Spoločnosť SpaceX túto noc vyniesla do vesmíru raketu Falcon Heavy s veľmi cenným nákladom. Smerom k orbite Zeme odštartovala s lietadlom X-37B patriacemu americkej armáde, ktoré absolvovalo už sedem misií. Téme sa venuje server SpaceNews.
Prejsť na:
Raketa odštartovala v piatok o 02:07 nášho času, a to zo štartovacieho komplexu 39A v Kennedyho vesmírnom stredisku NASA na Floride. Vynesenie armádneho lietadla bolo súčasťou už 97. štartu SpaceX v tomto roku a celkovo siedmeho štartu rakety Falcon Heavy. Konkrétne išlo o misiu s označením USSF-52.
Štartu predchádzalo viacero odkladov
Pôvodne sa očakávalo, že misia USSF-52 odštartuje 10. decembra, no napokon sa tak nestalo kvôli nepriaznivému počasiu. Štart tak bol presunutý na 11. decembra, no ani vtedy sa raketa neodlepila od Zeme. O tri dni neskôr, teda 14. decembra, sa Falcon Heavy vrátila do hangáru. Údajne na nej bolo potrebné vymeniť jeden alebo viacero motorov.
Napokon sa štart konal až dnes v nočných hodinách. Bočné urýchľovače sa mali od Falcon Heavy oddeliť necelé tri minúty po štarte, zatiaľ čo druhý stupeň sa oddelil asi štyri minúty po štarte. Oddelené urýchľovače následne doleteli do vyhradených pristávacích zón v Cape Carneval. Podarilo sa im to zhruba 8 minút po štarte.
130-miliónová misia
Čo sa týka nákladu, pre lietadlo X-37B išlo o prvý štart na palube rakety Falcon Heavy. Predtým 5-krát štartovalo na rakete Atlas 5 od spoločnosti United Launch Alliance a raz na rakete Falcon 9. SpaceX získala kontrakt na realizáciu misie USSF-52 ešte v júni 2018. Jeho hodnota bola vyčíslená na 130 miliónov dolárov (117,6 milióna €).
X-37B je armádne, opakovane použiteľné lietadlo, ktoré sa účastní vesmírnych misií už od roku 2010. Tie zvyčajne trvajú niekoľko rokov, pričom inak by tomu nemalo byť ani v prípade USSF-52. Lietadlo sa vypúšťa do kozmu ako satelit, avšak po skončení misie je stiahnuté naspäť a vyslané na Zem, kde pristáva buď to na dráhu v Kennedyho vesmírnom stredisku alebo vo Vandenbergovej vesmírnej základni v Kalifornii.
Nový rekord?
Cieľová obežná dráha poslednej misie nám nateraz nie je známa. Vesmírni pozorovatelia na základe navigačných varovaní a skutočnosti, že sa lietadlo vznieslo na palube ťažkej rakety Falcon Heavy, však odhadujú, že cieľom je dosiahnutie rekordnej výšky. X-37B je pritom veľmi agilným lietadlom schopným rýchlych manévrov, takže dokáže rýchlo meniť svoju obežnú dráhu, čo nadšencom náramne sťažuje jeho sledovanie.
Lietadlo s dĺžkou 29 metrov má v kozme vykonávať širokú škálu testov, vrátane prevádzky v nových orbitálnych režimoch, experimentovania s technológiami na uvedomenie si vesmírnej oblasti a skúmania účinkov žiarenia na materiály poskytnuté NASA.
Viacero múch jednou ranou
Na palube sa taktiež nachádzajú semená rastlín, ktoré budú vystavené náročnému radiačnému prostrediu. V tomto prípade ide o misiu Seeds-2. To ale stále nie je všetko. Okrem uvedeného bude vypustený FalconSat-8, malý satelit vyvinutý na vedecké experimenty.
Predošlá misia pre X-37B začala v máji 2020 a skončila v novembri 2022 po tom, čo sa lietadlu podarilo nastaviť nový rekord vo výdrži. V rámci misie OTV-6 strávilo na zemskej orbite 908 dní.