Umelá inteligencia už má na konte mnoho veľkých objavov. A zdá sa, že môže byť na sklonku ďalšieho. Určite viete, že každý odtlačok prsta je unikátny, teda že neexistujú dvaja ľudia s rovnakým odtlačkom. Vzájomne sa odlišujú dokonca aj odtlačky na prstoch jedného človeka. Nový výskum, v ktorého priebehu bolo využité strojové učenie, však naznačuje, že to nemusí byť tak úplne pravda, píše iDnes.cz.
Kapitoly článku:
Výsledky výskumu boli publikované vo vedeckom magazíne Science. Tím z americkej univerzity sa rozhodol vycvičiť nástroj umelej inteligencie, aby analyzoval až 60 000 odtlačkov prstov a prezradil, či niektoré z nich patria jednému, resp. tomu istému človeku.
Výskumníci tvrdia, že táto technológia je veľmi presná. BBC však uvádza, že si výsledkom nemôžu byť istí, keďže sami presne nevedia, podľa čoho AI hľadala a identifikovala zhodu. „Nevieme istotne, ako to umelá inteligencia robí,“ stojí v údajnom priznaní Hoda Lipsona, univerzitného robotika, ktorý sa podieľal na výskume.
Veríme, že neexistuje zhoda
Odborníci veria, že na svete neexistujú dvaja ľudia s rovnakým odtlačkom prsta. Preto sú odtlačky považované za takmer „nepriestrelný“ spôsob overenia, ktorý nachádzame napríklad na smartfónoch. Keďže neexistujú dva rovnaké odtlačky, každý nasnímaný odtlačok slúži ako unikátny identifikátor, ktorý sa dá len veľmi ťažko oklamať.
Výskumníci podieľajúci sa na novej štúdii však tvrdia, že nejde o fakt, ale o predpoklad, ktorému sa všeobecne dôveruje. Nik vraj neráta s možnosťou, že by mohol byť mylný, teda že by na svete existovali dva zhodné odtlačky, byť to medzi dvoma (alebo viacerými ľuďmi), alebo na rukách jednej osoby.
„To ich činí nepoužiteľnými v scenároch, kedy predložené odtlačky prstov pochádzajú z iných prstov, než na ktorých sú zaznamenané. V rozpore s týmto prevládajúcim predpokladom preukazujeme s viac ako 99,99-percentnou spoľahlivosťou, že odtlačky prstov z rôznych prstov tej istej osoby majú veľmi silnú podobnosť,“ uvádzajú výskumníci.
Takmer 100-percentná pravdepodobnosť
Ako to, že sa takýto objav podaril až teraz? Systém strojového učenia sa totiž nezameriaval na bežné ukazovatele, ktoré sa používajú pri porovnávaní odtlačkov prstov. Namiesto toho mal skúmať orientáciu vzorov v strede prstu. „Je zrejmé, že sa nepoužívajú tradičné markery, ktoré kriminalisti používajú už desaťročia,“ uviedol Lipson pre BBC. „Zdá sa, že používa niečo ako zakrivenie a uhol závitov v strede.“
Zatiaľ nie je isté, či sú výsledky výskumu pravdivé. Výskumníci sú toho názoru, že áno. Predsa len 99,99 % je celkom vysoká pravdepodobnosť. Stále je tu však háčik, a to neúplné porozumenie tomu, ako AI porovnávala odtlačky.
Ovplyvnilo by to všetkých
Ak sú však ich domnienky pravdivé, znamenalo by to veľký zlom, ktorý by sa dotkol mnohých odvetví, predovšetkým forenznej vedy. Teoreticky by mohli kriminalisti spojiť viacero miest činu s jednou osobou, ktorá na každom z nich zanechala iné odtlačky prstov, ktoré sa nenachádzajú v databáze.
Nepochybne by sa to však dotklo aj biometrického overenia v smartfónoch. Na iPhonoch sa už dlhšie používa Face ID, ktorý sa ukazuje byť veľmi spoľahlivým systémom zabezpečenia. Neskúma totiž tvár ako obrázok. Vďaka pokročilým snímačom je schopný analyzovať tvár aj do hĺbky, preto je nemožné Face ID oklamať napríklad fotografiou.
Väčší problém by to bol v prípade Android smartfónov, nakoľko väčšina z nich využíva skenovanie odtlačkov prstov ako primárny spôsob overenia. Platí to dokonca aj pre vlajkové lode.
„Naše experimenty naznačujú, že v niektorých situáciách môže tento vzťah zvýšiť účinnosť forenzného vyšetrovania takmer o dva rády,“ uzatvárajú výskumníci.