Google ako technologický gigant má na krku veľké množstvo zodpovednosti. Prostredníctvom svojich rozsiahlych aktivít koriguje trh v mnohých ohľadoch. Niekedy sa však toto korigovanie vymyká trhovým pravidlám. V takom prípade musia zakročiť regulačné úrady, pričom často tak robia prostredníctvom súdnych konaní požadujúcich upustenie od nelegálnych praktík a zaplatenie mastnej pokuty.
Prejsť na:
Ako píše 9to5Google, aj Google sa stal terčom jedného takého súdneho sporu, a to kvôli podozreniu zo zneužívania dominantného postavenia obchodu Play Store. Žalobu ešte v roku 2021 podalo až 36 amerických štátov, pričom ako príčinu udali porušenie pravidiel hospodárskej súťaže. Urovnaná mala byť v septembri tohto roku, avšak až teraz boli publikované podmienky, pri ktorých k urovnaniu došlo.
Prečítajte si tiež:
- Čína pritvrdzuje: Stále viac kľúčových firiem zakazuje zamestnancom používať iPhone
- Vydanie pasu za 150 € či vodičský drahší o 50 %. Až 900 poplatkov bude drahších
- Najväčšia banka Slovenska vydala vážne varovanie. Ohrození sú úplne všetci klienti!
Google mal súhlasiť s príspevkom v objeme až 630 miliónov dolárov do fondu na urovnanie, ktorý má byť „rozdelený v prospech spotrebiteľov“. Okrem toho gigant zaplatí 70 miliónov dolárov do fondu určeného pre členské štáty USA. Aktuálne nie sú k dispozícii žiadne podrobné informácie o tom, ako presne budú tieto finančné prostriedky rozdelené.
Len pokuta nestačí
Ako sme však spomenuli vyššie, uhradenie pokuty je v prípade protimonopolných konaní len jednou časťou skladačky. Google okrem uhradenia pokuty v celkovej výške 700 miliónov dolárov musí taktiež v systéme Android zjednodušiť proces tzv. sideloadingu, čo je získavanie aplikácií mimo oficiálny obchod. Taktiež musí aktualizovať „jazyk, ktorý bude informovať používateľov o potenciálnych rizikách, ktoré sa spájajú so sťahovaním aplikácií priamo z webu“.
A aby toho nebolo málo, Google taktiež musí výrobcom jasne vysvetliť, že aj naďalej môžu používateľom poskytovať možnosť využívať aj iný obchod s aplikáciami, než Play Store. Android 14 má dokonca umožniť obchodom tretích strán poskytovať automatické aktualizácie. Po novom sa už teda nebudú musieť opierať len o APK súbory.
Google ďalej musí naprieč Androidom rozšíriť podporu User Choice Billing, čo znamená, že viacero aplikácií a hier môže ponúkať vlastné platobné systémy. Vývojári vraj taktiež budú môcť zobrazovať rôzne cenové možnosti, keď používateľ v aplikácií učiní transakciu.
Všetky tieto zmeny majú nadobudnúť účinnosť po tom,, čo súd zaoberajúci sa prípadom oficiálne odobrí urovnanie sporu.
Neľahké obdobie pre Google
Toto však nie je jediná súdna ťahanica, ktorá Google trápi. S obchodom Play Store má problém aj herné štúdio Epic, ktoré prehlásilo, že Google má v rámci Play Store a platobnej služby Google Pay nastavený ilegálny monopol.
Štúdio malo v tomto smere problém aj s Apple. Zastáva názor, že obidve firmy neférovo zvýhodňujú vlastné platobné metódy pred metódami tretích strán. Apple súd, dá sa povedať, vyhral. A Google?
Spor medzi dvoma firmami už dospel k verdiktu. A zdá sa, že ten je skôr v priazni žalobcu. Súdna porota rozhodla, že Google má vybudovaný monopol v rámci distribúcie aplikácií pre Android a účtovanie v ich prostredí. Taktiež uviedla, že Google sa dopúšťa praktík, ktoré poškodzujú hospodársku súťaž, pričom poškodené malo byť aj štúdio Epic.
Podmienky urovnania tohto konkrétneho sporu nám zatiaľ nie sú známe, zverejnené by mali byť až polovici januára. Už teraz však má mať Google v pláne sa proti rozsudku odvolať.