Firmy toho v zákulisí chystajú oveľa viac, než koľko sa naozaj dostane ku konečným spotrebiteľom. To znamená, že mnohé z ich projektov nikdy neuzrú svetlo sveta. Výnimkou nie je ani Apple, ktorý počas všetkých tých rokov svojej existencie započal a ukončil mnoho produktových plánov. Jedným zo zariadení, ktoré Apple vymyslel, no nikdy nevydal, je napr. nabíjačka AirPower. Ako spotrebitelia sme sa dočkali len prototypu. Dôvod, prečo sa tak (ne)stalo, nám teraz prináša server MacRumors.
Prejsť na:
AirPower možno poňať ako nabíjaciu podložku navrhnutú na súbežné nabíjanie smartfónu, hodiniek a slúchadiel. Nápad to bol skvelý a ospevovaný, no mal vážne defekty. Prototyp síce fungoval, no trápili ho problémy s príliš vysokými prevádzkovými teplotami, ktoré mohli poškodiť zariadenia umiestnené na nabíjačke.
Vysoké očakávania vyústili v sklamanie
Apple nabíjačku oznámil ešte v roku 2017, čiže v tom istom roku ako legendárny iPhone X. Hlavnou výhodou nabíjačky malo byť, že zariadenia sa dokázali nabíjať bez ohľadu na to, kde boli položené. Vo vnútri sa totiž nachádzalo mnoho vzájomne sa prekrývajúcich cievok.
Prečítajte si tiež:
- Smartfóny Galaxy S24 bude vedieť vymazať veci z videa: Extrémne výkonná AI z neho spraví postrach pre konkurenciu
- Ešte ti chýbajú darčeky na Vianoce? Žiadny strach. Xiaomi uvádza TOP zľavu na týchto 5 produktov
- Samsung Galaxy S24: Veľký únik potvrdil detaily o všetkých farbách, konfiguráciách aj cenách
Apple mal skutočne veľké plány a ambície. Dokonca navrhol špeciálne nabíjacie animácie, pričom samotná nabíjačka mala byť schopná zobrazovať aktuálne percentá batérie všetkých „pripojených“ zariadení.
Tieto plány a ambície sa však nikdy nenaplnili. Problémy s teplotou pretrvávali aj v nasledujúcom roku po viacerých úpravách. O rok na to, čiže v priebehu 2019, kalifornský gigant od projektu definitívne upustil.
Prvé fotografie zobrazujúce prototyp AirPower viac do hĺbky sa však prvýkrát objavili až v roku 2020. Zobrazovali konštrukciu s viacerými internými cievkami a obvodmi. Prvé videá boli potom publikované v roku 2021. Od toho času sa objavilo viacero ďalších prototypov nabíjačky, no väčšina z nich nebola a nie je funkčná.
Nabíjanie fungovalo, no nie vždy
V čom presne bola chyba? Odpoveď na túto otázku nám ponúka zberateľ prototypov známy ako Kosutami, ktorému sa nedávno podarilo získať skorú verziu nabíjačky AirPower. Prototyp je vybavený 15 nabíjacími cievkami. Neskoršie verzie mali až 22 týchto cievok, pričom ich oddeľovali len maličké medzery.
Na rozdiel od väčšiny ostatných prototypov, ten vo vlastníctve zberateľa je z veľkej časti funkčný. Reštartovanie po vydaní príkazov na spustenie automatickej kalibrácie umožnilo z prototypu vyčítať veľké množstvo zaujímavých informácií, medzi ktorými sa nachádzal aj dátum inštalácie posledného firmvéru – 17. marec 2017.
Kosutami zistil, že keď boli zariadenia presne zarovnané podľa nabíjacích cievok, AirPower ich nabíjala stabilne pri nízkom napätí a bez výraznejších tepelných výkyvov. Akonáhle však boli zariadenia umiestnené „halabala“, nabíjačka sa extrémne zahrievala, a to až natoľko, že na zariadeniach nechávala viditeľné značky.
Menej je niekedy viac
Ak ste pri čítaní dávali pozor, asi už viete, na čom presne nabíjačka zlyhala. Apple tvrdil, že zariadenia na nej môžu byť umiestnené ľubovoľne. No akonáhle sa tak stalo, došlo k prílišnému prehrievaniu. Žiadneho extra komfortu sme sa teda nedočkali. Skôr naopak.
Apple si uvedomil, že tadiaľto cesta nevedie a napokon sa rozhodol od projektu upustiť. Na bezdrôtovú nabíjačku pre viacero zariadení však úplne nezanevrel. Neskôr prišiel s náhradou v podobe MagSafe.
Koreňom problému s prehrievaním boli nahusto „zoradené“ cievky. Každá z nich pri nabíjaní produkovala teplo. A keďže sa prekrývali alebo medzi nimi boli len veľmi malé medzery, teplo sa len hromadilo a rástlo. To nám taktiež vysvetľuje, prečo Apple nepomohli ani ďalšie prototypy, ktoré mali ešte viac cievok.