Elektromobily stále majú ďaleko od dokonalosti. Treba však uznať, že v priebehu posledných rokov zásadne pokročili. Dôkazom je škótsky pár, ktorý sa rozhodol pre veľmi kuriózny experiment. Rozhodli sa prejsť zo severného pólu na južný výhradne na elektrický pohon. A teraz, po zhruba 9 mesiacoch, sa im to podarilo. O novinke informuje server Electrek.
Prejsť na:
Chris Ramsey a jeho žena Julie sa preslávili už dávnejšie, keď ako prví zdolali Mongolskú rallye na elektrickom vozidle. Tentokrát sa rozhodli pre ešte väčší úspech. V marci spoločne sadli do plne elektrického Nissanu Ariya a vydali sa na dlhú cestu zo severného pólu na opačnú stranu Zeme, teda na južný pól. Vozidlo bolo skonštruované s pomocou islandskej spoločnosti Arctic Trucks, ktorá sa špecializuje na prípravu vozidiel do najnáročnejších poveternostných podmienok.
Vozidlo si prešlo pár úpravami
Zámerom bolo použiť Nissan Ariya ako skúšobný model pre budúce úpravy elektromobilov, ktoré by tak jedného dňa mohli nahradiť dieselové vozidlá na antarktický výskum a expedície.
Vozidlo teda bolo upravené, no nie nejak extrémne. Najväčšou zmenou boli až 39-palcové pneumatiky s prispôsobenými podbehmi. Okrem kolies sa zmenilo riešenie prevodovky, ťažné zariadenie a konštrukcia rámu a podvozku.
Arctic Trucks nazvala túto úpravu AT39, avšak pár sa počas cesty rozhodol názov zmeniť na „Sonrisa“, čo v španielčine znamená úsmev.
27 400 km za 9 mesiacov
Cesta to bola dlhá a náročná. Pár vyštartoval v marci a došiel v decembri, čo znamená, že celá púť trvala neuveriteľných 9 mesiacov. Počas tohto času vozidlo absolvovalo zhruba 27 400 km v rôznych podmienkach, priaznivých i nepriaznivých. Trištvrte roka sa môže zdať ako príliš dlhá doba, no v skutočnosti presne toľko predpovedal pôvodný plán, ktorý bral do úvahy všetky možné faktory.
Ťažký bol najmä začiatok, kedy sa dvojica musela urýchlene dopraviť na severný pól a otočiť sa po zasnežených cestách. Museli to stihnúť čo najrýchlejšie, nakoľko sa cesty na póle uzatvárali kvôli topeniu ľadu. Topenie nastáva čoraz skoršie, predovšetkým kvôli globálnemu otepľovaniu.
Pár teda musel jazdu načasovať tak, aby vyrazili zo severného pólu v čase, kedy je ešte pokrytý pevne stuhnutým ľadom. Akonáhle sa ľad začne topiť, cesty sa z bezpečnostných dôvodov uzatvoria. Koniec cesty zase musel byť naplánovaný tak, aby auto dorazilo na južný pól v tzv. teplej sezóne, teda v čase, kedy je tu počasie najpriaznivejšie. Počas obdobia tuhej zimy sú podmienky príliš náročné aj pre tých najskúsenejších.
Ako prebiehalo nabíjanie?
Trasa zo severného pólu na južný je extrémne dlhá, pričom nie každá lokalita, cez ktorú dvojica prechádzala, mala nainštalované nabíjačky. Pôvodne mala v pláne na nabíjanie používať príves s malým veterným mlynom. Tento spôsob nabíjania sa mal využívať vtedy, keď bolo vozidlo odparkované v polárnych regiónoch. Ukázalo sa však, že systém nebol úplne spoľahlivý. Pár sa teda nakoniec rozhodol pre nabíjanie cez generátory a solárne panely.
Prechod cez Severnú Ameriku mal byť relatívne jednoduchý a príjemný, nakoľko sa tu nachádza mnoho diaľnic a nabíjacích staníc. To sa náramne hodilo, keďže vozidlo malo kvôli úpravám celkom vysoký spotrebu. Štandardne má Ariya dojazd okolo 438 km, upravená verzia zvládla na jedno nabitie zhruba 241 až 322 km.
Cesta cez Južnú Ameriku bola podstatne náročnejšia. V tejto oblasti je diaľnic a nabíjacích staníc pomenej, kvôli čomu bol pár niekoľkokrát vystavený neľahkej situácii. Museli sa vysporiadať s pokazenými nabíjačkami, ako aj nezabetónovanými cestami.
Absolútne najväčšou výzvou však bola cesta po Antarktíde. Na tomto území sa však k páru pripojil tím z Arctic Trucks, ktorého cieľom bolo cestu čo najviac uľahčiť. Expedície po Antarktíde totiž nemožno vykonávať na vlastnú päsť.
Krásny vianočný darček
Nakoniec to však zrejme nebolo také zlé, ako sa predpokladalo. Vozidlo úspešne zdolalo všetky prekážky a dokonca zvládlo jazdiť pri extrémne nízkych teplotách.
Experiment sa teda skončil úspechom. Páru sa tesne pred Vianocami podarilo expedíciu zakončiť na južnom póle. Krajší vianočný darček si asi nemohol priať.
Napokon treba ešte podotknúť, že Nissan Ariya je vôbec prvým vozidlom zo všetkých, ktorému sa podarilo absolvovať túto trasu.