Keď sa skončí životnosť operačného systému, väčšina jednoducho bez väčších starostí presedlá na novú, resp. aktuálnu verziu. Starosť to však je, ak hovoríme o životnom prostredí. Mnoho počítačov, ktoré sú aktuálne v obehu, si totiž nemôže dovoliť aktualizovať na Windows 11, nieto ešte chystaný Windows 12. Tieto počítače sa preto vyhodia na skládky, kde naberajú úlohu odpadu.
Prejsť na:
Ako upozorňuje server Neowin, podľa analytickej spoločnosti Canalys sa po októbri 2025, kedy skončí podpora operačného systému Windows 10, môže vyhodiť na skládky až 240 miliónov počítačov. Hoci je pravda, že oficiálne bude Microsoft poskytovať podporu pre Windows 10 až do roku 2028, no tie tri roky navyše budú spoplatnené. Lacnejšou alternatívou teda bude presedlanie na novšiu verziu.
Nespĺňajú požiadavky
Keď Microsoft vydal Windows 11, oznámil, že na inštaláciu aktualizácie je potrebné, aby daný počítač disponoval podporou pre TPM 2.0. Ide o technológiu, ktorú používa mnoho bezpečnostných riešení vo Windows 11, vrátane Windows Hello na ochranu identity používateľa a BitLocker na ochranu údajov.
Problém je v tom, že mnohé počítače, ktoré debutovali pred Windows 11, túto podporu nemajú, takže aktualizáciu nemôžu nainštalovať.
Skládky sa rozrastú o tony odpadu
Analytická spoločnosť Canalys z tohto dôvodu odhaduje, že v dôsledku vyšších požiadaviek na hardvér bude skončení podpory Windows 10 na skládku vyhodených približne 240 miliónov počítačov. Strašidelnosť tohto čísla ešte väčšmi umocňuje fakt, že mnohé z týchto počítačov inak fungujú bez problémov.
Koniec Windows 10 tak bude nemalou záťažou pre životné prostredie, čo je v rozpore s iniciatívou Microsoftu, v rámci ktorej sa snaží čo najviac redukovať svoju uhlíkovú stopu, teda znížiť svoju ekologickú záťaž.
Čo môžeme urobiť?
Spotrebitelia, ktorých počítače nemajú podporu pre TPM 2.0 a ktorí nechcú „zbytočne“ zaťažiť životné prostredie, môžu po skončení Windows 10 napríklad presedlať na iný operačný systém, ktorý podporu TPM 2.0 nevyžaduje. Dobrým odporúčaním môže byť napríklad Linux Mint alebo Ubuntu.
Je pravda, že tieto systémy majú obmedzenú podporu pre niektoré funkcie, na ktoré sme zvyknutí pri Windows, no keďže mnohé aktivity sa v dnešnej dobe vykonávajú online (prostredníctvom cloudu), nejde až o tak závažný problém. S väčšími komplikáciami sa môžu stretnúť skôr hráči.
Alternatívne si môžu spotrebitelia zadovážiť nový počítač s tým, že využijú čo najviac komponentov zo starej zostavy. Môžu vybrať napríklad pevné disky či operačnú pamäť. V prípade potreby môžu staršie komponenty predať.
Treťou možnosťou, ktorú si pravdepodobne niektorí zvolia, je používanie Windows 10 aj po skončení podpory. To vám však nemôžeme odporučiť, nakoľko absenciou bezpečnostných záplat je systém vystavený väčším a závažnejším bezpečnostným rizikám.
Otázkou sú skôr firmy. Tie zrejme počítače vyhodia, nakoľko prechod na úplne iný operačný systém si vyžaduje určité prostriedky. A samozrejme, v takom prípade netreba zabúdať na potrebu re-edukácie zamestnancov.