Microsoft nedávno predstavil svoj vlastný generatívny model umelej inteligencie (AI). Nesie názov Copilot a primárne je určený pre počítače s OS Windows. Postupne sa však dostáva na ďalšie zariadenia, medzi ktorými sú aj smartfóny. Krátko po tom, čo spoločnosť oznámila vydanie dedikovanej aplikácie pre Android, sme sa dočkali aj aplikácie pre iOS. Stiahnuť si ju možno priamo z App Store, informuje portál The Verge.
Prejsť na:
Čo je Copilot?
Microsoft Copilot je nový generatívny model AI, ktorý možno využiť na rôzne účely, byť to práca, štúdium alebo zábava. Ako píše server Pocket-lint, Copilota možno poňať ako AI pomocníka zakomponovaného priamo do služieb Microsoftu. Plní teda úlohu akejsi pomocnej ruky, ktorá dokáže výrazne uľahčiť vykonávanie niektorých úloh.
Copilot však nie je len jeden. Toto označenie po novom nesú všetky nástroje Microsoftu opierajúce sa o AI. Je ich teda viacero, pričom gigant chce časom vytvoriť špecializované verzie Copilota pre čo najviac svojich kľúčových aplikácií a služieb.
Najväčšiu skupinu ľudí však zrejme bude zaujímať Microsoft Copilot, ktorý plní úlohu generatívneho modelu, podobne ako ChatGPT od OpenAI či Bard od Google. Prekvapivo ide o jedného z najstarších virtuálnych asistentov poháňaných AI, akých kedy Microsoft vyvinul. Predtým bol model známy ako Bing Chat alebo Bing AI.
Už aj pre Android a iOS
Microsoft Copilot je aktuálne dostupný už aj na širokej skupine smartfónov. Pred časom vznikla oficiálna aplikácia pre Android, teraz sa objavuje už aj v prostredí iOS. Stiahnuť si ju možno priamo cez App Store.
Čo všetko dokáže? Na túto otázku sme čiastočne odpovedali v predošlej sekcii. Ide o generatívny model AI, čo znamená, že slúži na generovanie obsahu podľa požiadaviek používateľa. Ten sa môže pýtať na rôzne otázky, ale aj zadávať príkazy na generovanie obrázkov či textu.
Prečo Copilot?
Copilot je ďalším prírastkom do postupne sa rozrastajúcej rodinky generatívnych modelov. Ak sa teda obzeráte po systéme na generovanie obsahu, máte na výber z viacerých možností. Mnohí však často volia výhradne ChatGPT, nakoľko ten je zo všetkých modelov najznámejší.
Copilot však má niečo, čo ChatGPT nie. Ako možno viete, ChatGPT je dostupný v dvoch verziách, a to platenej a neplatenej. V prípade neplatenej verzie je používateľom k dispozícii staršia verzia modelu bežiaca na technológií GPT-3.5. Copilot si nepýta žiadne poplatky a rovno vás nechá využívať GPT-4, najnovšiu a najschopnejšiu verziu veľkého jazykového modelu (LLM) od OpenAI.
Je ich ako žita
Množstvo generatívnych modelov opierajúcich sa o AI rapídne stúpa. A niet sa čo čudovať. Pôvodne ošiaľ s umelou inteligenciou odštartoval debut ChatGPT v novembri minulého roku. Z modelu sa v priebehu krátkeho času stala najrýchlejšie rastúca aplikácia na svete, čo mnohých konkurentov doviedlo k plánu vytvoriť si vlastné riešenia.
Ťažko povedať, ktorý systém je najlepší. ChatGPT je najstarší a ak si zaň platíte, máte k dispozícii aj špičkový výpočtový výkon. Z vlastnej skúsenosti potom môžem pochváliť model od Google, čiže Bard, ktorý som použil na experimentovanie s otázkou, či AI dokáže nahradiť prácu novinárov. O výsledných zisteniach si môžete prečítať v samostatnom článku na tomto odkaze.
S rastúcim počtom generatívnych modelov však musíme apelovať na to, aby ste ich používali zodpovedne a s rozumom. Poukazujeme tým najmä na skutočnosť, že nie všetko, čo AI modely vygenerujú, je pravdivé. A podľa viacerých odborníkov to tak bude vždy.
„Veľké jazykové modely sú navrhnuté tak, aby si vymýšľali. To je všetko, čo robia. Ak náhodou prídu s textom, ktorý sa dá interpretovať ako niečo, čo považujeme za správne, je to náhoda. Aj keď sa dajú vyladiť tak, aby mali pravdu vo väčšine prípadov, stále budú zlyhávať – a pravdepodobne to budú zlyhania v prípadoch, keď je pre človek čítajúceho text ťažšie ich odhaliť,“ povedala pred časom Emily Benderová, profesorka v oblasti počítačovej lingvistiky z Washingtonskej univerzity.