Smartfóny sú neoddeliteľnou súčasťou našich každodenných životov. Mnohí z nás bez nich nedokážu ani len vykročiť z domu. Používame ich na chatovanie, sledovanie filmov a videí, telefonovanie, surfovanie po webe, ale aj na prácu či štúdium. Pri všetkom tom zhone, ktorý prežívame, však často zabúdame na to, že aj smartfóny, podobne ako iná elektronika, potrebujú pravidelnú údržbu. Ak im ju nedoprajeme, môžu nastať komplikácie, medzi ktorými rozhodne nechýba rýchlejšie vybíjanie batérie.
Prejsť na:
Rýchle vybíjanie je problém, s ktorým sa čas od času stretne každý z nás. V drvivej väčšine prípadov však má svoje príčiny, ktoré sa dajú odstrániť. V tomto článku sa pozrieme na 7 z nich, ktoré sa objavujú najčastejšie.
Príliš vysoký jas
Smartfóny sú vybavené čoraz pokročilejšími a schopnejšími displejmi. Tento posun si však pýta daň na spotrebe. Nakoľko majú rozsiahlejšie kapacity, logicky predstavujú väčšiu záťaž pre batériu.
Prečítajte si tiež:
- Ako zistiť majiteľa auta podľa EČV/ŠPZ cez telefón? Trvá to len pár sekúnd (NÁVOD)
- NÁVOD: Ako funkcia Universal Gestures uľahčuje ovládanie hodiniek Galaxy Watch
- NÁVOD: Takto získaš Windows 11 zadarmo alebo za menej ako 7 €!
Jedným z hlavných faktorov, ktoré v oblasti displeja prispievajú k rýchlejšiemu vybíjaniu batérie, je jas. Ten býva často adaptívny, čiže sa dokáže adekvátne prispôsobiť okolitým svetelným podmienkam. Niekedy však tento automatický proces „zlyhá“ a displej tak ostáva príliš jasný aj vtedy, keď netreba. Ak si teda všimnete vyššej spotreby energie, prejdite do panelu s rýchlymi nastaveniami a skontrolujte, či náhodou nemáte nastavený príliš silný jas, prípadne ho znížte na úroveň, ktorú považujete za prijateľnú.
Zbytočne zapnutý hotspot
Mnoho smartfónov dnes umožňuje zapnutie tzv. hotspotu, ktorý môžu využiť iné zariadenia na pripojenie k internetu. Túto funkciu možno využiť napríklad vtedy, keď ste vonku s priateľmi a jeden z nich nemá dostatočne silný signál. Vy signál máte, a tak mu zapnete hotspot, aby si mohol v prípade potreby odpísať na dôležité správy alebo skontrolovať niečo na internete.
Často sa pritom stáva, že hotspot neskôr zabudneme vypnúť. Telefón teda stále vytvára prístupový bod pre iné zariadenia, no zbytočne. A tento úkon si rozhodne pýta nejaké tie percentá.
Priveľa aktívnych aplikácií
Používanie smartfónu znamená prechádzanie medzi aplikáciami, z ktorých mnohé vedia byť dosť náročné na spotrebu. Je preto dôležité, aby ste po skončení práce na zariadení skontrolovali aktivitu jednotlivých aplikácií na pozadí a vypli tie, ktoré neplánujete v blízkej chvíli používať. Telefón ich tak nebude zbytočne udržiavať pri živote.
Neustále pripojenie
Smartfóny ponúkajú mnoho typov konektivity. Umožňujú pripojenie na Wi-Fi, dátovú sieť, ale aj pripojenie cez Bluetooth. Všetky tieto konektivity pritom spotrebúvajú určité percentá batérie. Ak teda sedíte doma, kde máte neobmedzený prístup k Wi-Fi sieti, vypnite pripojenie k dátam. A ak máte zapnutý Bluetooth, no v okolí nie je žiadne zariadenie, ktoré by mohlo byť s vaším smartfónom spárované, vypnite aj ten.
Neefektívne nabíjanie
Na internete môžete nájsť mnoho teórií o tom, ako najlepšie nabíjať batériu v smartfóne. Všeobecne však platí, že najefektívnejšie je pravidelné nabíjanie v rozpätí od 20 % do 80 %. Ak vám batéria vydrží príliš krátko, možno nebude na škodu prehodnotiť „nabíjacie návyky“. Neefektívne nabíjanie totiž môže spôsobiť rýchlejšie znižovanie maximálnej kapacity batérie.
Aplikácie sledujúce polohu
Aplikácie si pýtajú prístup k rôznym typom údajov. Niektoré prístupy sú však citlivejšie a náročnejšie ako iné. Najviac batériu môžu vybíjať aplikácie, ktoré majú nepretržitý prístup k záznamom o polohe používateľa. Exemplárnym príkladom sú navigačné služby, ako napríklad Waze, Google Maps alebo Sygic. Ak ich používate, po ukončení jazdy skontrolujte, či náhodou stále nebežia na pozadí a nečerpajú dáta o vašej polohe. Ak áno, vypnite ich, prípadne prejdite do nastavení a upravte možnosti prístupu.
Neaktuálne verzie softvéru
Posledným dôvodom na našom zozname, ktorý môže spôsobovať rýchlejšie vybíjanie batérie, je odmietanie pravidelných aktualizácií softvéru. Hovoríme predovšetkým o bezpečnostných záplatách, ktoré sú zvyčajne vydávané každý mesiac. Tieto záplaty často obsahujú opravy závažných i menších chýb, pričom často sa týkajú práve rýchleho vybíjania batérie.
Nenainštalovaním takejto záplaty sa teda môžete vlastnou vinou pripravovať o riešenie na váš frustrujúci problém s vysokou spotrebou. A to ešte nehovoríme o záplatách pre medzery v bezpečnostnom systéme, cez ktoré sa môžu hackeri dostať do vášho zariadenia a nainštalovať doň malvér, ktorý má potenciál spôsobiť oveľa väčšie škody, než je rýchlejšie vybíjanie batérie.