Žiaľ, nie každý ambiciózny projekt sa stretne s úspechom. Samozrejme, nie je ambícia ako ambícia. Niektoré projekty sú síce veľké, no pre väčšinu ľudí úplne zbytočné. Dočkali sme sa však aj takých, ktoré mali skutočne pekný cieľ, no aj napriek tomu zlyhali. Do druhej skupiny zrejme už o pár dní budeme môcť zaradiť aj Hyperloop, ktorý sme kedysi vnímali ako možnú revolúciu hromadnej dopravy.
Prejsť na:
Ako píše portál TechCrunch, spoločnosť Hyperloop One po takmer 10 rokoch od svojho založenia a po tom, čo sa jej podarilo vyzbierať stovky miliónov dolárov, definitívne ukončí svoju činnosť. Stať sa tak má 31. decembra.
Čo je Hyperloop?
Ak náhodou neviete, o čo ide, Hyperloop je rýchly pozemný dopravný systém pre cestujúcich aj náklad. Zariadenie nadväzuje na koncept, ktorý pred rokmi navrhol Elon Musk. Systém Hyperloop pozostáva zo siete rúr, ktoré spájajú mobilitné uzly po celom svete, pričom kapsule „vlaku“ sa pohybujú extrémne vysokou rýchlosťou vo vákuu. Prostredie s mimoriadne nízkym tlakom totiž zabezpečuje nízky aerodynamický odpor, čo citeľne zvyšuje efektivitu prevádzky. „Bezkontaktná magnetická levitácia a pohonné systémy umožňujú pohodlný a tichý zážitok pre cestujúcich. Hyperloop spája kľúčové výhody rýchlosti a flexibility, pohodlia a bezpečnosti, ako aj udržateľnosti,“ uvádza spoločnosť Hyperloop One na svojej webovej stránke.
Dá sa povedať, že Hyperloop One kladie najväčší dôraz na tri faktory. Prvým je ultra-vysoká rýchlosť, druhým priame prepojenie miest, tretím ekológia. Ultra-vysoká rýchlosť viac-menej hovorí sama za seba. Čo sa týka priameho prepojenia miest, ambíciou projektu Hyperloop je vzájomne spojiť veľké mestá sieťou rúr, vďaka ktorej by cestovanie medzi nimi trvalo len pár minút. A ekológia? Pohon Hyperloopu sa opiera výhradne o elektrinu, ktorá môže byť produkovaná z obnoviteľných zdrojov.
Kde sa stala chyba?
Hyperloop skutočne znie ako zaujímavý projekt, ktorý by mohol byť obrovským prínosom pre globálnu spoločnosť. No hoci sme v predošlej sekcii písali v prítomnom čase, v skutočnosti sme pokojne mohli písať v čase minulom. Ako už bolo zmienené, spoločnosť Hyperloop One má definitívne ukončiť svoju činnosť 31. decembra 2023.
Je to veľká škoda. Hyperloop One je jeden z najdlhšie fungujúcich startupov, nakoľko vznikol ešte v roku 2014. Tak dlho dokázal fungovať vďaka početným investíciám a ohromnej podpore viacerých známych mien. Jedným z nich je napríklad Richard Branson, majiteľ značky Virgin.
Ukončenie činnosti startupu možno vnímať ako ďalšie zakopnutie v ceste technologického priemyslu pretaviť do reality myšlienku, s ktorou ešte v roku 2013 prišiel Elon Musk. No prečo k takémuto zakopnutiu došlo?
Idea vznášajúcich sa vlakov v úzkych tubách môže znieť lákavo, no z podnikateľského sa investorského hľadiska ide o veľmi riskantnú záležitosť. Vybudovanie dostatočne rozvinutej siete na prepravu ľudí a tovaru pri bleskovej rýchlosti je úloha, ktorá si vyžaduje nemálo finančných prostriedkov. A žiaľ, nie každý investor je pri takomto projekte dostatočne optimistický. No hoci sa do projektu napokon nalialo mnoho peňazí, nikdy sme sa nedočkali viac, než technických demonštrácií a skúšobných tratí. Skutočná funkčná sieť nám nebola odhalená ani takmer 10 rokov po vzniku startupu.
Viacero krušných období
Hyperloop One si počas svojej existencie prešiel mnohými zmenami a obdobiami, vrátane škaredého sporu medzi spoluzakladateľmi. Po Bransonovej investícii v roku 2017 startup prijal názov Virgin Hyperloop One. Branson však v roku 2018 skritizoval Saudskú Arábiu po vražde Dzamála Chášukdžího, krajina stiahla plánovaný projekt so startupom a miliardár odstúpil z funkcie predsedu.
Dubajský prevádzkovateľ prístavu DP World skončil s väčšinovou kontrolou nad startupom a začiatkom roka 2022 sa preorientoval na nákladnú dopravu, pričom v tom čase znížil počet zamestnancov o polovicu a upustil od názvu zahŕňajúceho „Virgin“. Očakáva sa pritom, že DP World čoskoro zruší svoje duševné vlastníctvo v Hyperloop One, a že zvyšok jeho pevných aktív, medzi ktoré patrí aj testovacia dráha pri Las Vegas, bude rozpredaný.
Takže tak. Síce to bol ambiciózny projekt s nemalým potenciálom, siete túb s vysokorýchlostnými vlakmi sa zrejme nikdy nedočkáme. Ako už bolo spomenuté, Hyperloop One má ukončiť svoju činnosť 31. decembra.