Málokto si produkty z dielne Apple spája s hraním hier. Platí to predovšetkým pre počítače Mac, ktoré dlhodobo slúžili viac-menej len na prácu a štúdium. Čo sa týka zábavy, možnosti boli obmedzené na filmy a seriály. Na hry totiž nemali dostatočný výkon. Práve to sa ale v súčasnosti mení, a to vďaka vlastným čipom Apple z radu M, ktoré toho v hrách dokážu oveľa viac, než by ste si mohli myslieť.
Prejsť na:
Ako píše server Mobilizujeme.cz, z počítačov Mac sa v budúcnosti môžu stať špičkové stroje určené aj na náročnejší gaming. Čiastočne to potvrdzujú slová produktových manažérov, ktoré vyslovili počas interview s Raymondom Wongom publikovanom na webe Inverse.
Vlastné čipy otvorili nové možnosti
Konkrétne Godon Keppel, produktový manažér pre Mac, zdôrazňoval prínos vlastných čipov Apple Silicon, ktoré si Apple sám vyvinul a navrhol. Nezastrešuje iba výrobu, o ktorú sa stará taiwanský gigant TSMC. „Čipy Apple Silicon to všetko zmenili. Teraz každý Mac s čipom Apple zvláda hranie AAA titulov docela fantastickým spôsobom. Naše čipy predstavovali transformáciu našich mainstreamových systémov, ktoré s M1, M2 a teraz aj s M3 získali obrovské grafické vylepšenia“ uviedol Keppel.
Leland Martin, softvérový marketingový manažér v Apple, sa na vec pozrel z trochu iného uhla. Podľa neho gaming na počítačoch Mac podporuje skutočnosť, že vývojári hier majú vďaka vlastným čipom Apple Silicon oveľa jednoduchšiu optimalizáciu, nakoľko už nemusia brať do úvahy mix integrovaných a samostatných grafických čipov, ktoré Macy používali pred pár rokmi.
„S našimi čipmi sme to úplne eliminovali a vytvorili jednotnú hernú platformu, ktorá je v súčasnosti k dispozícii na iPhone, iPad a Mac. Akonáhle je hra navrhnutá pre jednu platformu, je to jednoduchý proces, ako je preniesť na ďalšie dve,“ povedal Martin.
Softvér zohráva kľúčovú úlohu
Hardvér je vždy len jednou stranou mince. Samozrejme, na kvalitný herný zážitok treba mať k dispozícii dostatočne výkonnú grafickú kartu. Tá je však zbytočná, ak nie je spárovaná s dostatočne prepracovaným softvérom. Apple, našťastie, myslí na všetko. Čipy M, predovšetkým ich posledná generácia, ponúkajú veľmi solídny herný výkon. Ako už bolo spomenuté, poradia si aj s AAA titulmi.
A čo sa týka softvéru, napríklad v prostredí operačného systému macOS Somona sa nachádza sada nástrojov Game Porting Toolkit, ktorá vývojárom náramne uľahčuje prenos hier z iných platforiem na počítače Mac. Okrem iného táto sada obsahuje emulátor, vďaka ktorej majú vývojári k dispozícii náhľad, ako by hra mohla po prenose z Windows na macOS vyzerať.
„Rozhodne sme zaznamenali záujem vývojárov a vydavateľov, ako sú Kojima Productions a Annapurna Interactive Games, o to, ako využiť obidve časti Game Porting Toolkit,“ konštatoval Martin. A keď už bolo spomenuté meno Kojima, stojí za zmienku, že na začiatku budúceho roku by toto štúdio mali na Mac priniesť titul Death Stranding: Director’s Cut.
Herná značka?
Hoci je pravda, že vďaka čipom M má gaming, teda čo sa týka produktov Apple, najväčší potenciál na počítačoch Mac, ani ostatné zariadenia v tomto smere nezaostávajú. Napríklad smartfóny iPhone ponúkajú priam excelentný herný výkon, čo dokazujú predovšetkým modely iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max.
Tie sa nedávno dočkali vydania Resident Evil Village, čo je titul určený primárne pre konzoly. Novinky od Apple však ponúkajú tak vysoký výpočtový výkon, že na jeho rozbehnutie nevyžadujú žiadnu upravenú verziu s nižšími požiadavkami. Hru spokojne rozbehnú rovno v konzolovej kvalite.
Sme skutočne zvedaví, kam nás snaha Apple zlepšiť gaming na svojich zariadeniach zavedie. Možno sa raz dočkáme dňa, kedy budú počítače Mac nielen konkurovať, ale aj prekonávať najvýkonnejšie herné stroje s OS Windows. Samozrejme, v tomto bude už stáčame od faktov k hypotézam. Aký je váš názor?