Instagram je jednou z najpopulárnejších sociálnych sietí súčasnosti. Preto nás teší, že takmer neustále získava nové funkcie a možnosti, pričom väčšinu z nich môže využiť každý. Inak tomu nie je ani v prípade poslednej novinky, ktorej funkcionalita sa opiera o umelú inteligenciu AI. O čo presne ide nám približuje server TechCrunch.
Prejsť na:
Vlastné pozadia v Príbehoch
Instagram má mnoho využití. Niektorí ho používajú na komunikáciu s priateľmi a rodinou, niektorí na zdieľanie fotografií a videí zachytávajúce ich obľúbené okamihy, niektorí sa zabávajú na „reelskach“. Nová funkcia, ktorej je venovaný tento článok, poteší najmä druhú spomenutú skupinu.
Instagram totiž získal nástroj AI, ktorý dokáže generovať unikátne pozadia. Ahmad Al-Dahle, vedúci oddelenia generatívnej AI v spoločnosti Meta, v príspevku na sieti Threads vysvetlil, že tento nástroj umožňuje používateľom meniť pozadie v Príbehoch, a to prostredníctvom novo pridanej možnosti, ktorá sa nachádza vo vrchnej časti obrazovky.
Najlepšie bude funkcionalitu vysvetliť na praktickom príklade. Dajme tomu, že sa rozhodnete pridať príbeh s fotografiou, ktorá zachytáva vás, ako stojíte na kopci. Za vami nie je nič, len modrá obloha a zelené kopce. Akonáhle spustíte nový nástroj, AI identifikuje váš portrét a vystrihne ho z pozadia. Následne môžete pozadie zmeniť na jednu z predvolených možností, napríklad „Na červenom koberci“, „Prenasledovaný dinosaurami“ či „Obklopený šteniatkami“.
K dispozícii však nie sú iba predvolené filtre. AI ponúka možnosť zadania špecifického príkazu, čo znamená, že cez text môžete korigovať AI k vytvoreniu jedinečného pozadia.
Akonáhle používateľ zverejní príbeh s pozadím vygenerovaným AI, tým, ktorí si ho zobrazia, sa naskytne možnosť si funkciu taktiež vyskúšať. Zatiaľ je však dostupná iba v Spojených štátoch.
AI preniká čoraz hlbšie do našich životov
AI je jednou z najrozoberanejších tém tohto roka. A niet sa čo čudovať. Odkedy debutoval ChatGPT, AI postupne preniká do viacerých oblastí každodenného života ľudí. Experimentuje s ňou napríklad aj služba Snapchat, ktorá nedávno vydala nástroj na generovanie obrázkov podľa príkazov.
Čo sa týka Mety, tá začiatkom mesiaca uviedla až 28 AI asistentov, ktorých možno nájsť na jej popredných platformách, teda na Instagrame, Messengeri aj WhatsAppe. Súbežne spustila samostatný nástroj AI na generovanie obrázkov s názvom Imagine, ktorý je poháňaný vlastným modelom Emu.
V tomto smere nezaháľa ani Microsoft, ktorý nedávno predstavil nový generatívny model AI s názvom Copilot. Jeho účelom je pomáhať používateľom s vykonávaním rôznych úloh a aktivít. Primárne je určený pre PC, no k dispozícii je už aj na smartfónoch s OS Android a iOS.
AI však nevyužívame len na zábavu. Postupne preniká aj do oveľa dôležitejších oblastí, z ktorých asi najviac vyniká zdravotníctvo. Ako sme vás informovali v samostatnom článku, v oblasti zdravotnej starostlivosti má AI obrovský potenciál. Mnohí odborníci ju dokonca považujú za kľúčovú pomoc v liečbe rakoviny.
Očakáva sa, že AI v rámci zdravotníctva bude prínosná minimálne v šiestich kľúčových oblastiach, ktorými sú výskum, diagnostika, operácie, monitoring, liečba a administratíva.
Háčik je v tom, že šírenie pokročilých AI systémov, ktoré by mohli zachraňovať ľudské životy, sú celkom drahé. A žiaľ, mnohé nemocnice a zdravotnícke centrá na takéto technologické zázraky nemajú dostatok financií. Napríklad patologické preparáty by boli prínosnejšie, ak by boli digitalizované a trénované pomocou AI. Väčšina zdravotných inštitúcií v Európe však na niečo také v súčasnosti nemá vybavenie.