Známy výrobca smartfónov z Číny, ktorý už dlhšie funguje aj u nás na Slovensku, má aj v týchto okamihoch pripravovať nový rad špičkových modelov s ohýbateľným displejom. Konkrétne hovoríme o výrobcovi Vivo a smartfónoch Vivo X Fold 3 a Vivo X Fold 3 Pro, ktoré sú inak známe pod označeniami V2303A, resp. V2337A. Ako píše server Gizmochina, renomovaný informátor Digital Chat Station po novom prináša podrobnejšie informácie o prémiovejšom modeli z dvojice, teda Vivo X Fold 3 Pro.
Prejsť na:
Vivo X Fold 3 Pro
Informátor tvrdí, že novinka bude vybavená dvoma displejmi, čo je u skladacích smartfónov štandardom. Hlavná obrazovka sa má pýšiť rozlíšením 2K a obnovovacou frekvenciou 120 Hz. Vsadený má byť do tenkej a ľahkej konštrukcie. Očakáva sa, že Vivo X Fold 3 Pro bude vážiť 250 g, čo je o takmer 30 g menej v porovnaní so súčasným modelom, čiže Vivo X Fold 2.
Vonkajší aj vnútorný displej by mal disponovať vstavaným ultrazvukovým snímačom odtlačkov prstov. Treba poznamenať, že skladacie smartfóny od Vivo sú jediné, ktoré používajú bleskurýchly ultrazvukový skener. To sa môže zdať ako drobnosť, avšak ultrazvuková technológia je podstatne presnejšia a rýchlejšia v porovnaní so štandardným svetelným snímačom.
Interiér má byť taktiež špičkový. Čo sa týka batérie, informátor nespomína jej presnú kapacitu, no tvrdí, že bude podporovať až 100 W káblové a 50 W bezkáblové nabíjanie. Na úlohu čipu majú byť dvaja kandidáti, a to Snapdragon 8 Gen 3 od Qualcommu a Dimensity 9300 od MediaTeku.
Hovoriac o fotografii, podľa informátora bude Vivo X Fold 3 Pro disponovať troma objektívmi. Do hlavnej role sa má postaviť bližšie nešpecifikovaný snímač s rozlíšením 50 Mpx a podporou pre optickú stabilizáciu obrazu (OIS). Vraj môže ísť o snímač LYT-900 od Sony. Sekundovať mu zrejme bude jeden periskop s optickým priblížením a jeden ultraširokouhlý senzor.
Nateraz nie je isté, v čom sa bude „Pro“ variant odlišovať od základného modelu. Dozvedieť by sme sa to ale mali už čoskoro, nakoľko zariadenia údajne debutujú už v priebehu prvej štvrtiny 2023.
Snapdragon vs. Dimensity
Ako sme spomenuli, nie je úplne isté, či bude Vivo X Fold 3 Pro poháňať Snapdragon 8 Gen 3 alebo Dimensity 9300. O oboch čipoch však čo-to vieme, a tak môžeme aspoň ako-tak usúdiť, ktorý by bol výhodnejší.
Snapdragon 8 Gen 3 sa pýši architektúrou s jedným hlavným jadrom Cortex-X4 (3,3 GHz), piatimi jadrami Cortex-A720 (3x 3,15 GHz/2x 2,96 GHz) a dvoma jadrami Cortex-A520 (2,27 GHz). Uplatnený bol 3 nm výrobný proces, ktorý sľubuje vysoký výpočtový výkon a špičkovú energetickú efektivitu.
Dimensity 9300 má celkom unikátnu architektúru, nakoľko používa až štyri jadrá Cortex-X4 s taktovacou frekvenciou 3,25 GHz a štyri jadrá Cortex-A720 s taktovacou frekvenciou 2 GHz.
Ktorý je výkonnejší? Odpoveď na túto otázku nám ponúkajú záznamy z benchmarkingových platforiem.
Podľa webu NanoReview dokázal čip od Qualcommu v rámci testu platformy AnTuTu 10 získať skóre 1 948 995 bodov, čo je veľmi slušné. Exceluje predovšetkým výkonom CPU a GPU. Dimensity 9300 je však na tom o poznanie lepšie. V AnTuTu 10 mal totiž obdržať až 2 249 687 bodov, čo je najviac spomedzi všetkých čipov pre smartfóny na trhu.
Je tu jeden háčik
Na základe týchto informácií možno usúdiť, že lepšou voľbou by bol procesor od MediaTeku. Je tu však jeden veľký háčik. Dimensity 9300 si dokáže udržať špičkový výkon len chvíľu.
Dôvodom je energetická efektivita. Čím má procesor vyšší výkon, tým viac sa zahrieva. To znamená, že špičkové čipy si vyžadujú spoľahlivé chladenie. To ale nie je vždy úplne jednoduchá úloha, predovšetkým ak hovoríme o smartfónoch, v ktorých nie je toľko voľného miesta.
A práve to je achillovou pätou nového Dimensity 9300. Čip v záťažovom teste vykázal rapídne poklesy výkonu v priebehu času. Na začiatku testu bolo na procesore spustených 100 výpočtových vlákien. V priebehu prvých 3 minút dosahoval výkon približne 90 % pôvodnej úrovne, čo je stále celkom dosť. Do 9 minút od sa však výkon pohyboval už len okolo 75 % pôvodnej úrovne. A žiaľ, klesal aj naďalej, až kým nedosiahol iba 46 % pôvodnej úrovne.
Tieto percentá boli odvodené od taktovacej frekvencie jednotlivých jadier. V troch prípadoch mala klesnúť len na 1,5 GHz, v dvoch prípadoch na 1,2 GHz, pričom jedno jadro dokonca kleslo na 0,6 GHz. Pripomíname, že počet GHz určuje, koľko operácii dokáže jadro, resp. čip, vykonať za jednu sekundu. Logicky teda platí, že čím je taktovacia frekvencia nižšia, tým je výkon slabší.
Zatiaľ nevieme, či je možné túto záležitosť vyriešiť softvérovou aktualizáciou, alebo sa MediaTek spolieha na to, že výrobcovia budú vo svojich smartfónoch používať efektívnejšie chladiace systémy.
V súčasnom stave teda bude výhodnejšou voľbou, aspoň pre spotrebiteľov, Snapdragon 8 Gen 3.