Popredné komunikačné platformy, ktoré sú využívané miliónmi až miliardami ľudí z celého sveta, majú povinnosť chrániť svoju hojnú používateľskú základňu rôznymi bezpečnostnými mechanizmami. Väčšina z nich je štandardne zapnutá, no existujú aj také ochranné nastavenia, ktoré si používateľ môže aktivovať sám. Pár takých nájdeme aj v prostredí služby WhatsApp.
Prejsť na:
Aj v tej existuje niekoľko voliteľných nastavení, ktoré si používateľ môže prispôsobiť (zapnúť/vypnúť) podľa vlastného uváženia. Ktoré sa hodia najviac? Na túto otázku po novom odpovedá priamo výkonná reprezentantka WhatsApp, konkrétne riaditeľka pre ochranu súkromia Uzma Baskalarová, píše server 91Mobiles.
Nové funkcia sú fajn, no bezpečnosť je prioritou
WhatsApp je medzinárodne známou komunikačnou platformou, ktorá sa teší obrovskému množstvu používateľov. Aj vďaka svojej ohromnej popularite sa v poslednom období dočkala mnohých dôležitých aktualizácií, ktoré priniesli nové funkcie či nejaké tie vizuálne úpravy. To však nestačí. Platforma kvôli neustálemu pokroku podvodných útokov udržiavať v kondícii aj bezpečnostnú stránku aplikácie.
Prečítajte si tiež:
- iPhone bude ešte bezpečnejší: Získa funkciu, ktorá zlodejom znemožní prístup k bankovým aplikáciám
- Policajti varujú pred novým podvodom. Žena zo Slovenska prišla o stovky eur, nedala si pozor na jednu vec
- Alza bije na poplach. Na toto si pred Vianocami dávajte najväčší pozor, inak prídete o peniaze
WhatsApp sa prezentuje ako bezpečná voľba na výmenu správ, byť to súkromných či skupinových, ako aj na realizovanie telefónnych hovorov. To však neznamená, že je neprelomiteľná. Každá služba vystavená obrovskej mase ľudí čelí určitým hrozbám. A WhatsApp rozhodne nie je výnimkou.
Ako sa možno lepšie chrániť?
Preto je dôležité, aby pre maximálnu bezpečnosť svojich konverzácií niečo robili aj samotní používatelia. V tomto momente môžeme premostiť naspäť k odborníčke Uzme Baskalarovej. Tá na sociálnej sieti zverejnila návod obsahujúci sériu krokov, ktorými používatelia môžu znížiť riziko napadnutia svojho konta. Čo presne radí?
Celkovo poskytla štyri tipy, z ktorých prvým je zapnutie tzv. miznúcich správ. Ide o funkciu, po ktorej aktivácii sa správy vymažú po určitom čase od odoslania. Mnohým sa môže zdať ako zbytočná, no opak je pravdou. Ak s priateľmi alebo rodinou konverzujete o niečom, k čomu sa v budúcnosti nebudete musieť vrátiť, touto funkciou sa poistíte, že sa v prípade napadnutia konta nedostanú správy do zlých rúk. Funkciu si môžete aktivovať prejdením do sekcie Súkromie a následným klepnutím na možnosť Predvolený časovač správ.
Druhým odporúčaným krokom je zvýšenie ochrany zálohovania. V tomto prípade pomôže aktivácia šifrovania príloh. To znamená, že prípadný zlodej bude mať náramne sťažený prístup k zdieľaným prílohám. Túto funkciu si môžete aktivovať v sekcii Zálohovanie chatov pod možnosťou Šifrovanie príloh.
Ďalším tipom je zamknutie dôležitých chatov. Táto funkcia automaticky schová konverzácie pod zámok. Ak sa teda náhodou dostane k vášmu smartfónu nežiadaná osoba, aplikáciu síce otvorí, no k jednotlivé konverzácie už nie. Zámok si môžete nastaviť otvorením aplikácie a klepnutím na vašu profilovú fotografiu.
Napokon riaditeľka odporúča automatické stíšenie hovorov od neznámych kontaktov. Pri tejto funkcii toho asi netreba veľa vysvetľovať. Ak si túto funkciu zapnete, cudzie kontakty vám síce budú môcť zavolať, no vyzváňanie bude automaticky stíšené, čím môžete predísť mnohým pokusom o podvod. Pre aktiváciu stačí prejsť do aplikácie WhatsApp a zvoliť príslušnú možnosť na karte Rozšírené v sekcii Súkromie.
Systém zálohovania sa čoskoro zmení
Čo sa týka zmieneného zálohovania, musíme podotknúť, že platforma v tomto smere postupne zavádza výrazné zmeny. Ako sme vás informovali v tomto článku, doposiaľ zálohovanie fungovalo tak, že sa konverzácie a zdieľané médiá ukladali na konkrétny Disk Google bez toho, aby na cloudovom úložisku zaberali miesto. Po novom budú všetky údaje, teda konverzácie, fotografie, obrázky aj videá, znovu zaberať voľný úložný priestor.
„Zálohy v systéme Android sa čoskoro začnú započítavať do limitu cloudového úložiska konta Google, podobne ako sa zálohy WhatsAppu spracúvajú na iných mobilných platformách. Táto zmena sa najskôr začne zavádzať pre používateľov WhatsApp Beta od Decembra 2023 a potom postupne pre všetkých používateľov od začiatku budúceho roka,“ uvádza stránka podpory spoločnosti Google.