Slovensko je plné šikovných ľudí. Jedným z viacerých dôkazov je startup Twinzo, ktorý má skutočne chvályhodný cieľ. Chce totiž pomôcť firmám a verejnej správe v zefektívnení svojich činností, ako aj znížení produkovaných emisií. Dosiahnuť to plánuje prostredníctvom technológie 3D digitálnych dvojčiat.
Prejsť na:
Táto technológia umožňuje firmám a verejnej správe prezerať a okamžite analyzovať presné modely konkrétnych tovární, objektov, budov, kancelárií alebo dokonca celých miest. Symfónia virtuálnej simulácie, strojového učenia, internetu vecí a modelov veľkých dát – to všetko v jedinej aplikácií.
Subjekty využívajúce technológiu startupu majú možnosť ušetriť peniaze a znížiť negatívne vplyvy svojej činnosti na životné prostredie, čo sú de facto dve muchy jednou ranou.
Startup pritom neplánuje byť aktívny len u nás. Chce expandovať na ďalšie európske trhy, k čomu získa svoju vôbec prvú investíciu vo výške 2,3 milióna €. Investičné kolo viedol Critical Ventures, portugalský fond zo skupiny Critical Group, ktorý sa špecializuje na investície do startupov v oblasti technológií a pomáha im expandovať. Twinzo podporili aj české fondy Soulmates Ventures a DEPO Ventures, ku ktorým sa pridal slovenský fond Venture to Future Fund.
„Twinzo ponúka firmám nástroj, pomocou ktorého môžu robiť informované rozhodnutia na základe dát, optimalizovať pracovné procesy alebo kontrolovať nebezpečné pracovné odvetvia. Všetky tieto rozhodnutia môžu robiť odkiaľkoľvek prostredníctvom mobilného telefónu. Sme radi, že tieto výhody oceňuje čoraz viac firiem a investorov, vďaka čomu môžeme náš produkt vylepšovať a rozširovať ho medzi nových klientov,“ hovorí Michal Ukropec, zakladateľ a CEO spoločnosti Twinzo.
Lepšia udržateľnosť pomocou 3D vizualizácie
Platforma Twinzo ponúka svojim používateľom možnosť vytvárať a spravovať 3D digitálne kópie konkrétnych tovární, budov, domov, kancelárií alebo dokonca celých miest. Slúži na ich diaľkové ovládanie a poskytuje prístup k informáciám v reálnom čase prostredníctvom smartfónu alebo intuitívneho 3D rozhrania. V ňom ponúka lokalizáciu, sledovanie vo vnútri alebo vonku a hĺbkovú analýzu údajov. To umožňuje klientom starostlivo plánovať a monitorovať využitie materiálu a výrobných prostriedkov.
„Rýchlosť v dnešnej digitálnej dobe je pre podnikanie kľúčová. S našou platformou získa spoločnosť úplne nový pohľad na svoje výrobné závody, kancelárie alebo logistické centrá bez toho, aby ich musel niekto fyzicky navštíviť. Vďaka tomu sa manažment môže sústrediť na to najdôležitejšie – na stratégiu. Naša aplikácia umožní robiť kľúčové rozhodnutia o 35 % rýchlejšie a lepšie plánovať firemné procesy,“ dodáva Ukropec.
Twinzo v súčasnosti prevádzkuje okolo 95 virtuálnych dvojčiat na celkovej ploche 270 miliónov m2. Využíva pritom viac ako 20 000 lokátorov a takmer 11 000 senzorov internetu vecí (IoT). Tri roky od založenia Twinzo mu dôverujú spoločnosti Škoda Auto, Whirlpool, Benteler, Nemak, Mondēlez International a ďalšie. Technológia digitálnych dvojčiat pomáha minimalizovať riziká, najmä pri práci na zložitých projektoch, poskytuje cenné údaje, ktoré umožňujú spoločnostiam navrhovať, testovať a modelovať svoje projekty, a tak môžu ešte rýchlejšie uvádzať nové produkty na trh.
Podľa spoločnosti Accenture sa táto technológia použila pri vývoji až 85 % všetkých elektrických vozidiel a viac ako 75 % svetovej veternej energie. Okrem toho našla svoje uplatnenie aj v prevratných pilotných projektoch v oblasti udržateľnosti, ako sú elektrické pece, prvé lietadlo na svete poháňané slnečnou energiou a nové biomateriály.
Accenture predpovedá, že potenciál tejto technológie bude aj naďalej rásť, pričom do roku 2030 má dosiahnuť hodnotu 1,3 bilióna dolárov. Pomôže tiež znížiť emisie CO2eq až o 7,5 tony.
Ohromná podpora
Twinzo pomáha firmám zvyšovať svoju efektivitu, čo vedie k lepším obchodným výsledkom, ako aj nižšej spotrebe zdrojov. Podľa Hyneka Sochora, zakladateľa a predsedu predstavenstva akcelerátora a fondu Soulmates Ventures, bude možné pomocou riešeniu startupu monitorovať celé ekonomiky a podnikať účinné kroky smerom k uhlíkovej neutralite.
„Tí, ktorí sú zodpovední za kľúčové rozhodnutia vo firmách, zvyčajne nemajú k dispozícii komplexné a aktuálne údaje. Navyše problémy, ktorým čelia, si vyžadujú hlbšiu analýzu a prezentáciu. To núti spoločnosti vynakladať viac zdrojov. Digitálne dvojčatá majú obrovský potenciál nielen pri hľadaní úspor, ale aj pri rozvoji inovácií. Sme radi, že môžeme spoločnosti Twinzo pomôcť rozšíriť jej jedinečné riešenie, ktoré môže zmeniť tvár mnohých priemyselných odvetví,“ hovorí Michal Ciffra, partner DEPO Ventures.