Existuje mnoho pravidiel cestnej premávky, o ktorých často nevedia ani skúsení vodiči. Často pritom ide o maličkosti, ktoré môžu viesť k zbytočným pokutám. Ako píše Autosalon TV, jednou takouto maličkosťou sú aj predmety zavesené na spätnom zrkadle vo vnútri vozidla. Podľa polície ide o vážnu technickú vadu, ktorá môže prestavovať vážne riziko.
Prejsť na:
Mnohí vodiči si radi prispôsobujú interiér svojho auta tak, aby pre nich pôsobil útulnejšie. Súčasťou takéhoto „tuningu“ pritom často bývajú drobné predmety, ktoré sa vešajú na spätné zrkadlo. No hoci to pre niektorých môže pôsobiť ako nevinná úprava, v očiach polície ide o priestupok, ktorý sa môže trestať pokutou.
Vozidlá s príveskami na spätnom zrkadle políciou klasifikované ako technicky nespôsobilé. A také autá nemajú na cestách čo hľadať. Ide teda o porušenie dopravných predpisov. A to isté platí aj o držiakoch na telefón pripevnených na čelné sklo.
Narušenie zorného poľa
Jedným zo základných stavebných kameňov bezpečnej jazdy je ničím nerušené zorné pole. Zorné pole vodiči vnímajú rôzne. Podľa niektorých ide o plochu, ktorú zaberajú stierače, iní sú toho názoru, že zorné pole predstavuje časť čelného skla pred vodičom. Definícia polície je však iná.
Za narušenie zorného poľa sa považuje akýkoľvek predmet, ktorý obmedzuje výhľad vodiča cez čelné sklo. Túto definíciu spĺňajú už spomenuté závesné predmety na spätné zrkadlo či držiaky na telefóny. Ide o prekážky, ktoré zvyšujú riziko dopravnej nehody, a teda nie sú uznávané zákonom.
„Ide o vadu v technickom stave vozidla, ktorá je hodnotená ako vážna vada, kedy ide o pole výhľadu vodiča. Akákoľvek prekážka v poli priameho výhľadu vodiča smerom dopredu v uhle 180 stupňov, ktorá narúša jeho výhľad dopredu či o strán, je porušením zákona. Vodič je totiž povinný užívať vozidlo, ktoré spĺňa technické podmienky, čo v tomto prípade neplatí,“ uviedla Hana Rubášová, hovorkyňa českej polície, pre Autosalon TV.
Radšej menej ozdôb ako pokutu
Ak teda patríte medzi tých vodičov, ktorí si na spätné zrkadlo radi vešajú voňavé stromčeky, kríže alebo iné ozdobné predmety, radšej pri najbližšej jazde túto dekoráciu zveste. Hoci to vo vašich očiach nemusí vyzerať ako veľká vada, v skutočnosti tým znížite riziko vzniku dopravnej nehody. A keď nie to, aspoň sa vyvarujete zbytočnej pokute.
Napríklad v Českej republike môže byť za predmety prekážajúce v zornom poli vodiča udelená pokuta vo výške 2 000 korún (cca 80 €) na mieste alebo 2 500 korún (cca 100 €) v správnom konaní.
Podľa Radka Vrtalu, inštruktora v jednej z pražských autoškôl, môže predmet umiestnený na čelnom skle alebo zavesený na spätnom zrkadle v extrémnych prípadoch napríklad zatieniť chodca alebo cyklistu, čo môže viesť k vážnej nehode končiacej sa smrťou.
Výnimkou nie je ani palubná kamera
Mnohých možno prekvapí, že za hrozbu sa považujú aj palubné kamery. Tie si mnohí umiestňujú na čelné sklo, čo síce umožní lepší výhľad objektívu, no zhorší výhľad vodiča. A ten má vždy prednosť. Ideálnym miestom pre bezpečnostnú kameru je malá plocha tesne za spätným zrkadlom. Alternatívne môže byť umiestnená aj na palubnú dosku, no vtedy si opäť treba dať pozor na to, aby nezasahovala do čelného skla. Väčšina vodičov znalých zákona ich pripevňuje na ľavý horný roh čelného skla, kde má väčšina áut tienidlá.