Apple môže už budúci rok upustiť od jednej zo svojich nepopulárnych stratégií, konkrétne používania rok starého čipu pre základné modely iPhone, píše nextpit. Kalifornský gigant s touto stratégiou začal pri iPhone 14 – iPhone 14 a iPhone 14 Plus dostali vtedy rok starý A15 Bionic. A pokračoval v nej aj tento rok, teda pri iPhone 15.
Prejsť na:
Toto delenie z určitého hľadiska dáva, resp. dávalo rozum. Apple vďaka starším čipom dokáže znížiť výrobné náklady základných modelov, hoci spotrebitelia to ktovieako nepociťujú. V skutočnosti je asi celkom jasné, čo chcel Apple týmto rozhodnutím dosiahnuť – aby základné modely pôsobili menej atraktívne, teda aby ľudia radšej investovali pár stoviek eur navyše za jednu z prémiových možností.
Apple totiž negeneruje zisk z objemu predaja, ako to robí napríklad Xiaomi. Namiesto toho sa snaží maximalizovať zisk na jednu jednotku. Preto je preňho výhodnejšie, keď zákazníci kupujú drahšie modely. No hoci sa o to veľmi snaží, aspoň na Slovensku stále viac preferujeme základné modely. Sú síce menej výkonné a okresané o niektoré funkcie, no stále predstavujú atraktívny pomer cena/výkon.
Prečítajte si tiež:
- Telekom a Orange vydali mimoriadne varovanie: Táto nebezpečná SMS-ka môže prísť aj vám
- LG chystá revolučný herný monitor: Tituly si na ňom vychutnáte až pri 480 FPS
- Slováci majú ideálnu príležitosť: Xiaomi zlacnilo špičkové zariadenia, týchto 5 skutočne stojí za to
Je ale dosť možné, že od tejto snahy upustí. Teda aspoň čo sa týka čipov. Redaktori portálu MacRumors citujúc anonymné zdroje uvádzajú, že v útrobách vývojárskeho kódu systému iOS 18 sa nachádzajú zmienky o štyroch nadchádzajúcich modeloch iPhone, menovite iPhone 16, iPhone 16 Plus, iPhone 16 Pro a iPhone 16 Pro Max. Interne majú byť smartfóny známe pod označeniami D47, D48, D93 a D94.
Opäť rovnosť
Názvy budúcoročných zariadení ktovieako neprekvapili. Prekvapila skôr časť kódu, ktorá tvrdí, že všetky štyri smartfóny budú používať podobnú čipovú súpravu označenú ako t8140. Okrem toho prezrádza, že táto súprava nesie kódové označenie Tahiti. Komerčne by mala byť známa ako A18.
Ak kód neklame, možno očakávať, že všetky modely iPhone 16 bude poháňať procesor A18. Nie je však úplne jasné, či budú základné modely vybavené rovnakou verziou A18 ako dva vyššie modely.
Súčasné špičky v podobe iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max sú poháňané čipom A17 Pro. Aby Apple zachoval kontinuitu, nadchádzajúce top-end modely zrejme dostanú A18 Pro.
V tomto momente ide len o špekulácie, takže nič nemožno predpovedať s istotou. Môžeme však aspoň polemizovať. Čo sa týka čipu A18, je možné, že pôjde o úplne nový procesor, ktorý bude mať mierne osekané kapacity v porovnaní s A18 Pro. V čom presne by ho mohol Apple osekať? Napríklad v počte jadier alebo výške taktovacej frekvencie.
Nevysvetliteľné obmedzenie
Nakoľko je od nás predstavenie iPhone 16 vzdialené takmer rok, mnoho podrobných informácií o zariadeniach nepoznáme. Postupne sa ale začínajú objavovať prvé špekulácie. Okrem tej o čipe, ktorej sme sa venovali vyššie, sa objavili napríklad fámy o displejoch. Prvá fáma tvrdila, že základné modely iPhone 16 konečne dostanú plynulé displeje s technológiou ProMotion, resp. obnovovacou frekvenciou 120 Hz. Druhá fáma však túto informáciu zamieta a tvrdí, že aj modely iPhone 16 a iPhone 16 Plus budú vybavené displejmi so základnou obnovovacou frekvenciou 60 Hz.
Pôvodne sa očakávalo, že plynulé displeje prídu na základné modely iPhone s nástupom série iPhone 14. Tak sa ale nestalo. Následne sa predpovede v tomto smere zmenili na iPhone 15. Ani to však nebola pravda. A žiaľ, pravda to zrejme nebude ani do tretice.
Je to veľká škoda, nakoľko na Android smartfónoch môžeme plynulé displeje pozorovať už mnoho rokov. Postupne dokonca začínajú pokrývať aj mnohé cenovo dostupnejšie smartfóny. Je teda celkom ťažké pochopiť, prečo a hlavne ako veľa chce Apple ušetriť tým, že početnej časti svojej používateľskej základne odoprie tak bežnú funkciu.