pro predstavený začiatkom júna minulého roku ako špičkový AR/VR headset na prácu, zábavu i kreativitu. Je poháňaný vysoko výkonným čipom M2. Jeho sila v tomto prípade rozhodne neostane nevyužitá, nakoľko sa bude starať o plynulú prevádzku náročných softvérových funkcií, ktoré interpretujú dva displeje s rozlíšením 4K, jeden na každé oko.
Senzory vonku aj vo vnútri
Na starosti však toho má oveľa viac. Headset taktiež disponuje kopou senzorov, ktoré slúžia na ovládanie headsetu. Na rozdiel od konkurenčných zariadení totiž nebude kooperovať so žiadnymi ovládačmi. Apple Vision Pro je vybavený hlavnými kamerami snímajúcimi okolie pred displejom, bočnými kamerami snímajúcimi okolie po stranách headsetu, spodnými kamerami snímajúcimi okolie pod headsetom, infračervenými snímačmi, snímačmi hĺbky a LiDAR skenerom.
Nemálo senzorov sa nachádza aj na vnútornej strane, resp. v okolí očí. Konkrétne ide o infračervené snímače a LED svietidlá, ktoré spoločne monitorujú pohyb očí. To je veľmi dôležité, nakoľko interakcia používateľa s rozhraním, ktoré sa zobrazí po nasadení headsetu na hlavu, prebieha na základe toho, na čo sa pozrie a ako sa na to pozrie. V praxi to bude fungovať tak, že sa používateľ napr. pozrie na ikonu určitej aplikácie a následne stisne palec a ukazovák, čím sa headsetu odošle pokyn na otvorenie či spustenie.
Na základe pohybu očí môže prebiehať dokonca aj písanie textu. Jednotlivé písmená tak možno vyberať aj zrakom. Alternatívne je možné text zadať hlasom.
Unikátny v každom smere
Senzory a LED svietidlá na vnútornej strane však majú ešte jedno využitie, ktoré by ste inde hľadali len márne. Počas prezentácie Apple ukázal ľudí s nasadeným headsetom, pričom na vonkajších displejoch boli zobrazené ich oči, ktoré sa hýbali aj žmurkali. Nebolo to však tým, že bol headset priehľadný. Displeje v reálnom čase dokážu premietať to, čo vidia senzory v okolí očí.
Treba však poznamenať, že oči používateľa nevidno vždy, iba keď to tak chce. Ak náhodou sleduje určitý mediálny obsah, byť to film alebo video, displeje zobrazia pulzujúcu farebnú grafiku.
Široká paleta možností
Apple Vision Pro sľubuje širokú škálu prípadov využitia. Headset možno používať ako prenosný počítač, po ktorého nasadení môže používateľ interagovať s rôznymi typmi obsahu, byť to na zábavu, prácu či štúdium. K dispozícii je rozmanitá paleta aplikácií, na ktoré sme zvyknutí z ostatných zariadení Apple.
Headset má byť taktiež schopný pristupovať k viac ako 150 3D titulom prostredníctvom Apple TV. Táto integrácia, ako aj mnoho ďalších, je možná vďaka novému operačnému systému VisionOS, ktorý ponúka podporu pre viac ako milión aplikácií z iOS a iPadOS.
Všetok dostupný softvér budú môcť používatelia nájsť v prostredí novo vytvoreného obchodu s aplikáciami, ktorý má obsahovať aj viac ako 250 hier.
Problémom môže byť cena
Výbava je to naozaj lákavá, no je tu jeden háčik. Je ním už zmienená cena, ktoré je priam astronomická. Apple Vision Pro má v Spojených štátoch debutovať za 3 499 dolárov. Na základe tejto číslovky analytici z Mobile World Live odhadujú, že headsetu pravdepodobne nebude v krátkodobom časovom horizonte veľmi relevantný. Tvrdia však aj to, že vyvolá väčší záujem o trh s AR a VR a poskytne vývojárom unikátnu platformu na vytváranie nových zážitkov.
Ohľadne dostupnosti či ceny pre náš trh zatiaľ nemáme k dispozícii žiadne bližšie informácie. Keď si však prepočítame cenu pre Spojené štáty a k nej prirátame daň, dostaneme sa k cene zhruba 3 800 €.