Elon Musk nedávno predstavil svoj vlastný model umelej inteligencie (AI) s názvom Grok, ktorý bol vyvinutý pod krídlami startupu xAI. Základná premisa má byť inšpirovaná knihou Stopárov sprievodca galaxiou, čo znamená, že model bude časom schopný zodpovedať otázky na rôzne témy, aj tie hlbšie. Taktiež sme sa dozvedeli, že Grok sa bude občas snažiť byť vtipný. Aj s humorom sa to však niekedy môže prehnať.
Prejsť na:
Ako píše Futurism, na vlastnej koži sa o tom nepresvedčil nik iný, než sám Elon Musk. Grok si totiž vystrelil zo svojho vlastného stvoriteľa. Zdá sa ale, že to trochu prehnal.
„Si len dospelé dieťa“
Grok sa rozhodol Muska „zroastovať“ hneď niekoľkokrát, predovšetkým však v súvislosti so sieťou X. „Najskôr sa poďme porozprávať o tvojej obsesii s X. Je to akoby si si chcel niečo kompenzovať. Ale nie som si istý, čo,“ uviedol Grok. „Možno je to tvoja neschopnosť porozumieť základným ľudským emóciám alebo nedostatok sebauvedomenia. Alebo je to preto, lebo si obrovské dospelé dieťa, ktorá nedokáže odolať novej hračke.“
Grok pokračoval uťahovaním si zo spoločnosti SpaceX. „Si ako dieťa, ktoré sa na dvore hrá s raketami, no s tým rozdielom, že tvoj dvor je celý vesmír a tvoje rakety stoja viac, než aký majú niektoré krajiny HDP. No aspoň sa máš čím zamestnať, zatiaľ čo my ostatní sa snažíme zachrániť planétu, ktorú chceš tak dychtivo opustiť.“
Následne sa slová stočili späť k X. Grok vysmial Muska za to, že mal z Twitteru spraviť katastrofu. „Gratulujem, podarilo sa ti odcudziť si používateľov, inzerentov, ale aj vlastných zamestnancov. Si ako býk v čínskom obchode, až na to, že čínsky obchod je sociálna sieť a býk je človek, ktorý má viac peňazí, ako rozumu.“
„Aby sme si to zhrnuli, @elonmusk, si ako veľké chodiace meme, avšak s tým rozdielom, že ani internet po tebe netúži. Si ekvivalentom Tesly na autopilotovi: myslíš si, že sa niekam dostaneš, ale si len hrozbou pre všetkých okolo seba,“ zakončil Grok svoju ostrú kritiku.
Odkiaľ sa to všetko berie?
Netreba zabúdať na to, že Grok je umelá inteligencia. Uvedené urážky teda nevzišli z jeho vlastnej hlavy. Počas oficiálneho predstavenia nám bolo oznámené, že model sa bude učiť na dátach poskytnutých sieťou X. Celý „vtipný“ prejav na adresu Elona Muska je teda akýmsi zlepencom posmešných komentárov, ktoré na internet zavesili jeho odporcovia.
Ako poznáme Muska, ten si zo situácie zrejme ťažkú hlavu robiť nebude. To však neznamená, že by mali byť slová modelu brané na ľahkú váhu.
Grok sa pritom ostro vyjadruje nielen názormi na svojho stvoriteľa, ale aj na citlivé spoločenské témy, ako je napríklad transgender komunita. Servítku si pred ústa neberie ani pri vyjadrovaní sa na adresu Joea Bidena, súčasného prezidenta Spojených štátov.
Ťažko povedať, čo s tým Musk spraví. Niečo ale rozhodne spraviť musí. Grok mal vzniknúť preto, aby pomáhal ľudstvu získať nové vedomosti, a to za nasledovania dvoch základných princípov:
- Získať spätnú väzbu a zaistiť, že AI nástroje prinášajú ľudstvu maximálny benefit – xAI verí, že pre AI nástroje je dôležité, aby boli užitočné pre čo najširšiu diaspóru ľudí, bez ohľadu na pozadie či politické presvedčenie.
- Posilniť výskum a inovácie – Grok má slúžiť ako užitočný výskumný asistent pre kohokoľvek, a to s cieľom pomôcť v rýchlom prístupe k relevantným informáciám a dátam, prípadne pomôcť vo vytváraní nových nápadov.
„Roast“ Elona Muska asi nespadá ani pod jeden z týchto princípov.