Používatelia iPhone, ktorí chcú platiť telefónom, majú de facto na výber len jednu službu, cez ktorú môžu platbu realizovať, a to Apple Pay. Apple totiž obmedzuje NFC čip, aby fungoval výhradne s jeho vlastnými platobnými riešeniami. Práve to sa ale môže už čoskoro zmeniť, konkrétne kvôli hrozbe mastnej pokuty zo strany Európskej únie (EÚ), píše agentúra Reuters.
Prejsť na:
EÚ započala vyšetrovanie Apple v súvislosti s bezkontaktnými platbami približne 3 roky dozadu. Orgány boli a stále sú toho názoru, že Apple v tejto oblasti zneužíva svoje dominantné postavenia, a teda že monopolizuje Apple Pay. To má výrazne obmedzovať možnosti konkurencie a tým pádom poškodzovať hospodársku súťaž.
Podrobnosti vyšetrovania nám nie sú známe, no ako poznáme EÚ, pravdepodobne sa vyhráža poriadne mastnou pokutou. To naznačujú aj posledné kroky Apple. Po novom vraj uvažuje nad tým, že otvorí svoje NFC čipy tretím stranám.
Chce sa vyhnúť pokute
Podľa agentúry Reuters mal Apple ponúknuť konkurentom prístup k svojim systémom mobilných platieb „tap-and-go“, ktoré sa používajú v mobilných peňaženkách. Túto informáciu mali agentúre poskytnúť hneď traja ľudia oboznámení so záležitosťou. Gigant sa vraj otvorením NFC tretím stranám snaží vyvarovať prípadným sankciám zo strany EÚ.
Ak by Apple skutočne umožnil používanie platobných služieb tretích strán, používatelia by už pri bezkontaktných platbách neboli obmedzení len na Apple Pay. Mohli by používať aj iné dostupné metódy, dosť možno aj Google Pay.
Pomaly ustupuje
Apple doposiaľ ostro odmietal akékoľvek otvorenie svojho ekosystému, pričom sa odvolával na bezpečnostné dôvody. Regulačné orgány EÚ však tento argument očividne nepovažujú za adekvátny. Vnímajú to len ako snahu spoločnosti nútiť svojich používateľov k tomu, aby používali iba jej služby.
Postupne sa to však mení. EÚ nedávno uviedla dve nové legislatívy, ktoré prikazujú technologickým spoločnostiam, aby upravili svoje aktivity a procesy tak, aby prispievali k zdravému chodu hospodárskej súťaže. Konkrétne ide o Akt o digitálnych trhoch (DMA) a Akt o digitálnych službách (DSA).
EÚ prostredníctvom týchto aktov Apple prikazuje nielen otvorenie NFC. Požaduje taktiež otvorenie systému iOS obchodom s aplikáciami tretích strán. Používatelia by tak už nemuseli čerpať aplikácie len z App Store, ale napríklad aj z obchodov ako Aurora Store či Amazon Appstore.
Okrem toho bol Apple donútený aj k zavedeniu podpory pre štandard RCS, ktorý figuruje ako náhrada za SMS a MMS správy. Tento štandard umožňuje odosielanie správ cez Wi-Fi sieť alebo mobilné dáta, pričom odosielaný môže byť nielen text, ale aj obrázky v plnom rozlíšení. Apple sa tohto kroku pôvodne zdráhal so slovami, že už ponúka vlastnú alternatívu k SMS správam v podobe iMessage.
Napokon ale predsa len ustúpil a oznámil, že štandard RCS bude na smartfónoch iPhone dostupný budúci rok.
DMA a DSA
Ak náhodou neviete, o čo ide, DMA je nová legislatíva EÚ, ktorej cieľom je zabezpečiť identické podmienky pre digitálne spoločnosti bez ohľadu na ich veľkosť. Akt sa snaží zabrániť dotknutým subjektom v ukladaní nespravodlivých podmienok podnikom a spotrebiteľom, ako aj v neférových praktikách, medzi ktoré možno zaradiť napríklad lepšie hodnotenie vlastných služieb a produktov či nemožnosť odstrániť predinštalovaný softvér.
Cieľom DSA je zvýšenie bezpečnosti online priestoru prostredníctvom ochrany základných práv. Hlavnými obavami, ktoré chce legislatíva adresovať, sú obchod s nelegálnym tovarom, službami a obsahom, ako aj algoritmy, ktoré zvyšujú šírenie dezinformácií. Ďalším cieľom DSA je vytvorenie jednotnej komunikačnej platformy, v rámci ktorej by vzájomne spolupracovali všetky popredné chatovacie služby.