Startup Digitoo so sídlom v Prahe, ktorý sa zaoberá vývojom umelej inteligencie na digitalizáciu účtovných procesov, získava ďalšiu dôležitú investíciu, a to od českého Reflex Capital investora Ondřeja Fryca. Výška investície dosahuje až 2,3 milióna €. Rok dozadu startup získal objemnú investíciu aj od slovenského fondu Crowdberry.
Prejsť na:
Digitoo chce financie použiť na rozvoj svojho produktu, ako aj na expanziu do zahraničia. „Digitoo rastie a neustále napreduje. Kým doteraz sme naše služby poskytovali malým a stredne veľkým podnikom, v súčasnosti cielime už aj na veľké firmy, medzi ktorými už máme väčších klientov i partnerov. Súčasťou našej stratégie je však aj rozširovanie sa do zahraničia. Po detailnej analýze a dôslednom zvážení sme sa rozhodli expandovať do Veľkej Británie, kde sme získali aj prvých pilotných zákazníkov,“ hovorí zakladateľka Digitoo Karin Fuentes. Dodáva, že startup má ambíciu stať sa globálnou firmou zameranou na digitalizáciu účtovníctva pomocou umelej inteligencie.
Čo je Digitoo?
Digitoo je startup, ktorý vznikol v roku 2020 a aktuálne je ocenený na 13,1 milióna €. Pozostáva z 28 ľudí a ďalších 40 brigádnikov, ktorí pracujú na príprave podkladov na vývoj umelej inteligencie za účelom digitalizácie účtovníctva. V súčasnosti sa startup orientuje na malé, stredne veľké, ale aj veľké firmy, ktoré vo väčšine európskych krajín tvoria chrbtovú kosť ekonomiky. Pôsobí na slovenskom, českom a po novom aj britskom trhu, pričom sa pýši viac ako 650 pilotnými klientmi.
Snahou Digitoo je priniesť na trh riešenie v podobe intuitívnej aplikácie, ktorá nielenže prečíta faktúry, ale aj umožní ich viacúrovňové schvaľovanie a priradenie príslušných kódov.
V súčasnom procese je vo väčšine firiem zahrnutej príliš veľa manuálnej práce. A práve tú chce startup odstrániť. Účtovníci a účtovníčky tak už nebudú musieť drvivú väčšinu svojho pracovného času tráviť prepisovaním údajov z dokladov do počítača. V ideálnom scenári budú mať na starosti len vyhodnocovanie dát, spracovanie daňových priznaní a iné odborné činnosti.
Kľúčová investícia
„Digitalizácia a automatizácia účtovníctva nie je ničím novým. V Digitoo je však nielen funkčná, ale aj mimoriadne užívateľsky prívetivá. Spoločnosť má krásnu trakciu a medzinárodné ambície. To všetko, ale najmä mimoriadne schopná zakladateľka Karin, nás presvedčili, aby sme investovali,“ zdôvodňuje svoju investíciu Ondřej Fryc.
Dodáva, že hoci zvyčajne investičné kolo trvá pol roka, v tomto prípade sa ho podarilo uzatvoriť už za 3 mesiace. „S Karin sme sa stretli v septembri. V priebehu mesiaca sme sa dohodli na investícií – due diligencie a príprava zmluvy boli ukončené do konca novembra. Reflex Capital pomohol Digitoo s interným upratovaním, ale aj so zavedením ESOP plánu, teda plánu vlastníctva akcií zamestnancov.“
V súčasnosti Digitoo spracúva viac ako milión faktúr českých a slovenských firiem. Môže sa taktiež pochváliť tým, že si ho do programu, do ktoré sa zo stovky startupov z Česka dostali len dva, vybrala nadnárodná spoločnosť SAP. „Digitoo teraz integrujeme priamo do SAP. Zároveň začíname rokovať s ďalšími globálnymi hráčmi v oblasti účtovníctva,“ hovorí Fuentes.
Digitálna účtovníčka
Pre startup predstavuje nová investícia ohromný úspech. A čo navyše, prichádza len šesť mesiacov po tom, čo predstavil AI Digital Accountant, teda umelú junior účtovníčku, ktorá môže vo firmách nahradiť chýbajúcich účtovníkov. Podľa prieskumu spoločnosti Devire je totiž až 64 % účtovníkov v práci nespokojných, pričom 46 % z nich uvádza, že nespokojnosť je spôsobovaná preťažením. Aj preto pozícia účtovníka dnes patrí medzi najťažšie obsadzované.
Umelá junior účtovníčka sa dnes už nemusí učiť len priamo od klienta, dokonca umožňuje aj schvaľovanie faktúr priamym kliknutím na tlačidlo z mobilného telefónu alebo e-mailu. „Medzi ďalšie inovácie, ktoré plánujeme, patrí integrácia s mobilným bankovníctvom Raiffeisenbank. Tá používateľom umožní jednoducho skenovať a platiť faktúry. Tento rok sme uzavreli oficiálne partnerstvo s Raiffeisenbank a spoločne sme sa rozhodli preniesť účtovníctvo ich klientov do 21. storočia. Teraz stačí faktúru len odfotiť. Náš systém ju prečíta, vygeneruje QR kód a následne je možné vykonať platbu jediným kliknutím,“ vysvetľuje Fuentes.