Asi ako všetko, aj umelá inteligencia (AI) má svoju temnú stránku. Potenciál tejto technológie je naozaj obrovský – už teraz ju využívame napríklad na zásadné pokroky v medicíne, na tvorbu umenia, na vylepšovanie iných technológií, ako sú napríklad smartfóny, a mnohé ďalšie prospešné účely. No žiaľ, nájdu sa aj takí, ktorí chcú túto technológiu iba zneužiť, často s celkom odporným cieľom.
Kapitoly článku:
Ako píše britská BBC, po novom záškodníci zneužili AI na vytvorenie deepfake fotografií, ktorá znázorňujú obnaženú Taylor Swift. Áno, tú známu speváčku. Ako naznačuje pojem „deepfake“, ide o umelo vytvorené fotografie. Žiaľ, dokázali sa dopracovať na šíry internet, kde si ich ku dnešnému dňu zobrazili milióny ľudí. Konkrétne boli zavesené na sociálne siete, vrátane X (Twitter) a Telegramu.
Čo je to deepfake? Tento pojem označuje úpravu mediálneho súboru (fotografií alebo videí), ktorá takmer „do bodky“ replikuje skutočnosť, čiže originál. Za deepfake teda možno označiť aj umelo vytvorené fotografie obnažených celebrít.
V súvislosti so šírením dehonestujúcich fotografií známej speváčky sa americkí politici začali dožadovať prijatia nových zákonov, ktoré by efektívne kriminalizovali vytváranie a šírenie takýchto deepfake-ov. Koniec koncov, okrem iného ide o poškodzovanie mena a reputácie známej osoby. A v takom prípade je isté, že príde reakcia.
Sieť X už ubezpečila verejnosť, že fotografie zachytávajúce nahú Taylor Swift aktívne odstraňuje a podniká „príslušné kroky“ proti účtom, ktoré sa akokoľvek podieľali na ich šírení. „Situáciu pozorne sledujeme, aby sme zabezpečili okamžité riešenie akýchkoľvek ďalších porušení pravidiel a odstránenie inkriminovaného obsahu,“ uviedla.
Jedna fotografia bola zobrazená až 47 miliónov krát
Ako-tak dobrou správou je, že predmetné fotografie z internetu skutočne miznú. No žiaľ, nie všetky sa stihli zvesiť včas. Jedna z fotografií celebrity mala byť pred jej odstránením zobrazená až 47 miliónov krát. Konkrétne na X už nie je možné vyhľadať „Taylor Swift“, ani výrazy ako „Taylor Swift AI“ a „Taylor AI“.
Toto rozhodne nie je prvý (a zrejme ani posledný) prípad zneužitia AI na tento zákerný účel. V jednej štúdií v roku 2023 sa zistilo, že od roku 2019 došlo až k 550-percentnému nárastu tvorby falzifikátov, ktorý hnala umelá inteligencia.
Napriek tomu ale v súčasnosti neexistujú žiadne federálne zákony proti zdieľaniu alebo vytváraniu deepfake snímok. Postupne sa však táto medzera zaceľuje. Napríklad v Spojenom kráľovstve sa zdieľanie deepfake pornografie stalo nezákonným minulý rok v rámci zákona o online bezpečnosti.
Asi však mnohí budú súhlasiť s tým, že zdieľanie deepfake fotografií by malo byť zakázané, resp. trestné všade. Takýto obsah totiž môže spôsobiť „nenávratnú emocionálnu, finančnú a reputačnú ujmu,“ ako povedal Joe Morelle, člen Snemovne reprezentantov USA.
Ďalšou smutnou skutočnosťou je, že deepfake obsah v drvivej väčšine prípadov zachytáva ženy. Podľa správy State of Deepfakes zverejnenej minulý rok tvoria ženy až 99 % takéhoto obsahu. Taylor Swift teda rozhodne nie je jedinou obeťou zneužitia moderných technológií. „Či už je obeťou Taylor Swift alebo ktorýkoľvek mladý človek v celej našej krajine, musíme zaviesť ochranné opatrenia na boj proti tomuto alarmujúcemu trendu,“ uviedol republikánsky kongresman Tom Kean Jr.
Konkrétne Taylor Swift sa k inkriminovaným obrázkom verejne nevyjadrila. Denník Daily Mail však uviedol, že jej tím „zvažuje právne kroky“ proti stránke, ktorá deepfake obrázky zverejnila.
Treba sa sústrediť na to dobré
Žiaľ, toto je jedna z tých temných stránok technologického pokroku. Nežijeme v rozprávke, takže je vždy prítomné riziko zneužitia. A evidentne to platí aj o AI.
Na druhú stranu, ako sme spomenuli v úvode, AI aktuálne slúži aj mnohým pozitívnym účelom. Okrem iného pomáha aj s liečbou rakoviny. Nemocnica Addenbrookes Hospital ešte v novembri minulého roku uviedla, že za pomoci AI trénuje počítače používané na mapovanie orgánov pacientov počas tomografie (CT). Tvrdila, že táto metóda vedie k lepšej presnosti, ako aj že predstavuje rýchlejší a menej invazívny spôsob liečby, a že zdravotníci zaznamenali zlepšenie v identifikácii a odstraňovaní nádorov v porovnaní s doposiaľ používanými metódami.
Tento proces liečby sa označuje ako tepelná ablácia, pričom jej hlavnými benefitmi majú byť presnosť a schopnosť liečiť viacero menších nádorov súčasne, a to s nízkym rizikom poškodenia okolitého tkaniva alebo orgánov.
Tejto téme sme sa podrobnejšie venovali v samostatnom článku.