Všeobecne platí, že ak porušíte určitý dopravný predpis, dostanete pokutu alebo budete stíhaní políciou. Štát však umožňuje získanie výnimky, ktorá voči niektorým predpisom (a sankciám, ktoré hrozia za ich porušenie) poskytuje imunitu. No je dôležité si uvedomiť, že výnimka má určité pravidlá. Ak ju vodič použije nesprávne, vystavuje sa vážnemu trestu. Na jeden prípad nesprávneho použitia výnimky po novom upozorňuje aj TOPSPEED.sk na základe informácií portálu Aktuality.sk.
Prejsť na:
Pochopiteľne, výnimka oslobodzuje vodiča len od menej závažných priestupkov. Vodič s výnimkou môže napríklad vojsť do oblasti so značkou zákazu vjazdu alebo zastaviť na mieste, kde je jasne udaný zákaz zastavenia. V prípade, že vodiča odchytí polícia, musí sa preukázať. Problém vznikne vtedy, keď dokument už na prvý pohľad nepôsobí dôveryhodne či legitímne.
Nesprávne použitie môže byť neúmyselné, ale aj úmyselné. Tak či onak, nesprávne použitie výnimky môže mať vážne následky.
Prázdne riadky budia podozrenie
Na vlastnej koži sa o tom nedávno presvedčil jeden vodič v Bratislave, ktorý sa úmyselne preukazoval falošnou výnimkou umiestnenou za čelným sklom. Policajná hliadka v Starom Meste v Bratislave zastavila jeho Toyotu Hilux. Výnimka, ktorou sa vodič preukázal, už na prvý pohľad pôsobila zvláštne. Dokument totiž nemal vyplnené riadky, v ktorých by sa mal uvádzať držiteľ vozidla, ktorému je výnimka udelená. Chýbalo aj evidenčné číslo vozidla. Ide o dôležité údaje, ktorých absencia automaticky znamená, že výnimka je neplatná.
Polícia sa rozhodla situáciu prešetriť. Výsledkom je trestné stíhanie. „V uvedenom prípade poverený príslušník Okresného riaditeľstva PZ Bratislava I začal trestné stíhanie pre prečin falšovania a pozmeňovania verejnej listiny, úradnej pečate, úradnej uzávery, úradného znaku a úradnej značky,“ uviedla Jana Šimunková, bratislavská krajská hovorkyňa.
Vozidlo bolo používané Jakubom Halabicom, ktorý je bratom Michala Halabicu, riaditeľa odboru dopravy v Bratislavskom samosprávnom kraji.
„Vo vami uvedenom prípade bola vec postúpená Okresnému úradu Bratislava na prejednanie priestupku, lebo výsledky skráteného vyšetrovania preukázali, že nejde o trestný čin ani o iný správny delikt, ale ide o skutok, ktorý by mohol byť priestupkom,“ dodala neskôr hovorkyňa krajského riaditeľstva.
Toto pritom nie je prvý prípad, kedy sa osoba pokúsila o zneužitie výnimky. Pred časom sa ju pokúsil zneužiť aj Alexander Moskalina, priateľ Jána Slotu, na vozidlo značky Jaguar. Oficiálne malo toto vozidlo vykonávať službu pre firmu prevádzkujúcu klenotníctvo. Polícia zneužitie odhalila po tom, čo vodič v snahe zneužiť výnimku nechával auto odstavené na pešej zóne v Trenčíne.
Kto udeľuje výnimky a pre koho?
Výnimky, ktoré oslobodzujú vodičov od niektorých dopravných priestupkov, udeľuje ministerstvo vnútra, a to napríklad súkromným bezpečnostným službám alebo štátnym orgánom, ktoré výnimky potrebujú na plnenie svojich služobných povinností. Príkladom môžu byť vozidlá SBS služby, ktoré prepravujú peniaze do bankomatov.
Niekedy sa však k výnimke môžu dostať aj osoby, ktoré nepracujú pre žiadnu takúto službu alebo orgán. Stále je ale potrebné, aby príslušná dokumentácia bola správne vyplnená a potvrdená úradmi.
Podrobnosti o prípade nie sú známe
Späť k prípadu Halabicu, podrobnosti ohľadne vyšetrovania nám nateraz nie sú známe. Objasnenie doposiaľ nepriniesol ani samotný Bratislavský samosprávny kraj (BSK). „Radi by sme upozornili, že ide o vyšetrovanie súkromnej osoby, s ktorým Bratislavský samosprávny kraj nemá nič spoločné. Považujeme za dôležité, aby orgány činné v trestnom konaní predmetnú záležitosť vyšetrili bez toho, aby akékoľvek tretie strany do nej zasahovali, ako aj z nej parciálne vyťahovali a zverejňovali akékoľvek informácie,“ uviedla Lucia Forman, hovorkyňa BSK.