Primárnym účelom smartfónov je uľahčovať nám každodenný život. Ich rozrastajúce sa kapacity však ľudia postupne začali využívať aj na iné účely, medzi ktoré nepochybne patrí zábava. Na tom by nebolo nič zlé, keby túto zábavu nevolili napíklad študenti počas školského vyučovania, keď majú venovať maximálnu pozornosť preberanému učivu. Táto krajina sa preto rozhodla pre celkom radikálny krok – smartfóny chce na školách zakázať, informuje RNZ.
Prejsť na:
Touto krajinou je Nový Zéland, malý ostrovný štát v Oceánii. Tamojšia vládnuca politická strana tvrdí, že smartfóny na školách zakáže v plnom rozsahu. V praxi by tak študenti museli svoje telefóny na začiatku vyučovania odovzdať škole, pričom vyzdvihnúť by si ich mohli až po jeho skončení.
Obyvatelia Nového Zélandu s týmto nápadom súhlasia, no tvrdia, že smartfóny by mali byť zakázané len počas vyučovacích hodín, teda nie počas prestávok.
Väčšina hlasuje za neúplný zákaz
Organizácia Horizon Research uskutočnila prieskum, v rámci ktorého sa pýtala obyvateľov na názor, ako by mala byť nová legislatíva implementovaná. Možnosťami sú zákaz používania smartfónov iba počas vyučovacích hodín, úplný zákaz počas celého vyučovania, žiadny zákaz alebo prenechanie tohto rozhodnutia školám.
Prieskum organizácie zahŕňal odpovede 1 481 dospelých osôb z Nového Zélandu. Najviac z nich súhlasilo s možnosťou zakázať smartfóny len cez vyučovacie hodiny, teda nie cez prestávky. Táto možnosť bola obzvlášť populárna u ľudí žijúcich v jednej domácnosti s deťmi. Hlasovalo za ňu až 63 % z nich. Z geografického hľadiska za ňu najviac hlasovali obyvatelia regiónu Northland (79 %).
Naopak, iba 22 % respondentov je toho názoru, že smartfóny by na školách nemali byť zakázané vôbec.
Kontroverzný, no podporovaný názor
Na základe prieskumu možno povedať, že väčšina obyvateľov krajiny súhlasí so zákazom smartfónov na školách. Toto rozhodnutie bolo počas predvolebnej kampane považované za celkom kontroverzné, no aj napriek tomu sa tešilo silnej podpore zo strany občanov. Táto podpora pritom môže ešte väčšmi stúpnuť, ak sa legislatíva doladí tak, aby bola v zhode s názorom väčšiny.
Súhlasí aj UNESCO
So zákazom používania smartfónov na školách súhlasí aj svetoznáma organizácia UNESCO. Vo svojej nedávnej správe o postavení technológií vo vzdelávaní vyzvala edukačné inštitúcie, aby študentom vo svojich priestoroch aspoň obmedzili prístup k mobilným telefónom, prípadne iným komunikačným technológiám.
Používanie smartfónov cez vyučovanie podľa nej predstavuje viacero rizík. Jedným z nich je riziko zneužívania údajov. Manos Antoninis z UNESCO v rozhovore pre UN News uviedol, že približne len 16 % krajín zákonom zaručuje súkromie údajov v školských triedach.
Reguláciu v tomto smere považuje za nevyhnutnú. Oroduje za to, aby technológie vo vzdelávaní študentov nezohrávali ako jediní prioritnú úlohu a aby sa deti naučili žiť ako s technológiami, tak aj bez nich. Aby si z dostupných informácií brali len to, čo potrebujú, a teda ignorovali to, čo nepotrebujú.
„Digitálna revolúcia v sebe skrýva nesmierny potenciál, ale tak ako zazneli varovania, ako by sa mala regulovať v spoločnosti, podobnú pozornosť treba venovať aj spôsobu jej využívania vo vzdelávaní,“ uviedla Audrey Azoulayová, generálna riaditeľka UNESCO. „Jej používanie musí slúžiť na zlepšenie študijných skúseností a blaha študentov a učiteľov, nie na ich poškodenie.“
Tvrdí pritom, že úplný zákaz nemusí byť zo strany škôl jediným efektívnym riešením. Rovnako ako obyvatelia Nového Zélandu, aj UNESCO stojí za názorom, že pomôcť môže aj čiastočné obmedzenie používania.